SME
Pondelok, 21. október, 2019 | Meniny má Uršuľa

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nezmyselná slovenčina (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovencina velmo

lahki jazykova.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

špecialita slovenského jazyk

je kadernícke pomenovanie bratského národa.. prečo by mal vychádzať zo základu slova "česať".. kde je tam logika? jazykovedný ústav ľudovíta štúra preferuje nezmyselnú variantu česi napriek tomu, že ju nikto nepoužíva.. samotní češi nazývajú samých seba češi a nás slováci.. neviem ako by sa nám páčilo ak by nás volali slováči..
potom ešte výčitka voči slovu hranolčeky.. to tiež nepoužíva nikto.. bežní ľudia používajú výraz hranolky..

ináč súhlas.. slovenčina je jednoznačne najťažší jazyk na svete..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nuž

tí tolerantní bratia si dovolia náš rodný jazyk nazývať slovenština bez ohľadu na to, že ľubozvučný originál je slovenčina.
Neviem si predstaviť väčšiu urážku; toto sa robí bratom? Že ština...

Nedáš pokoj s tými svojimi nezmyslami?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

názvy jazyka sú u bratských národov

zväčša rôzne a ich odlišné názvy len zdôrazňujú ich inakosť.. v tomto sú češi našťastie dôslední.. slováci chceli nemennosťou slova čeština protestovať proti používaniu slova "česi" namiesto ľúbozvučného slova češi.. podstatné je, že nás bratia spoza moravy nazývajú v nominatíve množného čísla, tak ako sa nazývame aj my sami.. niektorí extrémisti spod tatier im to však nechcú vrátiť.. a ja medzi nimi rozhodne nechcem byť.. ja si ústretové gestá vážim a preto budem aj naďalej čechov nazývať ich pravým menom..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo si ty za obmedzenca?

Čo si ty za obmedzenca? Nevysvetlil ti Elstrom dostatočne, že píšeš bludy? Skús sa nad sebou zamyslieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

elstrom je v gramatike a pravopise

dosť neistý a tak by som ho za vzor zrovna nedával.. napísal som jasne, čo by sa malo zmeniť a tak neviem čo sa ti tu nezdá..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

vidím, že máš vo veciach nejasno.. nie je ľahšie rovno priznať, že mám pravdu ? ušetril by si kopu času a energie.. raz mi za tieto nové informácie poďakuješ.. ja som človek trpezlivý, ja si počkám.. len či ti odpustia aj bratia češi, za to že práve ty ako jeden z mála przníš ich meno..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chvalabohu, kódex ťa ochráni...

Chlapče, nielenže ti chýba základné vzdelanie a rozhľad, ale tvoj intelekt nedokáže pochopiť základné logické vzťahy medzi tvrdeniami a javmi. Skutočnosť okolo Teba je taká zložitá, že si ju mentálne potrebuješ príliš zjednodušovať. Používaš len floskuly, mnohým slovám nerozumieš. Pripomínaš mi V. Biľaka - nebezpečného nedouka, zato bohorovného.

Podľa tvojej logiky nazývať Rakúšanov Rakúšanmi, Nemcov Nemcami, Talianov Talianmi je prznením ich "mena"?
Alebo keď Čech povie: "Mám rád Slováky" (nominatív =? (tá) "Slováka"?), namiesto toho, aby použil tvar akuzatívu podľa slovenčiny, teda: "Mám rád Slovákov" - tak podľa tvojej nedonosenej logiky przní Slovákom "meno"?
Vieš ty vôbec niečo o tom, kedy vznikli tvary slaboch - slabosi, valach - valasi?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vidím, že už sa do teba obul aj admin..

a to je signál, že tvoje argumentačné schopnosti sú ešte nižšie ako tvoj prehľad v gramatike a pravopise.. mám pre teba veľa informácií o tejto tematike a kopu vecí o ktorých si ešte ani len netušil.. sa budeš cítiť ako malinký žiačik zírajúci na tabuľu a na nového pána učiteľa.. ako chodiaca studnica vedomostí som pripravený ti otvoriť nové obzory..
to by si však musel najprv urobiť jednu vec: ospravedlniť sa mi.. tu, teraz a od srdca.. ideš..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Bože, prečo tak kruto tresceš

túto krajinu.

Medzi iným vecami ti uniká aj to, že admin nevymazáva príspevky na základe ich argumentačnej úrovne – a to je tvoje šťastie: keby to tak bolo, teba by musel dať prinajmenšom utratiť.
Admin pochopil môj príspevok ako osobný útok na teba (príspevok si nahlásil ty) – ja však útočím na skupinu nebezpečných ľudí, akých si vzorkou. Ísť na teba s iróniou, sarkazmom a pod. je neúčinné, takúto komunikačnú nadstavbu jednoducho nepochopíš, preto volím tvrdšiu formu.

Pri tvojej poslabšej intelektuálnej kapacite som predpokladal, že nadobudneš mylný dojem, že ťa považujem za rovnocenného partnera do diskusie – reagujem na teba najmä preto, lebo vo svojej obmedzenosti si spoločensky nebezpečný a môj príspevok je určený ľuďom, čo si túto diskusiu prečítajú. Ľudia podobnej úrovne ako Ty rozpútali v 50. rokoch politické procesy proti tzv. buržoáznym nacionalistom (porovnaj svoju perlu : „extrémisti spod Tatier“ – koho si tak označil?) – a v dôsledku tých procesov bol popravený napr. Vladimír Clementis.

V mojich očiach si potenciálne minimálne rovnako nebezpečný ako tí výtržníci z Nitry - len Tvoj čas ešte neprišiel, nedostal si možnosť prejaviť sa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

myslím, že admin ťa vymazal pre viacero

vecí a len on vie prečo.. ja som ťa nenahlásil, to nie je môj štýl.. ja som tu preto, aby som ľuďom otváral oči a rozširoval obzory.. čo ty zjavne nerobíš..
myslím, že trpíš intenzívnou formou pravopisnej paranoie.. akýsi vnútorný hlas ti hovorí veci, ktoré sa vôbec nestotožňujú s realitou.. a k tomu všetkému do toho ešte pletieš politické procesy z 50. rokov.. to už fakt vyžaduje náramné množstvo fantázie..
myslím, že potrebuješ pomoc a ja ti ju šľachetne ponúkam.. najprv sa mi však musíš ospravedlniť za všetky tie krivé obvinenia.. tu a teraz.. čakám..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nevieš správne používať mnohé slová, lebo im nerozumieš, máš iba hmlistú predstavu, čo asi znamenajú.
Nechápeš napr. rozdiel medzi pravopisom a gramatikou (ani ich presný obsah), ani jedno z toho poriadne neovládaš, ale bohorovne hodnotíš Elstroma, aký je neistý v gramatike a pravopise.
O tvojich schopnostiach logickej argumentácie a protiargumentácie sa už nechcem opakovať, ale pre istotu, lebo opakovanie je matkou múdrosti - nevieš postaviť jeden logický argument ani logicky vyvrátiť iný.
Preto len habkáš a zúfalo sa snažíš ma napodobňovať – a tým sa ešte viac zosmiešňuješ.

Hlavný dôvod mojej reakcie je v tomto: Aký stupeň mentálneho postihnutia musíš mať, keď ti nedochádza, že označiť ľudí, ktorí používajú gramatický tvar „Česi“, za „extrémistov spod Tatier“ je choré, v princípe šovinistické?

Zas raz si nesklamal: na to, aby si pochopil súvis medzi tvojou osobou a politickými procesmi z 50. rokov proti tzv. buržoáznym nacionalistom, potrebuješ nielen vzdelanie, ale aj schopnosť abstrahovať a vidieť analógie medzi abstraktnými obsahmi mysle.

Ešte na záver. Píšeš:
„prečo by mal [tvar „Česi“] vychádzať zo základu slova "česať".. kde je tam logika?“ No, logika v tom veru nie je, je tam len tvoja obmedzená schopnosť chápať. Je to asi taký nezmysel, ako keby si povedal, že slovo „vodička“ (žena, ktorá vedie motorové vozidlo) je odvodené od základu „voda“ (tekutina), a nie od základu „vodiť“, lebo aj slovo „vodička“ (zdrobnenina od slova „voda“) je odvodené od slova „voda“ (tekutina).
Chápeš už, kde leží bieda tvojej logiky?

Už končím - SAPIENTI SAT.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

rovnako čeština

to že časť slova ština nám slovákom znie trochu uražajuco je nepodstatné :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mna by

zaujimalo co cely den pani vedatori robia na tom jazykovednom ustave SAV. A aky ma ich praca celospolocensky prinos. Tuto otazku si kladiem uz dlhsie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď ťa to tak trápi, skús sa ich priamo spýtať...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Slovenčina

Mňa teší že slovenčina je najťažší jazyk , pretože to hovorí o tom , že sme chytrý národ , veď u nás tento ťažký jazyk ovládajú už malé deti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Malé deti vedia,

Ty sa ešte douč.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Čítal som, že deti na celom svete zvládnu svoj rodný jazyk približne za rovnakú dobu. Pisateľ onoho článku z toho usúdil, že všetky jazyky sú rovnako zložité, ja si však myslím, že to svedčí o tom, že mozog sa v ranom veku rozvíja ohromným tempom a zvládne ľubovoľne ťažkú reč. Či už je ale správna moja interpretácia, alebo interpretácia autora článku, ani z jednej neplynie, že slovenčina je najťažší jazyk :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V Rusku majú najväčších trpaslíkov, my máme zase najťažší jazyk :)

Ale vážne. pokiaľ ide o zložitosť jazykov, myslím si, že slovanské jazyky sú o niečo ťažšie než povedzme románske, ale zase nie o toľko. A medzi slovanskými jazykmi veľké rozdiely nevidím. V slovenčine je oproti češtine asi viac slov (ak nerátam české slová prevzaté z nemčiny) šitých na mieru roznym situáciam, čeština je zas bohatšia na slová, ktoré zvyšujú umeleckú a štylistickú úroveň prejavu (nýbrž, poněvadž, neboť, byť, pročež....) Celkovo si myslím, že minimálne česká gramatika je zložitejšia, než slovenská. Poľsky tak dobre neviem, takže to nedokážem úplne posúdiť, ale zdá sa mi, že je v zásade rovnaká ako čeština a slovenčina. Je to podobné ako s programovacími jazykmi: syntax rozna, ale obsah rovnaký.

Kedysi som sa nazdával, že angličtina je ľahšia než slovanské jazyky, ale dnes už si tým nie som tak istý. V angličtine sa rýchlo naučíte základnú gramatiku a ste schopní tvoriť zmysluplné vety, zatiaľ čo v slovanských jazykoch musíte pochopiť veľmi mnoho gramatických javov, než sa dokážete rozumne dohovoriť. Ale dostať sa na "ďalší level" je v angličtine podľa mňa kvalitatívne ťažšie, kým v slovenčine ak zvládnete základnú komunikáciu, všetko ďalšie sú už len perturbácie.

Ale nie som žiaden lingvista, hovorím len svoj dojem. Podobnosti a rozdiely v jazykoch ma však fascinujú. Potom sú však ľudia, ktorých rozdiely doslova ***** a potrebujú sa vyvyšovať nad ten či onen národ kvoli jazyku.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre