SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ak je koruna silná, je to zle. Ak sa oslabila, je to tiež zle (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

uhol pohľadu

No možno je to skôr tým, že v spoločnosti existuje viac antagonistických skupín a ich záujmy a teda aj názor na udalosti je dosť odlišný. Pre niekoľko málo exportérov je akcia banky výborná. Nakoľko exportujú do krajín, platiacich zväčša eurom, ich výrobok je lacnejší. Zamestnancom nominálny plat nezvýšia, takže im v skutočnosti vyplácajú o výšku devalvácie menej. Má dokonca viacero dôvodov na radosť.
Čo na to zamestnanec a malý podnikateľ - v dnešnej dobe väčšina výrobkov, ktoré nakupujeme sú z dovozu alebo silne viazané na dovážané suroviny. Aj také potraviny domáceho pôvodu podražejú, lebo podražie nafta, stroje, hnojivá... Pre bežného človeka domáce výrobky ostanú rovnako drahé, niektoré mierne podražia a tovar z dovozu, pohonné hmoty a dovolenky podražia a to dosť. Výsledok - spotrebiteľ jednorazovo prišiel o cca 10% svojich úspor a dlhodobo sa znížil mu príjem. Týmto spôsobom získané prostriedky sa postupne presunú na účty niekoľko výrobcov, orientovaných na export. Za to dostane ochudobnená väčšina nejasný a nezáväzný prísľub na zachovanie pracovných miest. A karavána ide ďalej :-)
 
Hodnoť

Problémom nie je míňanie

problémom je požičiavanie si.
A silná koruna požičiavaniu bráni, deflácia ho robí úplne nezmyselným.
A z požičiavania žijú bankári.
Preto sa bankári boja deflácie, ako čert kríža.
 
Hodnoť

Milá pani

Šichtařová, Ste pomerne známa euroskeptička. Keby Ste nebola, tak by som vám povedal že veľa problémov, ktoré teraz riešite by Ste nemuseli riešiť, keby Ste tak ostentatívne neodmietali Euro. Keby Ste ho mali, tak by ste nemuseli riešiť nič. Češi nie sú múdrejší ako Nemci alebo Francúzi, to je axióma!
 


Najčítanejšie na SME Komentáre