SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

MAP a VAP made by Silvester Krčméry (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ďakujem za Vaše vyslovenie úcty

a vysokého ocenenia MUDr. S. Krčmérymu...
Ďakujem aj za záver Vašich myšlienok - o mamách a ich modlitbách / a nie o ich "jodlovaní"/...
 
Hodnoť

Odomikám na svoje náklady Lavríkov text

MAP a VAP made by Silvester Krčméry
Píše Silvester Lavrík,
spisovateľ, dramatik a režisér

Jeho boj nebol len bojom o cirkev. Predovšetkým bol bojom proti podlosti a hlúposti. Proti zlu.

Obžalovaný Krčméry (...) spojil své zájmy se zájmy amerických imperialistů a na schůzkách vedoucích kroužků hnutí „Rodina“ v Litoměřicích, Dolním Smokovci a Ľubietové intrigoval proti Sovětskému svazu a připravoval třetí světovou válku.

Za toto a podobne absurdné previnenia bol v roku 1954 odsúdený na 14 rokov ťažkého žalára. Aj si ich odsedel. Významnú časť na samotkách.

Niet ľahšej koristi
V utorok 17. septembra 2013 sme sa v bratislavskom jezuitskom kostole rozlúčili s osobnosťou, ktorej meno sa nebojme vyslovovať jedným dychom s menami najvýraznejších osobností boja za ľudské práva aj v globálnom kontexte.

Bol presvedčený, inšpirovaný profesorom Kolakovičom, že zlo prichádza z boľševického Ruska. Preto sa za Stalina modlil.
Prvý raz som sa o ňom dopočul začiatkom osemdesiatych rokov. Priateľ z detstva sa v rámci štruktúr podzemnej cirkvi dal na štúdium teológie. Vždy to bol fajn chalan, športovec, skôr tichší. Vyviedli sme zopár psích kúskov, čo si odskákali hlavne úrody ovocia v susedných záhradách. No nikdy by mi nenapadlo, že bude vedieť žiť dvojaký život kňaza podzemnej cirkvi.

Na dlhý čas nás to navzájom odcudzilo. On nevedel, či mi môže veriť, ja som nevedel, či mu dokážem rozumieť. Hodnota jeho rozhodnutia sa mi zjavovala postupne. Až po rokoch som si uvedomil, aké dôležité bolo pre mňa vidieť okolo seba príklady ľudí, ktorí nepodľahli vymývaniu mozgov, o ktorom Silvester Krčméry presvedčivo hovoril a písal predovšetkým preto, lebo ho zažil.

Samizdatová tlač a informácie o aktivitách disidentov k nám prenikali zriedkavo. Len ako ozvena udalostí takých nepravdepodobných, že život na Mesiaci bol popri tom oveľa predstaviteľnejšou alternatívou než to, čo bolo každodennou samozrejmosťou už pri pohľade z devínskeho brala ponad Dunaj. V informačnom vákuu podtatranského vidieka boli ich životy a práca pre nás blahodarne znepokojivé. Lebo niet ľahšej koristi, než je človek bez predstavy, že sa dá žiť aj inak než v odovzdanej poslušnosti oficiálnej moci.

Viac než zástupy profesionálov
Pramálo mi imponujú mamľasovité typy kresťanských aktivistov, ktoré s nekritickým nadšením a zle naladenou gitarou vyspevujú o tom, že Ježiš je kamarát. Zadubení kňazi hromžiaci na dobu, médiá a masový konzum ma svojho času vyhnali z chrámu rýchlejšie ako Ježiš peňazomencov.
Ale neriešme cirkevné problémy. Či sa nám to páči, alebo nie, bola a stále je významnou spoločenskou aj politickou silou. Americký aj ruský prezident prisahajú na ústavy, ktoré svojim občanom garantujú náboženské slobody. Ústava Slovenskej republiky má odkaz na kresťanskú tradíciu priamo vo svojej preambule. Nemám ambíciu byť obhajcom cirkvi. Cirkev sa o seba vie postarať. Mám však k jednému jej laickému členovi neskonalú úctu.

Nebol kňazom, no pre katolícku cirkev urobil viac ako zástupy jej legitimizovaných dušpastierov. Myslím, že úspech dosiahol hlavne vďaka tomu, že sa kňazom nestal. Napriek tomu, že mal na to všetky predpoklady.

Ako laik bol pre radových veriacich veľkou inšpiráciou práve dobrovoľnosťou svojej voľby. Neviazali ho sľuby, nebolo ho možné zľahčovať tvrdením, že „len vykonáva svoju prácu“. Povolaním bol lekár. Stelesňoval hodnotu života človeka v dôstojnosti. Bez práva na slobodu voľby, vrátane náboženského presvedčenia, žiadna ľudská dôstojnosť existovať nemôže. V tom spočíva hodnota postoja Silvestra Krčméryho predovšetkým.
 

 

Neprehliadnuteľný a neodškriepiteľný étos jeho počínania je užitočný predovšetkým pre tú časť spoločnosti, ktorá má v ťažkých časoch sklon strkať hlavu do piesku. Dnes, keď je našou veľkou traumou ignorancia moci, to masívne pestujeme opäť.

Zabojujme sami za seba
Na pohrebe sa zišla pestrá zostava. Od narkomanov a väzňov až po priateľov a spolupracovníkov v podzemnej cirkvi. Sympatický divoch mohol svojou neposednosťou niekoho z prítomných aj rozladiť. Mladý strapáč s kučeravou hlavou aj bradou, v čistom, no nápadne farebnom oblečení, ktorého každý kus propagoval iného výrobcu športových odevov, evidentne pochádzajúcom z charitatívnej zbierky, si po sväté prijímanie zašiel krížom cez celý chrám. Rovno za celebrujúcim arcibiskupom.

Koho by určite nerozčúlil, bol muž, s ktorým sme sa prišli rozčúliť. Pri šírení svojej misie na slovenskom a českom vidieku používal MAP a VAP, teda malé apoštolské pomôcky (pero, zápisník, špagát, baterku) a veľké apoštolské pomôcky (kufor, stôl, fiatku). Pre divocha v tričku a šuštiakoch musel mať muž v rakve pred oltárom obrovskú príťažlivosť, keď sa odhodlať prísť medzi všetky tie saká, kravaty a upäté tváre.

Pre katolícku cirkev na Slovensku urobil Silvester Krčméry naozaj nesmierne veľa. No je to len zlomok toho, čo urobil pre dôstojnosť človeka. Bez ohľadu na vierovyznanie. Aj tých najvlažnejších vo viere, vrátane viery v seba samého, inšpiroval a inšpiruje. Dával nádej a bude ju dávať aj naďalej.

Nedajme sa pomýliť tým, že sú chrapúni, ktorí tvrdia, že odvaha je len pekné slovo pre hlúposť. Aj keď odvaha zlacnela, stále je jej málo. Zabojujme sami za seba, aby sme na vysvedčení z občianskej angažovanosti mali aspoň to, čo naše deti z telocviku – absolvoval.

Zvíťazil, už keď sa do toho pustil
Všetko je lepšie než ľahostajné mykanie plecom. Kto sa urazene, pristihnutý na hruškách vlastnej obmedzenosti, opýta, načo to Silvester Krčméry robil, čo z toho mal, či kto mu to kázal, usvedčuje sám seba z viacerých ťažkých previnení voči vlastnej dôstojnosti.

Naša stále nedospelá občianska spoločnosť má veľký nedostatok autentických inšpiračných zdrojov. Jej ponovembroví aktivisti nedokážu prestať obdivovať Prahu a fňukať, že nemáme Havla. Darmo ich z toho občas sekne v krku.

Možno preto nedokážu sklopiť zrak a uvidieť autentické korene a osobnostné piliere oprávnenej príslušnosti Slovenska k slobodnému svetu. Nemáme veľa osobností, ktorých dielo svojím významom presahuje hranice Slovenska. Dielom Silvestra Krčméryho bol jeho život zasvätený boju za ľudskú dôstojnosť. Zvíťazil už vtedy, keď sa doň pustil. A to najlepšie z neho ponúkol nám ostatným.

Jeho boj nebol len bojom o cirkev. Predovšetkým bol bojom proti podlosti a hlúposti. Proti zlu. Nebol jediný, kto bol za svoje presvedčenie nehanebne prenasledovaný. No bol jedným z mála, kto uspel. Že sa pri tom modlil? A čo myslíte, že robia naše mamy, keď na nás myslia? Jódlujú?

Silvester Lavrík
 

Opr. Odomykám ..

Odomykám na svoje náklady Lavríkov text
 
Hodnoť

Pekný hold

človeku, ktorý si ho zaslúžil
 
Hodnoť

Koho by určite nerozčúlil, bol muž, s kt

Koho by určite nerozčúlil, bol muž, s ktorým sme sa prišli rozčúliť.

Zaujímavé. Pán Lavrík, požadujte od SME ospravedlenenie, lebo toto nedáva zmyslu ničového nič.
 
Hodnoť

Sme pokrytci

velebíme človeka, ktorý za svoje názory odsedel 14 rokov.
Koľko rokov sme si odsedeli my?
Koľko rokov si odsedíme my?
Velebením takýchto ľudí si doprajeme pocit, že aj my sme tí "dobrí" a "správni" bez toho, aby sme museli čo len prstom pohnúť. Presne ako tí "zadubení kňazi" velebiaci Ježiša.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre