SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Stĺpček Lukáša Filu: Oči (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

dakujem,

uplne presne. cele postupy su take "slovenske" - dost lajdacke, dost nevyspele a pubertalne lahostajne, dost falosne kolegialne, dost nezodpovedne, dost desive. je to ako ked date do ruk 10 rocnemu chlapcovi do ruk samopal s ostrymi a poslete ho zabavat sa s kamaratmi. dost mozne, ze sa nic nestane.
 
Hodnoť

Ďalší súdny nezmysel.

Súdy až neskutočným spôsobom postupujú v rámci dokazovania s evidentným cieľom pomôcť obžalovaným, čo sa v súčasnej dobe udialo v kauze policajného týrania rómskych detí, keď súd "vyradil" obrazovo-zvukové záznamy z dokazovania so zdôvodnením, že sa jedná o "nezákonné dôkazy".

Trestný poriadok jednoznačne hovorí v ust. § 119 ods. 2/o tom, že "za dôkaz môže slúžiť všetko, čo môže prispieť na náležité objasnenie veci a čo sa získalo z dôkazných prostriedkov podľa tohto zákona alebo podľa osobitného zákona." Dôkazným prostriedkom podľa § 89 ods. 1 Tr. por. je aj povinnosť na vydanie veci, citujem "kto má pri sebe vec dôležitú pre trestné konanie je povinný ju na vyzvanie predložiť policajtovi,...". Podľa § 153 ods. 3/ "vecnými dôkazmi sú aj zvukové, obrazové, alebo obrazovo-zvukové záznamy." Podľa ust. § 270 ods. 2 Tr. por. "súčasťou výkonu tohto dôkazu je aj správa o tom, akým spôsobom a kým bol záznam vyhotovený alebo získaný."

Z platného Trestného poriadku teda jednoznačne vyplýva, že v konkrétnom prípade obrazovo-zvukové nahrávky (pravdepodobne natočené mobilom) z policajného týrania rómskych detí vykonala nezistená osoba, ktorá ich predložila novinárovi, ktorý ich na vyzvanie vyšetrovateľa vydal ako vec dôležitú pre trestné konanie, čím ju pre trestné konanie zabezpečil v súlade s požiadavkami trestného poriadku. Zákon požaduje, aby súčasťou výkonu tohto dôkazu (jeho prehratia) na súdnom pojednávaní bola správa akým spôsobom a kým bol záznam vyhotovený (nepodarilo sa vyšetrovaním zistiť) alebo alternatívne, akým spôsobom bol do trestného konania získaný a to je dokumentované zápisnicou o vydaní veci novinárom podľa § 89 ods. 1 Tr. por. Z tohto jednoznačne vyplýva, že tento vecný dôkaz spĺňa všetky zákonom požadované podmienky a musí byť v rámci dokazovania aj súdom realizovaný. Osobne si myslím, že v prípadnom odvolacom konaní na základe sťažnosti podanej prokurátorom odvolací súd tento nezmyselný názor prvostupňového súdu zmení.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre