SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stĺpček Petra Schutza: Memento (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

"Tí s neselektívnou pamäťou vedia, že Rusko bolo expanzívne aj vtedy, keď mu nevládli boľševici."

Schutz keď sa pomýli, aj pravdu povie. Skoro nikdy s ním nesúhlasím, ale toto treba tesať do kameňa. Snáď potom viacerí pochopia, že to keď niekto presadzuje svoje záujmy (je expanzívny), nemá nič s boľševizmom.
 

Pozor

na unáhlené závery. S boľševikmi je to ako s moslimami a terorizmom. Nikto netvrdí, že všetky svine sú boľševici. Fakt ale je, že všetci boľševici sú svine.
 

Krátke,

ale výstižné.
 

Aha,

ešte jedna vec - poznanie, že expanzívni nie sú len boľševici, nijako z boľševikov nesníma vinu. jedným z tých kľúčových dôvodov je, že kým ich expanzia za sebou nechala len spúšť, biedu a smrť, expanzia mnohých kultúr v histórii zanechala kvitnúcu krajinu, slobodu a radosť.
Alebo - keď dvaja robia "to isté", nebýva to to isté.
 

 

To je síce veľká pravda, platí na obe strany. Každý seba považuje za toho lepšieho. A preto (okrem obrovskej väčšiny ktorej je to proste jedno) nájdeš v Rusku ľudí ktorí si myslia že intervencia VZ do ČSR v 68 bola správan. Pretože pre nich bola.
 

He,

dobrá vôľa nezmení svinstvo na kyticu.
 

Bratia Poliaci

by o ruskej expanzívnosti vedeli rozprávať.
Aj nám Rusi zobrali podkarpatskú rus.
 

 

Zakarpatská Ukrajina je asi tak "naša" ako ruská. Mimochodom, je súčasťou Ukrajiny.
 

Mimochodom si

zabudol, že Ukrajina bola súčasťou Sovietskeho zväzu.
Ty si asi Ukjinec, keď používaš termín Zakarpatská Ukrajina.
Pre obyvateľov Československa sa toto územie volalo Podkarpatská Rus.
http://sk.wikipedia.org/wiki/P...
 

Nevadí,

že nie dobrovoľne?
 

Iste, že

dobrovoľne. Kto by odolal želaniu (tlaku) veĺkého Sovietskeho zväzu, ktoré nás osvobodilo.
 

Nuž

potom vieš o Ukrajine trt :).
 

O ukrajine viem

málo, ale viem dosť o Československu, na rozdiel od teba.
 

 

Viem, že ľudia, ktorí tam žijú tomu hovoria Zakarpatie, teda Zakarpatské Ukrajina. Slušnosť mi velí rešpektovať to. Iste Ukrajina bola súčasťou ZSSR, čo to mení na veci, že nič si neuzurpovali "Rusi"? Ešte tak boľševici, to by som pochopil, ale Rusi? To už je na diagnózu.
-
Môžeme sa doberať na drobnostiach, ale meritum veci je, že hovoriť o tej oblasti ako o "našej" je úplne mimo misu, Zakarpatie pripadlo Československu v podstate neprávom a to len z toho dôvodu, že pri Trianone bolo treba osekať Maďarsko, no tak sa celé Horné Uhorsko prifarilo k ČSR. Hoci tam zaručene žilo (a žije) viac Maďarov a Ukrajincov ako "Čechoslovákov".
 

Keď rešpektuješ, že

Ukrajinci hovoria Podkarpadskej Rusi Zakarpatská ukrajina, mal by si rešpektovat aj to, že Maďari hovoria Slovensku Horné Uhorsko.
To už je horšie, čo?
 

 

Dobrý pokus, ale ja viem písať aj čítať zároveň, preto viem, čo píšem - a nepísal som, že je pre mňa podstatné, ako tomu hovoria Ukrajinci, ale ľudia, (underline)ktorí tam žijú(/underline). Na Slovensku žijú Slováci, teda by sme mohli rešpektovať slovenské označenie Slovensko. Zastávam zásadu pána Koncoša, že pôda je ako žena - patrí tomu, kto ju obrába.
-
Ale označenie Felvidék mi popravde nijako dramaticky žily netrhá, keď tak veľmi chcú nech ho používajú, ja ti tiež nevyčítam Podkarpatskú Rus, to ty si sa ohradil proti Zakarpatiu. Akurát Felvidék či Podkarpatskú Rus vnímam ako historické označenie území, ktoré dnes majú iné názvy. (Mimochodom, zrejme vieš, že Slovensko sa dnes po maďarsky nepovie Felvidék.)
 

 

No bratia Poliaci svojho času expandovali značne na východ - až kým ich odtiaľ bratia Rusi nevypoklonkovali. Brať ich názory na Rusko teda terba s veľkou rezervou - vzájomne si toho narobili odsť.
 

mne z toho zas vyšlo

že príčinou tak expanzie, ako aj s boľśevizmu, sú Rusi...
 
Hodnoť

Čarnogurský predal dušu diablovi slávy,

moci a vplyvu. Neguje všetko, čo znamenal pre ľudí čakajúcich na zázrak, ktorý sa nakoniec udial v roku 1989.
Vie, že takého názory nájdu odozvu vo veľkej časti populácie - hlavne socálne závislej.
 
Hodnoť

 

Fígeľ je pán Schutz v tom, že okupáciu nemožno nazvať ruskou. Nebudeme sa samozrejme skrývať za Varšavskú zmluvu, ale ZSSR naozaj nebol ruský štát, v ktorom by si Rusi volili reprezentáciu, ktorá u nás takto zasiahla. To by ste z toho rovno mohli obviniť aj Ukrajincov, Gruzíncov (zväzové republiky), Židov či Karelov (mali a majú autonómne republiky). ZSSR bola nenárodná, boľševická, totalitná a nemilosrdná moc - ktorá mimochodom Rusom ublížila neporovnateľne viac ako nám, aj na to treba pamätať.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre