SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stĺpček Petra Schutza: Obhliadka (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Opatrenia tejto vlády

týkajúce sa ozdravenia verejných financií mi pripomínajú proces, v ktorom za účelom udržania vody v cedníku doň nalievame stále väčšie množstvo bez toho , aby sme sa pozreli, koľko jej z cedníka uniká.
Nuž a to naša vláda nazýva ozdravnými opatreniami!
 
Hodnoť

 

2001-2012
SR-53 54 56 57 60 63 68 73 73 73 73 75
MR-58 61 63 63 63 63 62 64 65 65 66 66
ČR-73 74 77 78 79 80 83 81 83 80 80 79
SR plus 22
MR plus 8
ČR plus 6
zdroj eurostat
ide o vývoj HDP k priemeru EU 28 za obdobie rokov 2001-2012 , každý nech si urobí vlastný obraz , každé číslo je konkrétny rok od 2001
 

 

K spochybnovaniu vývoja HDP v diskusiách , je jeden z kľúčových ekonomických ukazovateľov a zaštíťujú sa ním či Čína , ako aj USA .
 

 

pises to tu uz asi 10-ty krat, vzdy odveci
ako to preboha suvisi s verejnym dlhom?

vacsina toho rastu je za obdobie do 2008, obrovsky narast dlhu je vsak az za posledne roky (cervena vlada)
 
Hodnoť

 

"za posledných 5 rokov narástol náš skvelý dlh o sto percent"
By ma zaujímalo, kde sú tie peniaze...
 

 

sme ich prežrali ... v neefektívnom štáte sa rozkotúľali na neefektívne verejné obstarávania, výstavbu národných štadiónov, chod ultra podstatných inštitúcií ako sú Matica slovenská, Slovenský olympijský výbor, Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania a milión ďalších ... tam sú tie peniaze.
 
Hodnoť

Jasný signál,

že Fico je bezradný a bude chcieť utiecť do Pionierskeho paláca. Dúfam, že sa Slovač spamätá a skončí v Leopoldove, alebo Ilave.
 
Hodnoť

Národohospodárske opatrenie

Skúste sa na dlh pozrieť aj z pohľadu vytvorenia niekoľkých rezerv vlády, ktoré keď sa zúčtujú, možno dajú iný pohľad na problém. Podľa médií v júli bolo na účte 4 mld euro cash paňazí. V II. pilieri je akumulovaných cca 6 mld euro, ktoré v súčasnosti vytvárajú deficit. Neviem akú majú pozíciu v týchto ukazovateľoch v Čechách ale u nás je to dokopy cca 10 mld €, čo je približne 1 800 euro na obyvateľa. Vtedy je náš dlh približne 5 100 eur. Češi síce majú II. pilier, ale v ňom len pár sto tisíc občanov a prakticky žiadne zdroje. Je zrejmé, že tieto dva príklady nie je všetko, čo je potrebné posudzovať, nielen do plusu, ale aj do mínusu. HDP samozrejme je len optický ukazovateľ, pretože by nás malo viac zaujímať HNP, t.j. tá časť HDP, ktorá nám vytvára reálnu pridanú hodnotu. Pretože z nej budeme splácať dlh. Takýto pohľad by zrejme nebol príliš optimistický. Kde sú nehmotné aktíva SR? Peniaze, ktoré poskytla ECB pre súkromný sektor bánk za 1% a mali ísť do rozvoja priemyslu a služieb nakoniec skončili v investíciách do štátnych dlhopisov a tak cez ECB sa platiteľ daní poskladal na pomerne značný zisk súkromnej banky. Nuž aj toto je národohospodárske opatrenie.
 

 

jasné ... II. pilier ... že to politikom ešte nenapadlo ... zoštátniť do posledného centa a je vystaráno ...
 

kazdy

koho napadnre ze ii pilier je rezervous statneho rozpoctu by mal nrodkladne dostat gulu do hlavy aby sa ani nerozmnozil
 

 

Je lepšie mať súkromný dôchodok s tridsť alebo štyridsť percentnou stratou, alebo mať štátny s poitením do výšky inflácie alebo prvého piliera? Angličania mali súkromné a dosiahli rekord, priemerne až 40%tnú stratu a tak štát vyrovanal sekeru, ktorú vyrobili súkromné spoločnosti a vyplatil dôchodky. Pretože štát stále ručí za povinné odvody, nech už ich dal spravovať súkromným spoločnostiam alebo nie. Stačí si pozrieť, aké majú súkromné spoločnosti straty. Kde je tých sľubovaných 7% výnosu? Aj voči inflácii sú v strate a v podstate znehodnocujú peniaze ľudí. Pod dohľadom štátu. Nakoniec to všetci ľudia zaplatia z daní ale tunel, ktorý spravili súkromné spoločnosti už nikto ani nezapláta a ani od nich peniaze nevymôže späť. Je to dobre premyslená 10 rokov štátom organizovaný tunel. Ľudia už teraz prišli o asi miliardu euro. Nuž babebu strieľaj. Len aby si správne trafil.
 

 

vynos zlikvidoval fico, ked zaviedol povinnost dorovnat straty vo fondoch

vsetky fondy vybrali peniaze z akcii prave ked boli najnizsie
nebyt toho genialneho opatrenia, bol by som dnes v 13% pluse
takto je to 6% minus
 

 

Nie sú to náhodou rozhodnutia DSS? Keď mohli podnikať na cudzie riziko, nemali problém investovať do akcií. Keď ale investície mali urobiť na svoje riziko, tak to radšej z neho vystúpili. každý vie bačovať na účet druhého. Ale keď má na svoj, tak začne hneď ináč rozmýšľať. Najlepšie je to naváľať na druhého. Presne ako píše pán redof.
 
Hodnoť

...ano peter

...sme v prde.li
 
Hodnoť

kde bolo...tam bolo....

za 7 kopčekmi a 7 riečkami...
žili zaujímaví ľudkovia....
ŤAPÁKOVCI
ležali na slame a čakali na.....
ISTOTY
 
Hodnoť

Prečo, prečo?

som mala pravdu? Dočerta, veď tie blbosti, čo tu rozširovali tí ekonomickí experti ako Stanek, Fiľko a pod. ani inakšie nemohli skončiť. Veď pre jednoduché pochopenie sa stačí pozrieť na rodinný rozpočet a je všetko jasné. Aj tam sa investuje, aj tam sa starajú o deti, chorých a nevládnych aj tam sa študuje a sú výdavky na bežné živobytie a výdavky pre budúci profit. Ľudové príslovie hovorí - zakrývaj sa len takou perinou, na akú máš.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre