Ja si myslím, že zdravotníctvo má byť verejné a pre každého. Ak bude zdravotníctvo súkromné, už nebude pre každého, mám obavy, že už ani dnes nie je. Platy by sa mali určovať podľa tabuliek z ministerstva, alebo inak centrálne. Riaditelia by mali byť volený zamestnancami danej nemocnice a tiež centrálne kontrolovaný, ak by nedodržiavali rozpočet. Výroba liekov a zdravotníckeho materiálu by mala byť vo verejnom sektore, súkromníci by sa mohli vpustiť iba ak by produkt vyrobili lacnejšie. Primeranosť zisku je v zdravotníctve problémová a preto ju má určovať štát a nie súkromný sektor.
niečo o systéme verejného zdravotníctva v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska. Vraj ťažký "socík"-vraj ideálne pre lumpov a socky. Údajne má tento systém tiež veľké problémy, počul som od rôznych mudroňov. Ale ktorý systém po nejakom čase nemá veľký problém, však? "My" sme sa pred viac ako 20 rokmi rozhodli, že sa vybuduje konkurenčný systém komerčných (súkromných)zdravotných poisťovní po vzore Nemecka. Očakávam odborné porovnanie, ako to teraz funguje u nás, vo Veľkej Británii a v Nemecku. Ale asi nie od pána Štulajtera.
zazil som na vlastnej kozi, dakujem neprosim. Totalny alibizmus, nekvalifikovanost, hromadny utek doktorov na lepsie organizovane institucie alebo do sukromnej praxe. Na vysetrenie sa caka mesiace, na operacie aj roky. Prijimaju Vas polske sestricky a vysetruju pakistanski doktori, ktori sice vedia naspamat cele casti studovaneho materialu ale bez akejkolvek snahy kombinovat a tvorivo aplikovat rozne priznaky. Vsetko s horuckou je chripka, bolest zuba znamena vytrhnutie. Potom sa umiera na bezny zapal pluc a po (viacrocnom) pobyte v UK mam dieru v ustach hoci stacilo preliecit. Tie story v statnych nemocniciach co som pocul od znamych mi pripominali rozvojove zdravotnictvo, nastastie ja som prezil :). Ale prakticky vsetci rezidenti pokial mali moznost sa vracali na akekolvek zakroky a vysetrenia domov. A bolo jedno ci to bol Poliak, Slovak, Nemec alebo Francuz. Pre mna je verejne zdravotnictvo UK nocnou morou a to aj dokonca v porovnani so slovenskym.
Verejné zdravotníctvo vo VB aj podľa domácich najhoršie fungujúci sektor v Británii. Britské zdravotníctvo skoro najhoršie v Únii. Pan Boh uchovaj aby sme si ho vzali za vzor. (Jedna z mála vecí, do ktorých sa pani barónka MT neobula.)
ono je to trochu komplikovanejsie s tou baronkou ... ja mam k nej tiez pozitivny vztah, ale svatica to zrovna nebola a bola v mnohych smeroch bezlutostna. za jej ery, co sa predalo to sa aj vyzralo. a doslovne hladove doliny. v mnohych smeroch sa VB doteraz spamatava, ale kedze sa marazmus akumuluje od politika k politikovi a je jedno ci je pravy alebo lavy bez rozdielu krajiny tak ten shit len rastie. VB zdravotnictvo som este neodskusala na vlastnej kozi, teda chvalabohu zatial ziadnej inej krajiny. Mozno keby sa MT obula by to bolo lepsie a mozno by VB bola ostrovom, z kadial imigranti su a nie kam idu. Cert vie. Nic nie je garantovane zo svojej podstaty, pretoze v tomto nasom svete mame az prilis vela premenlivych faktorov ( ludi, ktori sa nie vzdy spravaju racionalne alebo sa spravaju racionalne podla svojho vzorca, ktory nie je nas) ... sorry, nejak som sa rozspisala :)))
Dobre vieš, že imigranti neidú do krajiny pre kvalitu zdravotníctva. Ide zväčša o mladých, zdravých, iniciatívnych a idú za príležitosťou. V takom veku sa málokto stará o zdravotníctvo a penziu (inak by vyhľadávali iné krajiny anerobili načierno, ale sa poisťovali).
Kľúčový v tejto hre je ľudský faktor. Si lepší ako si bol pred 10- 20 ...rokmi, či na základnej škole? Dá sa rozvíjať, či udusiť hlas svedomia? Dominuje sebecký gén a jedno v akom tričku, či na akej stoličke, funkcii, alebo v akej firme, či štátnej, či súkromnej?
Ak je RAST aj duševný, nielen telesný, a môžeme kultivovať seba i deti, tak treba začať tu a postupne pracovať aj v prospech ostatných, slúžiť si navzájom. Sú krajiny, kde to dokázali po dlhé obdobia a storočia. Týmto smerom treba pozerať,konať. Nestačí meniť názvy inštitúcii, mená vlastníkov a fetišovať formu vlastníctva.
... motivaciou pre kazdeho, vratane lekarov a pacientov. Preto ho treba podporovat, tak aby kvalitni lekari a ini kvalitni zdravotnicki pracovnici dostali viac ( idealne priamo od pacientov, ktori su ti jedini, ktori dokazu vyhodnotit kvalitu zdravotnej starostlivosti). Jedine tak je mozne zabezpecit kvalitne a funkcne zdravotnictvo. Ano, budu existovat ludia, ktori si ho dovolit nebudu moct, ale tak funguje zakon prirodneho vyberu a nic efektivnejsie ako prirodny vyber neexistuje. Preto treba zrusit cely statny system zdravotnej starostlivosti (zacat treba Ministerstvom zdravotnictva) a nechat to vyhradne na TRHU. Ked sa na trhove mechanizmy spoliehame v omnoho dolezitejsich pripadoch (jest treba kazdy den, zdravotnu starostlivost kazdy den netreba) preco sa nan nespoliehat aj v pripade zdravotnictva ?
efektivne na aky ucel? Efektivnost je uplne bezobsazny pojem pokial nespecifikujes ciel ktory chces dosiahnut. Pokial je ultimatnym cielom stastie ludi, potom cisto trhove zdravotnictvo, alebo prirodny vyber, je naopak suboptimalne riesenie v porovnani s kombinovanym systemom. Teda aky je nas ciel? Potom sa mozme bavit o efektivite sposobu jeho dosiahnutia.
Pri jedle sa na trh takisto nespoliehame uplne - pokial nemas na jedlo, dostanes na neho davky od statu. Takisto by to malo byt v pripade ostatnych nutnych potrieb, aj v pripade zdravia. Jediny rozdiel je ze jedlo dokazeme produkovat ovela lacnejsie, teda ovela viac ludi si ho dokaze platit uplne bez pomoci statu, preto sa ti zda ze nic take ako netrhovy mechanizmus v pripade zabezpecenia jedla u nas neexistuje. Ale pokial by si na jedlo nemal, zistil by si ze existuju davky v hmotnej nudzi.
... NESMIE byt cielom spolocnosti, stastie moze byt kriteriom vyhradne pre jednotlivca. Spolocnosti , ktore chceli "urobit ludi stastnymi aj proti ich voli" sme tu uz mali dost. Cielom spolocnosti MUSI byt zbavit sa prizivnikov, aby mechanizmus evolucie - prezitie tych najprisposobivejsich, fungoval efektivne. Socialne davky vyplacane statom povazujem za rovnaky patologicky jav ako statne zdravotnictvo, ked neexistovali (samozrejme proti charite platenej z dobrovolnych prispevkov nic nemam) co nie je tak davno, tak bola spolocnost zodpovednejsia a odolnejsia.
PRECO si myslis ze cielom spolocnosti ma byt aby mechanizmus evolucie fungoval co najefektivnejsie? To nechajme na prirodu. A co je vlastne cielom evolucie? Preco si myslis ze pre evoluciu sucasnej ludskej civilizacie by bolo plne trhove zdravotnictvo prinosom? Ja myslim ze urcite nie. Nehovorim o tom ze by dlho neprezilo. Staty nutiace jednotlivcov k niecomu proti ich voli su predsa tiez dosledkom evolucie, vznikli vsade kde zili ludia, naopak, nikde sa nevyvinula anarchia ci spolocnost zalozena na uplnej dobrovolnosti, a kde sa objavila, bud hned zlyhala sama, alebo ju premohli staty ako schopnejsie systemy. Nevyplyva z toho ze je pre ludstvo evolucne suboptimalna? V prirodzenom vybere prehrala so statom na celej ciare.
"Spolocnosti , ktore chceli "urobit ludi stastnymi aj proti ich voli" sme tu uz mali dost."
Ale ja nehovorim ze to ma byt proti ich voli, byt stastny proti svojej voli je oxymoron, ak si stastny proti svojej voli by definition nie si stastny. Samozrejme ak nechces ako jednotlivec mat moznost vyuzivat statne zdravotnictvo ci socialne davky lebo by ta to nerobilo stastnejsim ako ked zomries ci budes chory, kludne nemusis, nikto ta nenuti. Je to podlamna nepochopitelny masochizmus, ale budiz. Len to nesmies odopierat inym, tym ktorych to robi stastnejsich a chcu to.
Samozrejme cielom spolocnosti musi byt prave urobit co najviac ludi co najstastnejsich, lebo to je podstata evolucne vyvinutej objektivnej moralky (utilitarianizmus).
... zdravotnictvo, ked ho chce niekto masochisticky pouzivat (a znasat nasledky pisane aj v tomto clanku), nech to kludne robi, ja odmietam, aby bolo financovane statne zdravotnictvo z MOJICH penazi teda z dani a odvodov. Teda sucasny system funguje PROTI MOJEJ VOLI. Plne trhove zdravotnictvo tu existovalo TISICROCIA (snad s vynimkou poslednych 50 rokov) teda nie je pravda, ze by neprezilo, ako vsetky trhove riesenia je toto riesenie ovela zivotaschopnejsie ako kazdy statom organizovany cirkus.
je najhorší hospodár. Privatizácia zdravotníctva by logicky eliminovala vplyv farmaceutických firiem,lobbistov, politikov a samotných lekárov, lebo privatizované zdravotníctvo zbytočne neplytvá za predražené farmaceutické produkty, o mzdách rozhoduje podľa kvalifikáce a kvality práce a vylúči desiatky neprehľadných dodávateľov. Žiaľ, politická a verejná vôľa ešte nedospela k takýmto rozhodnutiam.
... strielanie na ludi na hraniciach, ktori chceli opustit tento komunisticky cirkus. Problemom dnesnej doby je to, ze verejne funkcie (v politike, sudnictve, ..) stale zastavaju ludia s KOMUNISTICKYM myslenim. Kazdy je egoista, len niektori ludia si to nedokazu priznat.
Presne tak!
zdravotnictvo