SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O krízach (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Možno to nazbieral v ČR...

Táto kríza-HOSPODÁRSKA-je výslednicou fungovania "slobodného trhu" v ZLATOM VEKU KAPITALIZMU.
23. September 2011, Prečítané 249x, krija, Ekonómia,
V poslednom čase sa dosť často preberá úspech kapitalizmu (podľa niektorých nikdy nikde nebol, no Tí však zabúdajú na dnešné Somálsko, prípadne na anarchiu v Španielsku. Samozrejme zámerne, to sa im nehodí do krámku) a neúspech komunizmu, ktorý podľa opäť niektorých tiež nikde na planéte Zem nebol.
Úspech kapitalizmu tkvie v dlhu, v náraste dlhu. Tu sú k dispozícii údaje pre USA:
US National Debt
No celkové zadlženie je ďaleko vyššie:
Vizualizácia amerického dlhu
Ešte jeden link, aby mi niekto v diskusii nenapísal, že miešam hrušky s jablkami:
List of countries by external debt
Západ sa odtrhol výrazne až po páde zlatého štandardu (1971). V tej dobe už nevládali financovať vojnu vo Vietname, ropná kríza, benzín na prídel atď. To dokonca USA ani nemuseli prechádzať povojnovou obnovou ako európske krajiny, či už tie na západe, alebo na východe.
V Československu bolo krytie meny zlatom a inými aktívami národnej banky československej zrušené až v roku 1990. Prezieravo, banky mohli “požičať” peniaze hochštaplerom takpovediac v neobmedzenom množstve a Tí potom v kupónovej privatizácii navrhnutej podľa Ivana “diamantovej bane” Mikloša skupovať hodnoty (len na Slovensku vo výške 2 biliónov Kčs) za babku. Dlhy samozrejme nezaplatili, na to sme sa skladali potom my všetci.
 
Hodnoť

 

"Nedávno sme sa pozerali na pouličné nepokoje v Londýne v priamom prenose. Bol to útok na majetok, životy a slobodu ľudí. Interpretácie týchto davových excesov boli dvojaké. Jedni hovorili o revolte mladých proti pomerom, systému, nespravodlivosti. Som na strane tých, ktorí hovorili o kriminálnom správaní davu."

A čo keď je všetko inak, napríklad takto :

"Elity vlastnia médiá, vlastnia politikov, vlastnia expertov. No napriek tomu bežní ľudia ich manipulačným schémam podliehajú iba naoko. Upozornil na to americký filozof James Scott vo svojej antropologickej štúdii Dominancia a umenie odporu. Ako preukázal, utláčané spoločenské triedy, napríklad otroci v otrokárskych zriadeniach, svoj súhlas s režimom a spoločenským usporiadaním prejavujú iba navonok. Na verejnosti veľmi ostentatívne ukazujú svoju poslušnosť, disciplínu a submisivitu. To však neznamená, že vedome súhlasia a zdieľajú všetky ideologické nezmysly, ktoré produkuje systém, aby legitimizoval nespravodlivosť a nerovnosť. Títo ľudia vnútorne nezdieľajú hodnoty utláčateľského systému, iba to zdarne predstierajú, pretože to potrebujú na svoje prežitie. Vo chvíli, kedy môžu realizovať svoje skutočné záujmy a hodnoty, po svojej príležitosti spontánne siahnu, resp. vystrčia sa z ulity predstieraného súhlasu. Ako hovorí jedno jamajské príslovie: Keď chceš nachytať múdreho, tvár sa, že si hlúpy."
 

 

a teba kto utláča ? Fedorov článok nemá chybu.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre