SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Integrovaný manažment povodí je ilúziou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

článok si prečítať nemôžem,

ale z toho, čo mi je dostupné, mám neodvratný pocit, že súhlasím.

Ak by sme naozaj chceli manažment povodí integrovať, museli by sme v prvom rade nejako integrovať subjekty zodpovedné za ich správu a za plánovanie v nich. Chaotické stavanie prehrádzok pochybnej účinnosti (aby som sa vyjadril mierne) a s neistou ďalšou údržbou je len vyhadzovaním peňazí.

Hlavným problémom "integrovaného manažmentu" je stanoviť, čo vôbec je verejným záujmom. Väčšina opatrení je protichodná - niečo za niečo. Zvýšenie ochrany proti povodniam zvyčajne spôsobí výrazne nižšie prietoky v čase sucha. Výnimkou sú len suché poldre, už priehrada odparí časť zadržanej vody, cielené zalesňovanie či budovanie "mokrín" odparí ešte viac. Zo suchších krajín sú známe prípady, keď neveľmi účinné protipovodňové opatrenia spôsobili totálny nedostatok vody pre výrobu energie či plavbu - mechanizmy vplyvu vegetácie a pôdy na prietoky totiž fungujú v absolútnych hodnotách, čo je pre nás nie veľmi príjemné. Ak opatrenia zadržia z ročného zrážkového úhrnu 800mm napr. 200 mm, toto množstvo bude veľmi podobné v extrémne suchom aj v extrémne daždivom roku. Takže občas môže tých odparených 200 mm kruto chýbať.

Preto sa vo svete len málo hovorí o využívaní lesa na PRIAMU protipovodňovú ochranu, hovorí sa však o jeho významnom vplyve na ochranu vody pred znečistením sedimentmi, čo NEPRIAMO môže veľmi pomôcť aj ochrane pred povodňami - vodné stavby sa budú pomalšie zanášať.

Riešenia zlepšujúce stav v tejto oblasti sú známe - sú to tzv. brehové ochranné lesné pásma, široké nejakých 10-20 metrov, ktoré sa manažujú tak, aby bránili splachu pôdnych častíc z porastov či polí nad nimi počas ich obhospodarovania. V zmysle politiky EÚ budú na poľnohospodárskej pôde povinné už od r. 2012 - vláda o tom hádam ani nevie, hoci som to napísal aj do dokumentov, ktoré vláda schvaľovala. Na lesnej pôde povinné nebudú, ale mnohé krajiny ich používajú. K dodržiavaniu týchto pásiem treba potom vlastníkov pôdy nejako motivovať, rovnako aj k údržbe ciest - to že im Kravčík miestami niečo rozorie, to určite nepomôže - občas naopak, pretože Kravčík vytvára odkryté nespevnené povrchy , z ktorých bude pôda splavovaná.

K tomuto treba pridať zlepšenie správy tokov (výstavba stupňov, zahrádzanie bystrín, opravy brehov) - ich správcovia na to dostávajú málo zdrojov, Lesy SR sa napr. preto usilujú svoje toky odovzdať správam povodí - dnes sa o ne starajú z peňazí za drevo...

V chaotickom a nesystémovom budovaní "hrádzok" a rozorávaní ciest, bez toho, aby sa vôbec skúmalo, kto a na čo ich využíva, určite nič integrovaného nie je. Integrácia znamená zapojiť do procesu tých "zlých", ktorí v tej krajine robia aj niečo iné než sa hrajú s hrádzkami, napr. v nej hospodária či stavajú.
 
Hodnoť

 

múdro píšeš Rado, ako skoro vždy
 
Hodnoť

Už dávno tu nejde o povodne...

Táto kauza len potvrdzuje, že prvotná snaha našich politikov (terajších aj minulých) je využiť existujúce problémy na vytvorenie „správne“ smerovaných finančných tokov a tunelov. Ak sa pritom rieši aj prvotný problém privítajú to. Ak nie, problém samotný musí ustúpiť bokom. Nesie to všetky známky organizovaného zločineckého konania.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre