SME
Štvrtok, 25. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Učňovské roky majstrov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ale čo s tým narobiš, ked aj učitelia u nás podporujú socializmus, rovnostárstvo, tabulkové platy, istoty a pod.. skrátka Fica. Co sa potom môže zlepšiť u nás?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne tak,

rovnostárstvo trčí od doktorov, cez setričky, cez učiteľov, cez celú štátnu správu a cez celú republiku. Slovenská závisť a nenávisť je nekonečná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

viete h..no o učiteľských platoch !!!

Príklad: učiteľ s 15-ročnou praxou na gymnáziu(plne kvalifikovaný(tarifný plat)
A) neurobil nič naviac = má 704,5
B) urobil si 1.atestáciu a ďalším vzdelávaním + 6% kreditový príplatok = spolu 840,5 ( + 136 eur)
C) urobil si 2.atestáciu a ďalším vzdelávaním + 12% kreditový príplatok = spolu 1000,0 ( + 295,5 eur)
Zdá sa vám to málo? Tak vedzte, že to ešte môže zmeniť riaditeľ až do výšky 100% ....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak to je celkom slusne ak zaratame vsetky volna a prazdniny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re

Ake volna, ake prazdniny. Ked si mldy ucitel, dostanes zmluvu do konca skolskeho roka. Ked mas to statsie ze natrvalo tak si to musis nadrobit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nič si z toho nerob,

tento národ je už tak zmagorený, že tomu jednoducho nie je schopný porozumieť. Že od respektu učiteľského povolania sa odvíja úroveň spoločnosti. Tiež som bol istú dobu na škole vo VB a oni to jednoducho nemôžu pochopiť, že čo my (ako slovenská spoločnosť) to tu vlastne robíme. Že nerešpektujeme učiteľov, neveríme im, podhodnocujeme ich atď. Je to celospoločenský problém cez celé politické spektrum (vôbec nie len Fico), jednoducho všetci vrátane mnohých bežných ľudí na učiteľov *erú. Majú to, čo chcú, neustále padajúcu úroveň, veľa dobrých známok a bezcenných vš. diplomov. Ale čo už, keď to ľudom nevadí. Politici sa tešia, lebo ušetria.
PS: Prázdniny majú len žiaci a študenti, učitelia si tak ako každý iný zamestnanec vypisujú dovolenky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď som spočítal všetky prázdniny za šk.rok došiel som k číslu cca 65 dní, učizel má podľa zákonníka 45 dní , čo si píše na tých 25 dní ? Učitel odúčí za týždeň max. 22 hodín /45 min/ čo je 16,5 hodiny. Ja robím v trojsmennej prevádzke v chemicky zdraviu škodlivom prostredí 37,5 hodiy , mám 25 dní dovolenky a v čistom zarobím max. 550 €
Prišiel k nám absolvent odbornej školy so zameraním na chémiu - maturant a z chémie vedel čo vyučený murár ktorý u nás pracuje.Len preto lebo jeho učitelka namiesto učenia naháňala kredity a chémiu ho "učili" jazykári.Nadiktovali a hotovo. To isté platí opačne. Keď som nechcel aby mi syn nepredadol na maturita z jazyka tak som mu z môjho mizerného platu zapaltil doučovanie , kde ho za 6 týždňov naučili viac ako v škole za dva roky, lebo tam sa neflákali ale učili.Teraz čítam že učitelia ZŠ protestujú proti dvom cudzím jazykom na školách , kde boli v r, 2008 keď to prijali , asi naháňali kredity. So mnou sa moji rodičia nemuseli doma učiť , lebo všetko som sa naučil v škole.Teraz rodič robí projekty , vysvetluje učivo ak nechce aby dieťa neprepadalo.Ak máš málo môžeš isť pracovať za 550€ na smeny do prevádzky s RD 25 dní.Tu ale musíš niečo vedieť a vydržať celú noc sledovať výrovny proces
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

> Keď som spočítal všetky prázdniny za šk.rok došiel
> som k číslu cca 65 dní, učizel má podľa zákonníka 45 dní ,

Správne.

> čo si píše na tých 25 dní ?

Občas si čerpá náhradné voľno za nadčasy. Občas umýva okná v triede, alebo maľuje steny. Vypĺňa štatistické výkazy. Chystá učebné plány.
A inak? Neplatené voľno. Či čo si si myslel? Že dostane peniaze len tak?
To že do školy nechodia žiaci, neznamená, že tam nechodia učitelia.

> Učitel odúčí za týždeň max. 22 hodín /45 min/ čo je 16,5 hodiny.

http://www.rastos.org/opinions...

> kde boli v r, 2008 keď to prijali , asi naháňali kredity.

