SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Záchrana (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

dakujem vam,

aj vdaka vam sa uz aj na slovensku stale viac a castejsie ozyva zdravy rozum...
 

je to zdravý rozum, ale...

... ale M.Šichtářová so svojím zdravým prístupom nie je, žiaľ, političkou, ktorá by rozhodla o konkrétnych politických krokoch v zmysle svojich slov zdravého rozumu. Cestu do sebazničenia, žiaľ, teraz dlaždia politici, ktorí si chybu nepriznajú. Presvedčí ich až kataklyzma. Neviem, akého druhu ten náraz bude, mám z toho aj obavy, ale kým to nepríde, súčasné politické elity nezmúdrejú. Na HN online som v uplynulých dňoch čítal preklad článku s rovnakým zdravým rozumom, aký prezentuje M. Šichtářová. Pár viet z neho:
"Európa má iba jednu možnosť: buď akceptuje dlhové otroctvo v podobe neustále sa zvyšujúcich úrokových platieb a nižšieho príjmu a produktivity, alebo sa postaví proti svojim patetickým vodcom a zriekne sa celej hromady dlhu, ktorý sa nikdy nedá splatiť. Áno, opustenie eurozóny môže mať pre krajinu nezamýšľané dôsledky, ale jedinou cestou ako umožniť trhu, aby objavil cenu produktivity konkrétnej krajiny a schopnosť štátu požičiavať si, je prinavrátiť sa k svojej vlastnej mene. Opustenie eura neznamená, že krajina prestane fungovať a celý svet „sa zrúti“, ako sa nám snažia nahovoriť viacerí politici, ktorí v prvom rade prihliadajú na záujmy európskych bánk, ktorých finančná páka dosahuje v priemere úroveň 26:1 a ktoré sa pohybujú na pokraji nesolventnosti. Nechajme tieto inštitúcie skrachovať, očistime ich od bezcenných „aktív“ a nechajme trh nech ocení jednotlivé meny a všetko ostatné. Alternatívnym riešením je ponorenie sa dlhového otroctva. Všetky ostatné návrhy sú jednoducho variácie toho istého nezmyslu, ktorý spočíva v zmýšľaní, že naši „vodcovia“ nejakým spôsobom dokážu obalamutiť trh. Prirodzene, že sa im to nepodarí."
Zvíťazí ta pravda nad lžou?
 
Hodnoť

Pani Šichtařová je možno úspešná

podnikateľka a politická aktivistka, ale jej názory reprezentujú len jeden pomerne extrémný (a extrémistický) myšlienkový prúd.... ak by SME bolo fairové, tak vy malo dávať na striedačku priestor trebárs pani Švihlíkovej.
No a k tomu aká by to bola prechádzka rajskou záhradou po bankrote a páde Eura by nám mohla pani Šichtařová načrtnúť nejaký scénár: čo by bolo prvý deň, druhý deň.... o mesiac atď ... aby sme mali jasnejšiu predstavu.
 

nuz,

problem je,ked sa historicky,empiricky a logicky odovodnene skutocnosti povazuju za ""myslienkovy prud""...
ak niekto tvrdi,ze ked pride vecer,tak zapadne slnko,alebo ze ked sa prevrati pohar,tak sa voda vyleje - to nie je myslienkovy prud,ani extremisticky svetovy nazor...
 

netušil som,

že ekonómia je exaktná veda... a rozhodne by som dokopy neplietol históriu, empíriu a logiku. Nechcem byť útočný, ale pokiať to dokážem sledovať, tak v ekonómii existuje viacero myšlienkových prúdov. A Hayek a Rakúšani, z ktorých očividne Šichtařová vychádza, sú (zdá sa) len taký veľmi okrajový zjav.
Na druhej strane ma Šichtařová (s maželom Pikorom) veľmi prekvapila svojim postojom k dôchodkovej reforme, ale možno je to preto, že sa bytostne dotklo aj jej záujmov.
Takže pozor s tým pohárom vody, aby sa nevylial...
 

zda sa vam,

ze povazujem ekonomiu za vedu?dokonca exaktnu? :)
ani nepletiem historiu,empiriu a logiku - len tvrdim, ze nekonecne vela prikladov z minulosti, kazdodenna skusenost milionov ludi a rozumova uvaha inteligentnej bytosti zhodne potvrdzuju istu realitu - napriklad prosty fakt,ze nikdy sa ziaden jedinec,firma ani stat nazbavil problemov s dlhmi tym,ze robil nove,vacsie dlhy...a tento prosty fakt nema ziadne ideologicke ani politicke ani myslienkovoprudove implikacie,je to proste fakt,rovnako ako vecerna tma
 

O tomto tvrdení sa doteraz

nediskutovalo - jadro článku znie (čítaj):
"Prečo by sme mali eurozónu v jej dnešnej podobe zachraňovať?"
Ak by sme mali diksutovať o tvojom tvrdení : " prosty fakt,ze nikdy sa ziaden jedinec,firma ani stat nazbavil problemov s dlhmi tym,ze robil nove,vacsie dlhy" - tak ani to nie je nesporné.
Ja len hovorím, že by sa mal dávať priestor aj iným hlasom. Šichtařová s manželom napísali jednu populárnu knihu, prezentovali množstvo glos a fejtónov, robia v zásade politiku a to ešte aktivistickú, ale nie sú to žiadni uznávaní ekonómovia s vedeckým fundamentom ( lebo veda sa dá dá robiť v ekonómii), ba dokonca pochybujem , že sú to ekonómovia...
 
Hodnoť

"kja"

Ak nemáš menej ako 20 rokov ,tak si môžeš spomenuť ako sa delila Československá mena.A ak máš menej môžu Ti to povedať Tvoji rodičia.Aj vtedy tu boli "veštci",ktorí nám predpovedali krach do 2 týždňov.......... A stále sme tu..........Presnú predpoveď Ti nikto nedá,ale ak týchto amatérskych politikov nahradia ekonomi a národohospodári je možná aj taká varianta,že to v podstate nepocítime.Problém je len v tom,že politici ani za svet nechcú pripustiť túto možnosť - boja sa že by sme to pochopili ako ich totálne zlyhanie - čo by asi ani nebolo ďaleko od pravdy.
 
Hodnoť

Mám omnoho... omnoho viac,

ako 20 rokov. Ak si dobre spomínam, nikto významný ani rozumný nám vtedy nepredpevodal krach do 2 týždňov. Predpovedali nám zaostávanie za Čechmi a pokles hodnoty koruny - a to sa aj stalo a dodnes trvá. No a na tú varaintu, že to v podstate ani nepocítime sa mi nechce spoliehať - tešil by som sa.
Tvrdím ale, že s 90% pravdepodobnosťou by to vyústilo v parádny prúser. ja si to teda v každom prípade viem veľmi dobre predstaviť. Euro je v podstate jednosmerná ulica (možno sme si neuvedomovali) a pokus o U-turn by nemusel dopadnúť dbre.
Politikom je to jedno, im prešli iné veci
 


Najčítanejšie na SME Komentáre