SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Politika, súdna moc a pravda (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Zásadný problém- neefektívnosť sudcov.

Okrem už dlhodobo známych problémov politizácie súdnictva, jeho skorumpovanosti, či nie výnimočnej neodbornosti je treba priznať a verejne o tom hovoriť, aj o nízkej efektívnosti práce sudcov. Stále sa pred verejnosťou predostiera problém „nízkeho počtu sudcov“ na vysokú pridelenú agendu, nízku úroveň „technického a zabezpečovacieho personálu“. Ako je aj uvedené v článku holandský sudca W.S. Koster a jeho poľský kolega L. Bojarski v správe o stave slovenského súdnictva len v decembri 2011 napísali, že napriek zjavným nedostatkom v svojej práci i vysokej nedôvere verejnosti má „pomerne vysoký počet sudcov, nadpriemerné množstvo súdnych zamestnancov a štát vynakladá na sudcov pomerne veľa peňazí“.

Z tohoto však vyplýva niečo iné, ako je verejnosti sústavne podsúvané, či už politikmi alebo samotnými sudcami. Napriek vysokým počtom sudcov, obslužného personálu a značnému financovaniu štátom súdnictvo nemá dostatočnú efektívnosť t.j. sudcovia súdia zdĺhavo, neukončujú v rýchlej lehote prípady, ktoré sa potom nabaľujú prílivom ďalších vecí až sa dostávajú do kolapsového stavu a pracujú pod „tlakom“. Tento tlak je však zapríčinený subjektívnym nedostatkom-nevýkonnosťou, čo môže mať rôzne príčiny – nedostatočne využívaný pracovný čas, nedostatočná odborná pripravenosť a praktické skúsenosti, vysoká miera korupcie a naťahovanie úplne jasných rozhodnutí ...

Rovnako sa k týmto problém až donedávna stavalo aj Česko. Až v ostatnom čase sa začali verejne uvádzať fakty, že sudcov je dosť, ale sú zle regionálne rozdelení, takže ich je treba viac koncentrovať na problematickejšie krajské súdy s vyšším nápadom spisov.

Autorka článku si tento vnútorný rozpor, ktorý sama naznačila asi nevšimla a preto sa mu ani nevenovala, čo je škoda, pretože tam je "kameň úrazu".
 
Hodnoť

Môj názor:

Analýz, zdôvodňovania, obhajovania systému, opisovania situácie bolo už dosť. Kedy sa problém začne riešiť nevie ani Sybila. Neviem prečo má každý strach z Hara-bin Sadiky.
 
Hodnoť

Ak by už chcel Fico

milo prekvapiť pri menovaní nového ministra spravodlivosti (ak sa nerozhodne pre smeráckeho JUDr.Mamojku), tak by mohol z radov KDH vytiahnuť na tento post nie Čarnogurského - ako to navrhovali niektorí diskutéri, a ktorý je medzi ľuďmi vnímaný veľmi negatívne - skôr Lipšica!
 
Hodnoť

 

Tak my uz sme sa so stavom nasho sudnictva oboznamili a nada nez konstatovat, ze je to tak, ako sme boli hodonteny.
Ale teraz sa pytam- a sudnictvo sa tiez z hodnotenimoboznamilo a aky yz toho vyvodilo zamer? No prosim vas pekne, co by sme od privilegovanej korumpcnej zumpy mali ocakavat, alebo od takeho HARA-bin= Ladina, alebo pregrciavaca TRNKU ale i dalsieho tamdemistu zo specialnej prokuraturi ??
 
Hodnoť

Ministerka sa nechváli...

"Novelizácia zákonov z dielne ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej odobrala sudcovskému stavu určité právomoci. Zmenil sa systém voľby Súdnej rady, výberu predsedov okresných a krajských súdov, posilnil sa vplyv politickej moci na súdnu. V radoch väčšiny sudcov to vyvolalo nespokojnosť. Nečudo, že Ústavný súd začiatkom marca 2012 pozastavil účinnosť novej súdnej novely až do konečného rozhodnutia. V médiách táto informácia zanikla v jednostĺpčekovom spravodajstve. Mediálny Olymp pozoruhodne mlčí... " ???
 

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 


Najčítanejšie na SME Komentáre