SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pohon na gymnáziá (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

No Gymnazisti netvoria veľkú časť nezamestnaných do 25 rokov z dvoch dôvodov:
1) Väčšina z nich je v tom veku na vysokej so štatútom študenta, nie nezamestnaného. Neviem akým štýlom sa robila táto štatistika, ale ja by som si aj myslel, že absolventi vysokej sa potom rátajú do iných štatistík nezamestnanosti.
2) Možno sa to zdá zvláštne, ale aj v súčasnej situácii ide na gymnázia tá lepšia časť populácie. Tí chytrejší sa vždy uplatnia ľahšie.
 
Hodnoť

To je len prvá časť príbehu

S autorovými slovami súhlasím. To čo píše, je však len prvá časť diskutovaného problému. Ide o to, čo sa stane s absolventmi gymnázia. Väčšina z nich ide na vysoké školy. Nemám to overené, opravte ma, ak sa mýlim. A diskutovaný problém začína vlastne až tam. Absolventi gymnázia vidia ďalšie štúdium ako najschodnejšiu cestu v týchto neistých časoch, a tak "vychodia" kadejaké politológie, sociálne práce a environmentálny dizajn. Na a čo s tým potom ďalej? Robia niečo, na čo vlastne vysokoškolské vzdelanie ani nepotrebujú alebo nerobia nič (aj keď takých zatiaľ veľa nie je - našťastie). Takže ten problém nie je v samotných gymnáziách, ktoré zrejme nefungujú zle v porovnaní s inými typmi škôl. Ide o to, kam tieto gymnáziá svojich absolventov nasmerujú a odrazia. Podľa mňa ani zamestnanosť nie je jediným merítkom. Jednak to skresľuje vysokoškolské štúdium, ktoré sa občas riadne natiahne a jednak je podstatné, či absolvent až po skončení VŠ získa zamestnanie blízke tomu, čo vyštudoval. Ja nie som fanúšik obmedzovania toho, kto sa kam môže alebo nemôže prihlásiť. To je chytanie bujaka za chvost namiesto za rohy. Problém vzniká po skončení gymnázia. Treba vyliečiť vysokoškolský systém, spriehľadniť a zreálniť ho. Potom sa budú rodičia adeptov na štúdium na gymnáziu rozhodovať celkom inak, ako dnes, lebo budú uvažovať, čo bude s ich dieťaťom po absolvovaní. V súčasnej situácii mi to pripadá tak, že násilne študentov pretlačíme na odborné stredné školy a budeme očakávať, že ich zlepšia a pozdvihnú. To sa mi zdá byť scestné.
 
Hodnoť

No toto bol výstrel na slepo.

A teraz sa čaká či sa náhodou nenájde nejaký obetavý chumaj,ktorý to spracuje..............Ale je to nezmysel.Len tak napríklad :existuju aj športové gymnáziá.............A tam budeme trvať na tom,aby žiak mal jednotky z matematiky či fyziky.A keď bude mať z telesnej výchovy štvorku - tak sa vlastne nič nedeje..................
 


Najčítanejšie na SME Komentáre