SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ad: Neskoro na diskusiu (4. 8.) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

75% "sporiteľov"...

si v II. pilieri nenašetria dôchodok, lebo ich príspevok stačí tak na "odmenu DSS-ke" .

Klauni kričiaci, že Smer ide ukradnúť "peniaze ľudí, ktorí zodpovedne si šetria na svoj dôchodok", sformuloval majster hovoreného slova Ivan Štefanec. "Robert Fico sa rozhodol ukradnúť viac ako miliónu slovenských občanov viac ako polovicu ich budúceho dôchodku tým, že odvod do II. piliera zníži z 9percent na 4 percentá," buráca za SaS najlepší slovenský ekonóm všetkých čias. Tu niečo nehrá. V počtoch, v ekonómii alebo v SaS. DSS mlčia. Majú pravdu. Garancie sú dobré na to, aby sme v druhom pilieri neprehrali gate. Ostatné je vo hviezdach. Tak ako v priebežnom pilieri. S tým rozdielom, že majitelia DSS sú v pluse, aj keď sú "sporitelia" v mínuse. Poznáme tých poberateľov nezdanených dividend aspoň po mene? To by sa azda patrilo, nie? Málokoho v živote poctíme takou dôverou, akou sme poctili týchto anonymov. Veru tak, reklama je mocná čarodejka.
 
Hodnoť

Aj takýto názor na II. pilier...

Sociálne inžinierstvo par excellence! Kde ho mali vo svete?! V Čile za Pinocheta, za fašistu. V Argentíne za Menema. Toto je len čistý biznis pre DSS-ky. Zavedešním II.piliera pravica vykradla štát! To nespravil nikto v celej Európe, okrem zopár postkomunistických štátov, ktoré to dneska opúšťajú. Západná Európa si takéto niečo nedovolila, navyše bez súhlasu opozície,
Zobrať demografický vývoj ako izolovaný faktor nedáva zmysel. Tam sú iné faktory, : to je zamestnanosť, to je produktivita práce, to je hospodársky rast atď. Pretože keby platila iba primitívna rovnica medzi tým, že máme menej detí a veľa starších ľudí, tak India má najlepšie dôchodky a Nórsko má najnižšie. Odporúčame švédsky príklad, ktorý pravica mohla naštudovať a skôr sa nechať inšpirovať týmto príkladom. K výnosnosti druhého piliera: je nehospodárny, veľa zdrojov na reklamu atď., administratívne sa to neopláca, nie je to štandardné vo vyspelom svete alebo vo vyspelej Európe. Salvador, Peru, Uruguaj, Bolívia, Chile, Argentína, Kazachstan. Toto sú štáty, ktoré majú druhý pilier. Pravičiari Sociálnej poisťovni usekli jednu nohu. A potom kričali, že v Sociálnej poisťovni nie je dosť peňazí. Tak sprivatizovali štátny majetok. Opäť usekli nohy štátu. A potom kričali, že štát nemá peniaze. Že je štát zadlžený. Tak konsolidujme-kričia. A tak ďalej chcú brať ľuďom sociálne dávky. To je pravicový liek - štát treba decimovať. Toto nie je riešenie pre normálnu, humánnu, modernú politiku, ktorá je zaužívaná v Európskej únii. Slovo „pracujúci“, „bežní ľudia“ atď.,ktoré používa pravica - navádza taký pocit, že tu hovorí Kim Čong-il, ale skôr je to Augusto Pinochet.
Pravica chápe aj druhý pilier ako olympiádu - treba sa zúčastniť a nie je dôležité, aby boli nejaké výnosy. Treba tých ľudí tam nahnať a je úplne jedno, že nebudú mať žiadne dôchodky. To je pravicový princíp. Čo hovoril o II. pilieri „neznámy“ ekonóm Joseph Stiglitz, nositeľ Nobelovej ceny? alebo Peter Orszag? Hovorili obidvaja, že je to jeden čistý podvod a nezmysel.
Spôsob vo Švédsku. Že máme verejný fond a v rámci toho verejného fondu existujú virtuálne, hypotetické účty sporiteľov a tie sa kapitalizujú, ale ide o to, že švédsky štát sa nezbavuje kontroly nad investičnými tokmi vo svojej krajine. Pravica zaviedla, aby ľudia povinne odvádzali peniaze, súkromnej korporácii, ktorá si z toho vytvára zisky. Je jedno, aké odvody pravica sprivatizovala 4 %, 6%..., legitímne je 0%, pretože je to legitímne vo väčšine štátov Európskej únie. A je tu aj pohľad ľudí, ktorí nevlastnia nič a tých je na Slovensku väčšina. (90 % ľudí na Slovensku), jediné ich vlastníctvo sú sociálne práva, t. j. že majú prístup k vzdelaniu, že majú prístup k verejnému zdravotníctvu a že majú garantované dôchodky a ďalšie sociálne práva. Babička, ktorá je v prvom pilieri, by si v živote nenašetrila na dôchodok, ale má ho, vďaka tomu, že tu existuje niečo ako solidarita, prerozdelenie, že aj od uja Ľudovíta idú peniaze a prerozdelia sa babičke . Ale keď ujo Ľudovít pôjde do druhého piliera, na prerozdelenie bude menej a čo teda robíme babičke ? Vyvlastňujeme ju. Kaník vyvlastnil chudobných ľudí na Slovensku! Pravicové riešenie je pre bohatých: utekajte preč a zachráň sa kto môžeš, zhruba 80 % občanov nebude mať ani na slanú vodu.Treba viac dôverovať štátu ako povedzme Enronu. Enron skrachoval. Skrachovalo veľmi veľa firiem vo svete. Čiže rozhodne väčšou istotou je štát ako trh.
 

Štátu vôbec netreba viac dôverovať!

Nerobí chyby ale vedome defrauduje. Všetko.
Štát treba budovať! A poctivo.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre