SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Radšej panikáriť teraz (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Vysvetli mi niekton

na rozdiel napríklad od Slovenska je jeho rozpočet po odpočítaní úrokov z úverov v pluse

Čítajte viac: http://komentare.sme.sk/c/6415...
 

Vysvetli niekto toto?

na rozdiel napríklad od Slovenska je jeho rozpočet po odpočítaní úrokov z úverov v pluse
Ako je mozne ze grecko s katastrofalnym vyberom dani, este stale s prebujnelou statnou spravou a s prepadajucou sa ekonomikou je schopne mat vyrovnany rozpocet a slovensko nie?
 

 

Pretoze na Slovensku su rozbujnele zlate padaky a to je iba spicka ladovca - v porovnani s ostatnymi unikmi penazi su to len drobne.

Mna v clanku ale zaujalo ine. Autor naznacuje, ze ked zaplatime 700 000 000 EUR, tak to je v pohode, ale ked zaplatime 1 500 000 000 EUR, tak to uz je zle. Takato uvaha mi pripada divna, kedze v oboch pripadoch o peniaze prideme a okrem pochvalneho potlapkania po pleci od europolitikov a zvysovania dani na Slovensku z toho nebudeme mat NIC.
 

Rozdiel medzi

"v pohode" a "zle" je 800M. Dosť, nie?
 

zlaté padáky

sú raz za 4 roky ale felvidék má problém s nevyrovnanym rozpoctom každiročne
:)
 

 

Ono je to komplikované vysvetliť, ale úroky ako také sú vždy nesplatiteľný dlh. Vysvetlím. ECB "vytlačila" 1.000.000.000 € a postúpila ich do komerčných bánk s úrokom 1%. To je bežná cesta ako sa peniaze dostávajú do obehu. Teda po uplynutí dohodnutého obdobia očakáva že sa jej vráti 1.010.000.000 €. Ale kde sa tých 10.000.000 € vezme? Keby to bola prvá emisia, ako môže ECB čakať že sa jej vrátia peniaze ktoré neexistujú? Sú proste nesplatiteľné. Keď si uvedomíš ako dlho už peniaze kolujú a vyrábajú úroky, je jasné že po odpočítaní úrokov by bola asi každá ekonomika v dobrej kondícii. V zásade platí, ak si istinu úveru označíme "I" a úrok "U", tak (U/(I+U))*100 dĺžnikov musí skrachovať a ich majetok prejde do vlastníctva veriteľa, teda banky. V tomto prípade krachujú krajiny. Tento systém nemožno zmeniť nijakým nastavením, ako zmenou úrokovej sadzby, preskupovaním peňazí (povedzme Euroval). To má vplyv iba na časovú os, výsledok to nemení. Vždy to urobí to isté. Je to ako hra na stoličky. kým hrá hudba, desať hráčov chodí v kruhu okolo deviatich stoličiek. Keď hudba prestane hrať, jeden hráč čo nestihol obsadiť stoličku vypadáva ... ergo zbankrotoval a jeho majetok sa stal majetkom banky. A takto sa hrá kým banka nezíska majetok všetkých hráčov. Keďže v reálnom živote je táto hra dynamická, hráči pribúdajú aj počet stoličiek sa mení, ale vždy je menej stoličiek ako hráčov, dá sa hrať veľmi dlho, ale stále musí nikto zbankrotovať. Nás môže tešiť iba to, že kým hrá hudba, nikto neprehral.

A ak túto hru skomplikujeme ešte systémom frakčného bankovníctva, kde sa táto hra mení na 10 hráčov a jednu stoličku ... keby si to ľudia uvedomili, už nikdy by svoje peniaze nedali do banky.
 
Hodnoť

chlapci prečo trochárite

celá tá samovražedná zachraňovacia sranda bude stáť SR 5,1 mld. eur, treba len rýchlo schváliť trvalý válov aby sme mali istotu. Pevne verím, že budú aj ďalšie kolá válovov a že pri 5,1 mld to neskončí, však nech celý svet vidí, že na to máme, že si toi môžeme dovoliť.
BTW
podľa prieskumu 60% Nemcov neverí, že mena EUR prežije 10 rokov, tak by sme si mali švihnúť aby sme všetkých stihli oddĺžiť kým bude čím.
 
Hodnoť

Pripravenie strednej vrstvy o uspory

pripravilo cestu k moci hitlerovi. Len pre dokreslenie situacie.
 

v tom chaose čo nastane

sa v EU nových Hitlerov nájde aj 27. Dopadne to tak, že 500 mil ľudí bude chcieť radšej diktatúru ako chaos, bordel, hlad a pouličné násilie. Nič nové pod slnkom, história sa opakuje.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre