SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Kresťanskí demokrati chcú vzdelávať podľa sekty (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

tak toto je objektivny clanok jak delo

nevravim, ze som zastancom domaceho vzdelavania (nikdy som sa nad tym nezamyslala), ale podsuvat, ze zastancovia domaceho vzdelavania su anarchisti a sektari? Ehm, to priam krici nedostatkom serioznych argumentov... a slovenske studie? A co tak zadat do google scholaru "home education"?
 
Hodnoť

Na pravda bude zrejme niekde

v prostriedku.A zrejme bude veľmi závisieť aj od uhlu pohľadu..Nemyslím,že by pre deti ktoré maju chodiť do 1 - 5 triedy bolo rozhodujúce či rodičia maju stredné,alebo vysokoškolské vzdelanie.Rozhodujúci by som skôr povedal,že je vzťak deťom a hlavne to je o trpezlivosti a možnosti venovať im dostatok času.Prepáčte ale malé dieťa nepochopí tak rýchlo ako my,že 2 + 2 sú štyri.Na druhej strane nemožno zabudnúť aj na to ,že dieťa sa v škole učí aj spoločensky vystupovať,správať sa cudzím atd...Ale a to my tiež dáte za pravdu ani škola tieto úlohy nie vždy dokáže dostatočne plniť.Už som sa stretol s názorom /učiteľov/,že výchovu má na starosti rodina /rodičia/ a vzdelanie škola...............A teraz opačne.Ako môže rodič /hoci aj stredoškolák či vysokoškolák/ dobre učiť a vychovávať svoje deti keď sám má problémy napr.: so zákonom,keď ho pre neustále porušovanie zákonov policajti poznaju lepšie ako "vlastného brata"............ Aby to škola zvládla na "úrovni" tak by sme v prvom rade museli vedieť zaplatiť na úrovni učiteľov,aby si nemuseli popri zamestnaní privyrábať na lepšie živobytie /pretože dobrý plat maju až vtedy keď odídu do dôchodu a pritom ostanu učiť/. A zároveň by v jednej triede nesmelo byť natrieskaných 30 a niekedy až 40 žiakov,ale maximálne 25 /a možno len 20/.A aby to za školu zvládli rodičia - tak myslím,že nestačí len "stredoškolské vzdelanie",ale aj nejaké základy pedagogiky,pretože aj ja som stretol vysokoškolsky vzdelaného človeka,ale za učiteľa by som ho veru nikdy nechcel...........
 
Hodnoť

"Píšme všetci modrým perom, ..."

Tak toto je ako vystrihnuté z najlepšej knihy kolektivizmu napísanej sovietskymi odborníkmi z 5Otych rokov.

Nechce sa mi tu naťahovať so slovíčkami. No trúfalosť s akou autor nepriamo podsúva, že škola na Slovensku niečo garantuje a rodičia sú vlastne truľkovia, ktorí deťom nedokážu dať ten správny pohľad na svet, je šokujúca.

Povedzte mi, s kým deti celé popoludnia a večery píšu školské úlohy a doučujú sa z predmetov, ktoré učitelia nestihnú v mase 25 a viac žiakov vysvetliť? Prepáčte mi za to prirovnanie, ale ak by bola pravda to čo autor píše, tak potom by deti z detských domovov boli géniovia tak akademickí ako aj citoví, lebo sú 24 hodín v rukách preofesionálnych pedagógov a vychovávateľov. Realita je, samozrejme a zároveň žiaľ, presne opačná.

Pravdou je, že dieťa potrebuje pre život láskyplný vzťah s vlastným rodičom viac, ako vedmosti podané presne podľa najnovších metodík. Je práve smutné, že v dnešnej ekonomickej situácii, ale aj v celkovom nastavení spoločnosti, kde kariéra je dôležitejšia ako rodina, sú deti odkázané na povinných šesť až deväť hodín strávených v prevažne anonymnom prostredí školy. Česť vzácnym výnimkám.

Unavený a preťažený rodič má potom na budovanie vzťahu so svojimi deťmi a odvzdávanie hodnotového rebríčka, ktorý robí dieťa práve originálnou bytosťou, zúfale dve-tri hodiny a nejaký ten víkend. A autor ide tých pár jednotlivocov, ktorí sú ochotní obetovať svoju kariéru pre svoje deti, zaradiť medzi sektárov. Keby to nebolo smutné, zasmial by som sa.

Rodičia odhodlaní dať sa na domácu školu a ochotní bez problémov akceptovať kontrolu kmeňovej školy, ako to navrhuje aj novela zákona, predsa nikomu nič nevnucujú. Chcú mať len tú legálnu možnosť, podobne ako v Rakúsku, či Česku, Francúzsku, USA alebo v Kanade. Z tohto článku však priam trčí vnucovanie jediného "správneho" modelu výuky a to povinnej školskej dochádzky.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre