SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Múr a zbabelí politici (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Prosím

chápem, že silné výrazy zvyšujú čitateľskú atraktívnosť textu, ale nazvať "nekonanie" západných krajín v tomto prípade zbabelosťou? Aká bola "nezbabelá" alternatíva? Atómová raketa na Moskvu? S takým odstupom po boji už nemôžete byť ani generál...
 

 

Asi tak, tiež rozmýšľam, ako si madamme Zsilleová predstavuje, že sa mal západ zachovať voči po zuby ozbrojeným krajinám Varšavskej zmluvy.
 

Autorka článku

je isto iste postihnutá demagógiu v historických udalostiach tak ako historickú demagógiu 40 rokov boľševik tĺkol v školách študentom do hláv. Všeky povojnové následky ktoré vyústili v takzvanú studenú vojnu, a železnú oponu (termín železná opona zaviedol Churchill) bola Jaltská konferencia 11.2.1945. Veľká trojka, Roosewelt, Stalin a Churchill rozhodli o povojnovom usporiadaní Európy okrem iného i s tým, že Nemecko bude denacifikované a oslobodené štáty Európy budú v demokratickom vývoji. Všetci traja vtedajší vládcovia sveta podpísali dokument o povojnovej situáícii v Európe. Jediný kto váhal bol Winston Churrchil ktorý behom prestávok ťažko chorému Rooseweltovi vysvetľoval, že Stalin je osoba ktorá poruši Jaltské dohody. Prezident USA bol už v devastujúcom fyzickom a intelektuálnom stave dva mesiace pred jeho smrťou a slepo veril sovietskemu vodcovi, takže Churchilla nepochopil. Stalin sa stal skutočným víťazom tejto konferencie a po skončení európskej časti vojny ihneď začal pracovať na podmanení štátov ktoré sa neskôr začali názývať i Sovietsky blok. Nik s politikov s demokratickými tradíciami Československa a Poľska, lebo len tie jediné boli s predvojnovej doby demokratické, nemal šancu uspieť v tlakoch komunistických politických agentov Moskvy. Vo vtedajšom obnovenom a okyptenom Československu mal hlavnú úlohu zaviesť komunistickú vládu Stalinov učeň Klement Gottwald, čo legálne vo februári 1948 i spomocou Gustáva Husáka dosiahol. Teda v zóne Nemecka ktoré podľa postumimských dohôd sa vtedajšia okupačná zóna pridelená ZSSR stala i s Východným Pruskom novým štátom NDR vedený komunistami. Vtedajšia povojnová oslabená Západná Európa a Veľká Británia po vojne nemala síl vzdorovať stalinskej politike a američania poskytovali síce vojenskú ochranu a humanitárnu pomoc bez toho aby učinili nejaké kroky voči ZSSR. Toto bol i výsledok toho, že rozhodnutím Moskvy Nikita Chruščov rozkázal vystavať Berlínsky múr a následujúci rok vyvolať Karibslkú krízu umiestnením jadrových rakied v castrovskej Kube a temer vyvolať tretiu svetovú vojnu iba 17 rokov po tej najhroznejšej. Alternatívny vývoj vtedajšej Európy nebol možný nakoľko obe strany sféry záujmov USA a sféry záujmov ZSSR boli v záujme vojensko politických stavoch vzájomnej rovnováhy. Takže i s tej príčiny máme okrem jedného balkánskeho konfliktu i tvrdého rozpadu ZSSR v Európe 66 rokov mier.
 
Hodnoť

Tento týždeň sa p.Zsille zadarilo

"Západ, a americký prezident Kennedy zvlášť, pred 50 rokmi zbabelo dovolili Chruščovovi robiť na jeho strane sveta, čo sa mu zachce." Možno keby tam nebol Kennedy ale ešte Eisenhower bola by vojna. Chvalabohu, že tam bol Kennedy.
Milá moja pani Zsilleová, svet bol jednoducho v Postupimi rozdelený a ani v šesťdesiatomôsmom západ v podstate neštekol, ked Brežnev prišiel k nám. Západné mocnosti boli rady, že ich Rusi nechali v Berlíne vôbec. To mali začať vojnu? Teda jadrovú? To už by ste také perly ducha dnes nepísali.
 
Hodnoť

clanok o nicom

staci si uvedomit fakt je svet bol vtedy bipolarny a existovala rovnovaha-ktora dnes nie je.Aj preto NATO a VZ jednali ako jednali.Europa bola rozdelena po konferenciach v Jalte a Postupim,kde boli jednoznacne vymedzene sfery vplyvu...Autorka vtedy urcite nebola na svete...stacilo by si viacej nastudovat problematiku na piano clanky,jednoznacne K-
 

nie,

"existujuca rovnovaha" by nepotrebovala ziaden mur, ani ostnaty plot na zapad okolo Bratislavy, kde pri jeho preliazani ta strielali, bolo to vazenie vlastnych obcanov (a narodov).
Bipolarnost ano, ale k tej "rovnovahe" dovol pripomenut jeden dolezity rozdiel medzi NATO a VZ, z NATO mame moznost aj realne slobodne vystupit, co od VZ resp. od nasilneho vplyvu ZSSR nebolo mozne.
 

V podstate s tebou súhlasím,

až na to,že ak slobodne vystúpiš z NATO uvidíš ako zrazu začnú "dobrovoľne" miznúť zahraničné investície.Malé štáty sa dajú ukrotiť aj inak ako vojensky.Príkladov je veľa.
Pekný deň!
 
Hodnoť

Vystupovanie...

...a vstupovanie najlepšie vystihol p.Havel v r. 1990 "...již do žádnyho PAKTU nevstúpime...", aký je výsledok ?
Tie múry boli v tej dobe ešte riešením, dnes sú "riešením" iba na oddelenie tých, ktorí si môžu dovoliť-"milionárske štvrte s SBS-kami.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre