SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Existenciálne peklo sladkej Charity číha všade, nerobí mi to dobre (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Moje pocity

sú podobné. Inak som si už začínala myslieť, že som odľud . Priživať sa na ľudskej biede považujem za zvrátené. Ale pomôcť človeku v núdzi prácou, alebo vzdelávaním považujem za skvelý počin, ktorý by mal byť samozrejmý. Ako kedysi v obci , odkiaľ pochádzal môj otec, cigánia gadžovia nažívali v symbioze, kým neprišiel komunizus. Charita spočívala v tom, že gazda vždy našiel nejakú prácu pre človeka v núdzi.
 
Hodnoť

Výborne napísané

vedel by som aj a menovať konkrétne hyeny a ich dlhoročne prepracované systémy získavania peňazí....
 
Hodnoť

Hura, nie som sam

do poslednej bodky suhlasim.
 
Hodnoť

 

Štýlový kec, sorry...
 
Hodnoť

moja rec

K+
 
Hodnoť

zmilujte sa, mladý pán......takto začnú.

a ja nadviažem:
Nechce sa mi,
som zlý človek !
nemám srdce,.....
 
Hodnoť

 

Dobrý deň,
pôvodne som chcela napísať autorovi článku,ale keďže som nenašla priamy kontakt, budem reagovať v rámci diskusie. Slovenskú tlač čítam tak raz za pol roka, keď som doma na Slovensku a články pána Lavríka boli tým, z čítania čoho som mávala radosť. Článok Sweet Charity ma ale dostal celkom iným spôsobom.
Hneď na začiatok to najcitlivejšie: prezentácia bezdomoveckého divadla v nákupnom stredisku nebola zbierkou, tj. žiadne peniaze sa na nej nevyberali (niektorí z hercov, ktorí sú zároveň predajcami Nota bene, tam predali pár časopisov, to je všetko) - bola pozvánkou na a súčasne otvorením medzinárodného festivalu bezdomoveckých a iných komunitných divadiel Error. Viem to, pretože sme na ňom s českým bezdomoveckým divadlom ako jeden z mnohých hostí vystupovali. Cieľom festivalu nie je zbierať peniaze, cieľom je stretávať sa, deliť sa o skúsenosti a baviť sa. Pre našich hercov je bratislavský festival najväčšou motiváciou k tomu naskúšať novú hru. Pre našich hercov je to svetlý a teplý bod na začiatku dlhej zimy. Je to dobrý dôvod nepiť a nefetovať. Je to výlet. Je to dokonca malá dovolenka v zahraničí, kde majú zaistené bývanie. Je to priestor, kde môžu divákom, ktorí sa prídu pozrieť práve na nich ukázať, že za niečo stoja, že niečo vedia, že vedia urobiť predstavenie, kde sú konečne chvíľu počutí a videní. Bratislavské divadlo, ktoré festival Error organizuje, odvádza veľký kus nesmierne cennej práce, a to ako so svojím súborom, tak na každoročnom festivale.
A poviem Vám pan Lavrík aj to, prečo má divadlo s bezdomovcami zmysel: je to pre nich terapeutický prostriedok a vyjadrovací prostriedok; je to spôsob, ako sa stretávať a komunikovať s širším okolím, ako sa dostať aj k ne-bezdomovcom; osvojujú si tzv. sociálne zručnosti - chodiť včas, triezvi, relatívne čistí, učia sa pracovať na spoločnej veci a niesť za svoje jednanie zodpovednosť - niečo, čo sa Vám môže zdať banálne, ale čo pre človeka na ulici môže mať obrovský význam, pokiaľ si chce nájsť a udržať prácu. Zároveň sú pravidelné skúšky pre nich pevným bodom v často úplne rozhádzanom týždni.
K predaju streetpapers: neviem, aká je kvalita Nota bene, český Nový prostor je spravidla dobré a provokujúce čítanie, rada Vám pošlem pár čísiel k posúdeniu. Čo sa týka predaja časopisov: jeden z hercov českého bezdomoveckého divadla predáva Nový prostor, vďaka čomu býva, vďaka čomu mohol založiť rodinu a vďaka čomu živí svoju trojročnú dcérku. A predáva ďalej. Neviem, aké sú Vaše predstavy o "prvom kroku" a neviem, čo pre Vás znamená prešľapovanie na mieste, každopádne, ak aj dobre poznáte situáciu svojich troch predajcov, k zovšeobecneniu je to zúfalo málo.
Ani neviem či ma viac nahnevali alebo rozľútostili rýchle závery a duté generalizácie článku.
Robím v neziskovom sektore. A vášnivo neznášam zbierky po celý rok, po celej Prahe. Ale zároveň viem, že existuje kopec organizácií, ktoré týmto spôsobom financie získavajú a nakladajú s nimi zodpovedne a zmysluplne. Nie preto, že som sa rozhodla, že to tak je, ale preto, že tie organizácie poznám, že zverejňujú výročné správy alebo majú transparentný účet v banke alebo sa u nich robí audit. A viem, že môj odmietavý a nenávistný postoj k verejným zbierkam ako takým pripraví o dôležitý zdroj financovania dobré organizácie, ktorých výsledkom nie je plyšový medvedík, ale studňa, škola alebo pracovné miesto.
Ak budú inteligentní ľudia, za akého Vás považujem, príliš leniví alebo naštvaní na to, aby rozlišovali a ich články budú generalizovať a uzatvárať tak, ako tento, sme v háji.
 
Hodnoť

obmedzi zakonom reklamy mob.operatorov

v TV pocas Vianoc ( od oktobra do decembra ).
ak by znizili objem vysielanych trapnych reklam na polovicu, ludia by mali krajsie Vianoce, bezdomovci o niekolko utulkov viac ...
ano je to hlavne v hlavach, ale medzi nami p. Lavrik treba mat na to gule. Fellini bol aky frajer a co dokazal ? zmenil svet ? ostalo po nom dedictvo vynikajucich filmov.
my sa z nich ucime

zaver : treba matv hlave, treba mat gule a ni v guliach
lebo potom uz len gulka do hlavy pomoze

PS: uznavam kazdeho dobrovolnika co cosi robi pre charitu
 

 

a co takto obmedzit pocet denne stravenych hodin pri TV a reklamy Vas takto minu?
ja som paradoxne tie hodiny pridal. Z nuly na od zaciatku decembra hodinu tryzdenne jeden program na discovery....
Mimochodom, clanok je super, stotoznujem sa s autorom
 
Hodnoť

 

Článok sa mi nepáčil. Porozumela so mu, ale vystihuje len nepatrný problém dobročinnost ako taký.
Generalizuje.
...........
Vážim si každého, kto pomôže, prispeje niečím.
Každý spôsobom ako sa dá, ako vie.
Spôsobov je veľa, dá sa vybrať.
A to je fajn.
Priveľmi nerozoberám, akú časť zozbieraná v deň narcisov ide skutočne na onkologické prístroje.
Priveľmi nerozoberám čo je a čo nie je citové vydiernie. Ba anito, či som si len sama v sebe "kupila" dobrý pocit, že som pomohla.....
 
Hodnoť

 

autor je extremista, nic nieje cierno biele.. aj "mamutia" charita ktora funguje formou tv zabavy v konecnom dosledku aspon niekomu urcite pomoze... a na margo casopisu nota bene autor vyslovene keca hluposti... ano je pravda ze v kazdom cisle je aj nejake stranky venovane osudom predajcov, ale drviva vacsina clankov su normalne clanky o rozlicnych temach ktore s bezdomovectvom a ludskou biedou nemaju vela spolocne... takze vychadza mi to tak ze autor bud keca aby bol zaujimavy a mal o com pisat - alebo klame a notabene si vobec nekupuje takze ani netusi ake clanky v nom su...
 
Hodnoť

Autor vystihol podstatu

charity u nas. Ide prevazne o vydieracsky priemysel za ucelom pomahat organizatorom charit. Su aj vynimky, ale tie su v mensine.
 
Hodnoť

Je to citové vydieranie

v duchu "vy nemôžete byť dobrý človek, ak neprispejete..." To mi tiež vadí.

"Nekúpite si Nota Bene? No, a keď nie, môžete mi aspoň dať nejaké drobné pomimo?"
Mne nevadí, že je to na chlast. Každý potrebujeme iné ku šťastiu. Ak mám dobrú náladu a v nákupnom vozíku akurát tlačím basu piva, tak namiesto drobných mu dám rovno jedno pivo. Nebráni sa. Dal by som aj marišku, ale nemám.
 
Hodnoť

smutne cteni

pridavam zobranie na detsku onkologiu
mame den narcisov a hlavne, miliardy sa stracaju
v zdravotnictve /oecd/ a ovca s tym nic nerobi
je to ostudne, ked chybaju finacie aj pre najmensich chorych

predavanie nota bene je aj na samovrazdu- ide
o bezdomovca, ktory pobehuje medzi autami
na racianskom, pomoc by mala respektovat human dignity

cena jedneho cisla je podla mna privysoka a preco ma dostat
oz rovnaku ciastku ako predajca, nejde o chamtivost?
bezdomovci predstavuju zavazny problem, takze ziskat
finacie by nemalo byt problemom/ napr. aj na sprchy zdarma pre niektorych
cestujucich/
 
Hodnoť

 

Najsprostejšie to robí Rozboril.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre