SME
Štvrtok, 22. október, 2020 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ďalej svojou cestou (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nič

som si z toho textu nezapamätal, asi že v ňom nič nie je.
Akurát stále a dookola potvrdzované, že títo ľudia umení a "umení" nie sú schopní rozmýšľať inak ako "Československo - Praha - Havel - kultúra - hurá" a "Slovensko - dedina - Mečiar - fuj".

A vôbec im nedochádza, že Slovensko sú aj oni, aj keď sa za to hanbia. A že Slovensko je aj preto tam, kde je, lebo sa zaň hanbia.
Slovensko nemôže za to, že takú prirodzenú vec ako je mať vlastný štát, musel urobiť Mečiar a jeho nohsledi.
A keď im nedochádza, prečo je to normálne a prirodzené, nech si doplnia vzdelanie. To ozajstné.
Sluhovský národ, ako vravel bard...
 

 

Čo to vlastne je tá prirodzená vec? Mať vlastný štát, hovoríš.
To závisí od toho, aké máš priority.
Pre mňa prirodzená vec je mať slobodu.
Mať vlastný štát znamená mať vlastnú byrokraciu, nič viac.
Nuž tá naša nie je slávna, niet sa čím chváliť a na čo byť hrdý.
Slovensko je pekná krajina. A je super, že si môžeme písať. I keď s tebou hlboko nesúhlasím
...............
Môj pocit slobody nastal odchodom ruských vojsk.
Nebolo potrebné rušiť Československo.
 

Ja

o voze, ty o koze, nonšalantne si si nevšimol to najdôležitejšie, čo som napísal.

Mať vlastný štát znamená mať zodpovednosť sám za seba ako národ. Naučiť sa a dokázať spravovať veci verejné, rásť v tej zodpovednosti. Nuž niekomu to nič nevraví, ale sú aj takí, ktorí to považovali a považujú za dôležité, v krátkych slovenských dejinách ich je dosť.
A nepochádzali zo Žiliny :).
Sú ľudia, ktorí nechápu čo je také smutné na tom, že už prakticky neexistujú Lužickí Srbi.
Napr. pre mňa to je horšia správa ako keď vyhynú ussurijskí tygri, a to považujem za značne smutné.

Sloboda je prostriedok, nie cieľ. A na dosiahnutie cieľa - žiť plnohodnotne a šťastne, treba x ďalších vecí.
Nuž a my "konzervatívci" :) na rozdiel od utopických liberálov a komančov poznáme ľudskú prirodzenosť.
A vôbec nás nenapadne sa pohoršovať nad tým, že ľudia majú bližšie k tým, s ktorými majú veľa spoločného - rodina, priatelia, spolužiaci. Z jednoduchého dôvodu - cítia za nich viac zodpovednosti.

Tá skutočná vnútorná sloboda človeka je podstatne komplikovanejšia aby súvisela "len" s nejakými ruskými vojakmi. Dokonca si myslím, že dnes sú ľudia podstatne menej vnútorne slobodní ako pred 30 rokmi.

O tvojej utópii o svete bez štátov a byrokracií bolo kopec popísaného. V kategórii sci-fi.
 

Kaščák ide...

...vlastnou cestou a je to dobre. Väčšina spoločnosti mu nejde oproti ani s ním, a to je tiež dobre. Možno Gindl nám naznačuje ako ďalej!
Publicista Eugen Gindl:
""Smer sa zhostil svojej úlohy celkom dobre. Fico sa zatiaľ správa ako mierne stredopravicový premiér.
Prečo nie stredoľavicový?
Pretože nerozhadzuje verejné prostriedky tak, ako to od neho mnohí čakali, a veľmi dôkladne sa snaží plniť európske záväzky Slovenska z hľadiska rozpočtovej disciplíny. Nepochybne sa stal jedným z politikov, o ktorých lojalite voči Európskej únii nemôže byť pochýb. Aj preto nemožno hodnotiť negatívne, že Smer sa dostal k moci.
Problém je možno v tom, že momentálne priority ako justícia či školstvo odsúva neodkladná potreba konsolidovať verejné financie, čo zároveň limituje dosahovanie iných cieľov. Je preto prirodzené, že pre vládu všetky ostatné priority ustúpili do úzadia a hovorí sa o nich len vtedy, keď vznikne tlak na ich riešenie zdola.
Ak by som bol premiérom tejto krajiny, vrátil by som občanom aj verejnoprávne médiá, kde by mali získať možnosť zapájať sa do verejných diskusií. Vo Švédsku alebo v Nemecku je bežné, že v reláciách diskutujú s politikmi občania, tí sú však na takúto debatu kvalifikovaní.
Ale súčasná finančná kríza ukázala, že neregulovaná ekonomika voľného trhu nefunguje. Na tom sa dnes zhoduje väčšina významných ekonómov sveta.
USA štát subvencuje svojich pestovateľov kukurice, ktorú potom veľmi lacno vyvážajú do Mexika. Následne sme svedkami bankrotu tisícok mexických farmárov každý rok. Nemajú z čoho žiť, a tak sa ako ilegálni emigranti tlačia za čiernou prácou do USA. Američania zatiaľ zdokonaľujú ostnaté drôty na hraniciach, zamestnávajú čoraz viac pohraničníkov a ďalej dotujú svojich farmárov.
Ako teda napraviť kapitalizmus 21. storočia?
Na to vám dnes nikto neodpovie. Pravica aj ľavica na to majú odlišný pohľad, hoci ich názory sa už čiastočne prekrývajú. Isté je len to, že nemôžeme zostaviť zoznam definitívnych riešení ako maximálna privatizácia, maximálna deregulácia alebo postupné zoškrtanie verejných výdavkov. Každá vláda by mala vyvíjať taký mix opatrení, ktorý vyhovuje špecifikám krajiny a jej občanov.
Žijeme však vo svete, kde sa prijala dogma, podľa ktorej štát poškodzuje podnikateľov. Korporácie tolerujú štát iba ako regionálnu policajnú jednotku, ktorá garantuje bezpečnosť ich investícií. Tieto argumenty pripomínajú slogany anarchistov z devätnásteho storočia, ktorí v štáte videli hlavného nepriateľa slobody človeka. Demontáž štátu je snahou zminimalizovať kontrolu obchodných operácií, napriek skúsenostiam s poslednou finančnou krízou. Úlohou štátu bolo, je a podľa mňa aj bude ochrana občanov. Nielen proti cudzím armádam, ale aj proti domácim a zahraničným špekulantom.
Lenže práve na úrovni štátnych zákaziek sa na Slovensku odohráva najväčšia miera korupcie.
Nedá sa dokázať, že najväčšia korupcia sa deje práve vo verejnom sektore, hoci aj u nás máme skúsenosti s tým, čo dokáže niekoľko skorumpovaných úradníkov. Iniciátorom nekalých praktík sú čoraz častejšie súkromní podnikatelia. Napriek tomu práve štát môže naštartovať procesy, ktoré môžu korupciu eliminovať.""

--
 


Najčítanejšie na SME Komentáre