SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pastiersky list biskupov vytvára imaginárneho nepriateľa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Ten spor a zápas je reálny spočíva v tom, či Desatoro zostane aj naďalej mravným, kultúrnym a civilizačným kánonom, alebo nie. Všetky režimy, ktoré sa chceli postaviť nad tento mravný imperatív skončili ako totalitné režimy a dejiny ich skôr či neskôr zmietli.
„Nemyslite si, že som prišiel zrušiť Zákon, alebo prorokov; neprišiel som ich zrušiť, ale naplniť.“ (Mt 5,17)
 

Malé desatorové okienko:

"8. prikázanie
Nepreriekneš krivého svedectva proti blížnemu svojmu.

Pravda je to, čo máme hovoriť. Nemožno o druhých zle hovoriť, osočovať ich, odsudzovať, posudzovať, hovoriť klamstvá a poškodzovať ich dobré meno a česť. Ak človek oklame, má to napraviť. Nemožno krivo svedčiť."

Len teraz neviem, či to "človek" sa vzťahuje aj na hlavy pomazané. Alebo len na nás, obyčajných hriešnikov.
 

 

To Desatoro podľa Biblie platí len pre Židov. A okrem toho sa odvoláva na mytologickú, dodnes nepreukázanú udalosť - Exodus. Neexistuje žiaden dôveryhodný prameň, ktorý by túto udalosť potvrdzoval. Predovšetkým o niečom takom by museli byť písomné zmienky zo samotného starého Egypta, lenže žiadne také nie sú. Exodus nie je žiadna historická udalosť, je to len mýtus.
 

 

V podstate jediná historická udalosť, ktorá veľmi vzdialene pripomína biblický Exodus je vyhnanie Hyksósov z Egypta. Akurát s tým rozdielom, že Hyksósi neboli žiadni otroci starých Egypťanov, ale naopak boli to okupanti, ktorým sa podarilo dočasne ovládnuť časť Egypta a Egypťania ich nakoniec vyhnali. Hyksósi boli semitského pôvodu a minimálne časť z nich sa po vyhnaní z Egypta usadila v dnešnom Izraeli a tak je možné, že ich vyhnanie sa v hodne pozmenenej podobe stalo základom alebo inšpiráciou pre mýtus o úteku Izraelitov z Egypta.
 

 

Boli nejaké režimy, ktoré sa nepostavili nad tento mravný imperatív a dejiny ich skôr či neskôr nezmietli? Sú režimy nositeľmi morálky, alebo jednotlivci? Chceš od štátu, aby nezabil, nezosmilnil a nepokradol? A uctieval jediného boha?
 

 

A nie je to náhodou tak, že úplne všetky režimy dejiny zmietli (alebo zmietnu)? No a žeby sa zo Sumeru, Egypta, Mayov, Apačov, Atén alebo Ríma stala totalitná spoločnosť, to sa mi tiež nezdá. A tiež je možné, že ani nevieš, čo je to totalitný, všakže. Pretože práve presadzovanie kánonu siahajúceho do súkromného usporiadania spoločenských vzťahov je totalitarizmom.
 

 

Tie režimy, ktoré menuješ, boli všetky totalitné. A v tom zmysle, o ktorom píšeš. To, že štát nemá siahať do súkromnej sféry, je pomerne nový civilizačný výdobytok. Vzťah štátu a morálky je zložitý: ľudia delegovali na štát obranu a presadzovanie základných morálnych zásad. Štát má odrádzať ľudí od okrádania, vraždenia, znásilňovania iných ľudí. Ako sa to rôznym štátom darí, nechajme bokom. Na druhej strane, časť zásad, ktoré ľudia tiež vnímajú ako vec morálky - vierovyznanie, štýl života, pravidlá rodinného života a pod. - sa stala súčasťou súkromia ľudí. Pre túto diskusiu je podstatné, že veľa ľudí si myslí, že oblasť morálnych zásad, presadzovaných štátom, by sa mala podstatne rozšíriť do tejto súkromnej sféry.
 

 

Zhodneme sa vo všetkom až nato, že podľa mňa by politická veda tie režimy za totalitné neoznačila. Teda, neoznačuje, resp. ja som sa s tým nikdy nestretol, už len preto, že tamtie režimy neboli celkom schopné si dohľad na všetkými aspektmi vynútiť, prípadne totalitné ambície ani nemali, prípadne oboje.
-
Jadro môjho príspevku bolo v tom, že príspevok, na ktorý som reagoval, paradoxne volá po totalitarizácii nášho spoločensko-politického systému.
 

 

Máš pravdu, tie režimy označujú politológovia skôr za autoritárske. Ale oni tak isto definovali správne náboženstvo a testali rúhanie, cudzoložstvo a homosexualitu.
To volanie po totalitarizácii (ufff) spoločnosti je bohužiaľ dôsledok toho, že mnoho ľudí má pocit ohrozenia svojho morálneho sveta, a u veci týkajúcich sa morálky nie je diskusia, tam prichádza do úvahy iba nastolenie morálneho stavu všetkými dostupnými prostriedkami.
 
Hodnoť

Prečo by nás mala trápiť nízka pôrodnosť

? Lebo pyramídová hra s názvom sociálny štát prestáva fungovať?

Ak nás trápi, že nebude mať kto pracovať na naše dôchodky, tak mám iné riešenie. Podobné, ako USA.
Regulujme ekonomických imigrantov do Európy tak, aby sem prišli tí vzdelaní, sekulárni a usilovní pracovať. A nedávajme im občianstvo, ale iba dočasné zelené pracovné karty.
 

To je rada pre koho?

Na Slovensko prichádza nejaký nezanedbateľlný počet imigrantov, a treba si z nich vyberať? A ako to je s emigráciou zo Slovenska?
 
Hodnoť

 

Základné tvrdenia ešte stále "otcovia biskupi" nevysvetlili. Ale ak by RKC chcela prispieť ku zvýšeniu pôrodnosti, jeden návrh by som mala. Zrušte kňažský celibát.Priniesol viacej zlého, ako dobrého. Ženatí kňazi a ich rodiny budú vzorom pre ostatných. Bude viacej (dobre vychovaných) detí. Rady, týkajúce sa sexu, rodiny, výchovy detí, atď. budú dôveryhodnejšie. A prestanú reči, že ten a ten arcibiskup má niekoľko nemanželských detí a tamten farár spáva s kuchárkou, atď.
 

Nerúhaj sa!

:-)
 

 

Správne- nerúhaj sa ! To nie sú reči !
 


Najčítanejšie na SME Komentáre