Nemyslím, že by učitelia boli z kreditného systému nejakí moc nadšení.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Viem o čom píšem , pracoval som v tom prostredí dobrých 20 rokov.Neodišiel som kôli nízkemu platu.A ohladom kreditov. Učitelia sa predbiehali kto sa dostane na získavanie kreditov lebo všetci tam ísť nemohli.Videl som to odborné zastupovanie.Odkedy tento systém zaviedli tak sa poriadne neučí len sa naháňaju kredity. Fraškou je že niektorí učitelia si robia kredity aj z takej činnosti ktorá je im na nič. jeden príklad za všetky - učitel TV si urobil finančnú gramotnosť , sám zo smiechom povedal , je mi to na nič ale 200 € k platu poteší.Učitel ktorý ho zastupoval má hodiny naviac a tým tiež peniaze navyše. Mali sme kolegyňu ktorá mala 60 kreditov a dostala výpoveď lebo nedokázala žiakov nič naučiť . Učitelia nerobili nič len hľadali v ponukách kde a aká kredity sa dajú zohnať a dohadovali termíny aby v škole ostal niekto učiť.To predbiehanie bolo trapné.Preto bolo byť za dobré s vedením ktoré podpisovalo učitelom účasť na týchto školeniach, ktoré boli len fraškou.Získať požadovaný počet kreditov bola a je obyčajná formalita , svedčí o tom aj 60 kreditov najneschopnejšej učitelky v zbore. Čo sa týka plánov , bola to zaberačka v r. 2008 keď sa zaviedli ŠKP , čo v praxi znamenalo napísať učebný plán do nových tlačív a nič sa nezmenilo. Potom to stačilo každý rok len skopírovať a prepísať dátumy a počty hodín.A ešte k vyučovaniu , neprebehne mesiac aby neboli skrátene hodiny , raz lebo valentín , ráz lebo Mikulá raz lebo MDD aj na strdných školách , skrátky vždy sa nájde dôvod len aby sa neučilo .Získať maturitu už nie je žiadny problém , aby bol žiak vylúčený za slabé výsledky je takmer nemožné , lebo každý žiak je prínosom peňazí pre školu a škiola robí všetko preto aby si ho udržala.Ani dvjnásobné platy nezlepšia kvalitu absolventov naších škôl.Bohužial to platí aj o VŠ , pomaly neexistuje VŠ kde sa robia prijímačky , skrátka berú všetko. Sami študenti sa chvália že zvládnu aj tri skúšky za týždeň . Tomu sa hovorí náročné štúdijum , asi preto ani jedna naša VŠ nefiguruje medzi 500 VŠ v rámci EU.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To sa treba poďakovať

ministrom a hlavne tomu ktorý systém kreditov a iných nezmyslov vymyslel, ale to nezľahčuje toto povolanie.

Mali sme jedno z najlepších školstiev v Európe, veľmi podobné, aké sa dnes praktikuje vo Fínsku a je považované za jedno z najlepších, bohužiaľ sme si zničili aj to dobré, čo vzniklo pred revolúciou. To že je školstvo v takom stave akom je, nie je problém učiteľov, ale nastavenia systému, ten kto vymyslel dotácie na žiaka by si fakt "zaslúžil" metál...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Túto idiociu vymyslel Mikolaj za I. Ficovej vlády kde bol podpredseda dnešný minister školstva.K systému školstva a k jeho kvalite. V r. 1952 u nás vznikli Štátne pracovné zálohy ktorých úlohou bolo pripravovať žiakov pre potreby priemyslu v danom regióne. teraz prišli "odborníci" zo Švajčiarska a idú nás učiť to čo sme tu mali pred 60. rokmi a a celý ten cirku bude stáť cca 3 milony €. stačilo by oprášiť dokumenty z r.1952 odstrániť z textu soc. a komunistická výchova a máme to zadarmo.celá Europas nám závidela systém nášho odborného vzdelávania a teraz chodíme po celej Europe sa učiť tomu čo sme vymysleli My.Pred r. 1989 bolo najlepšie to čo vymysleli v ZSSR a teraz je najlepšie v odbornom školstve to čo nám západna europa ukradla a teraz nám to prednáša. Ešte jedna poznámka ku kvalite žiakov na školách. Pred 20 rokmi sme mali u nás v regióne 7 učilíšť 5 odborných škôl a 3 gymnázia. Následkom demografického vývoja sa stalo že učilištia nemáme žiadne odborné školy 3 a počet gymnázii zostal nezmenený. Z toho vyplývy že počet žiakov rapídne klesol a z počtu gymnázii vyplýva že sa u nás rodia len múdre deti.Videl som zoznam uchádzačov na jedno gymnázium , kde boli prijímani žiaci s priemerom 2,9 , s takouto známkou u nás išli žiaci na učebné odbory.Zaviedli sa síce prijímačky ale tie si robí škola sama. ako asi dopadnú keď sa na školu hlási 100 žiakov a prijať chcú 100 ? No predsa prijimačky urobia všetci.Ku kreditom ešte jedna poznámka. Je to blbý systém , ktorý využívaju učitelia akurát k tomu aby si zvýšili platy. pochybujem že sa najde učitel ktorý získal 60 kreditov dosiahol aj lepšiu kvalitu vo svojej práci. Je to o tom isto ako keď na výšku osobného príplatku mala účasť učitela na politických akadémiach , nehovoriac o vzdelávacich poukazoch a krúžkoch ktroé sa robia počas vyučovania a ich činnosť sa vykonáva formálne - fiktívny zoznam a pre prípad kontroly sa účasť na krúžku robí až na druhý deň , keby náhodou prišla kontrola a 50 € za mesiac je v kešeni.Nie všetci najdu sa aj poctivci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

V tomto s tebou súhlasím na 100%

Naše školstvo bolo prepracované do posledných detailov, vysoké a stredné školy produkovali to čo spoločnosť a priemysel potreboval. Aj ten čo chodil na učňovku mal vedomosti, že dané remeslo, mohol vykonávať v požadovanej kvalite, nie ako dnes že to robí hocikto a aj tak to potom vyzerá. Je treba hľadať s lupou aby si našiel renomovanú firmu, ktorá to vie aj spraviť, aby ta to nestálo nervy a zbytočné peniaze. Pamätám si ako po revolúcii prišla raz mamina domov a rozprávala ako zástupcom školstva z Holandska , vysvetľovali celý systém nášho učňovského školstva a tí len žasli ako sme to mali s celým priemyslom a celkovo službami prepracované. Presne ako si napísal, od nás sa to učili a my sme všetko dobré zamietli pod koberec len preto, že to vzniklo za komunizmu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milý môj nezáviď,

každý vidí len prázdniny nič iné, asi nemáš šajnu, čo učiteľské povolanie zahŕňa , ináč by si svoj príspevok nemohol napísať.

V každom povolaní sa nájde niekto kto nevykonáva svoju prácu dobre, ale to neznamená že sa tak správa každý učiteľ, lebo ty si musel dať na doučovanie.

Ono to niekedy nie je o učiteľoch, ale o žiakoch ako je ochotný sa do školy pripraviť, samozrejme keď otecko zaplatí doučovanie, potom musí aj syn zabrať, poznám to z vlastnej skúsenosti.

Keby si sa zamyslel, prečo asi odučí maximálne 22 hodín, tak by si pochopil, že to je náročné povolanie hlavne psychicky a nekončí sa len od učením hodín, ale začína sa prípravou, kde si musí pripraviť látku na každú novú, hodinu písomky, rôzne opakovania, potom zas opravy atď. učiteľ totižto doma, keď ty prídeš zo smeny a nepracuješ, učiteľ pokračuje ďalej. Zažíval som to desiatky rokov keď učila moja mama a zažívam aj ďalej, keďže obe sestry sú tiež učiteľky. Doprial by som ti v dnešnej dobe čo je to učiť, pretože na to každý nemá nervy a žalúdok, čoho sú žiaci schopný.

Takže nezáviď a buď rád, že toto ne ohodnotené ťažké povolanie chce za takýchto podmienok vôbec niekto robiť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

mama učiteľka,sestry tiež,

len brat zostal nevzdelaný - pedagogičky mohli spraviť aspoň korektúru textu,ešte aj hrubka,veľmi zlá vizitka.Dobrí,kvalitní učitelia,sa musia v hrobe obracať.Základná škola je základ vedomostí,stredné školy sa sťažujú na nekvalitnú prípravu,vysoké školy zas na nepripravenosť zo stredných škôl - kde je potom pes zakopaný?Ozaj len v platoch?Lebo nikto iný nemá stresujúce zamestnanie,všade sa len med líže?Učiteľ vždy patril do kategórie s vyšším príjmom a nezmenilo sa nič na tom.Čo sa zmenilo,sú počty žiakov v triede a ich arogancia a drzosť, tú si však odniesli z domu,ale asi aj to išlo pri štrnganí kľúčmi,či nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jasné budem si kvôli tebe

volať pedagogičky... ty budeš asi ako Emil Neomilný, toho tiež zaujíma len gramatika, mimochodom ktorú mám určite na lepšej úrovni ako dnešný žiaci.

Celkom si ma pobavila s tým vyšším platom, nebudem tu menovať zamestnania, kde nepotrebuješ vysokú školu a zarobíš dva krát tri krát viac ako učiteľ.

Doprial by som ti v dnešnej dobe učiť, aby si pochopila čo je to za zamestnanie, keď ako učiteľ, nemôžeš v rámci "demokracie" proti arogantným, vulgárnym násilným, žiakom absolútne nič, potom by si vedela čo je to med nelízať...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

smeny, výrobný proces

sú rôzne zamestnania.
Ja napr. mám pohyblivú pracovnú dobu, čiže keď žena učiteľka vstáva a ide na električku na pol ôsmu do školy, ja ešte spím. A väčšinou som doma skôr ako ona, stále majú nejaké porady a rodičovské atď.
A zarobím dva až štyrikrát toľko čo ona. Vzdelanie máme rovnaké...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

v lete nemaju dva mesiace volna - administrativa, skolenia a pod...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zákonník práce
§ 103
(1) Základná výmera dovolenky je najmenej štyri týždne.
(2) Dovolenka vo výmere najmenej piatich týždňov patrí zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov pracovného pomeru po 18. roku veku.
(3) Dovolenka učiteľov vrátane riaditeľov škôl a ich zástupcov, učiteľov materských škôl vrátane riaditeľov týchto škôl a ich zástupcov asistentov učiteľov, majstrov odbornej výchovy a vychovávateľov je najmenej osem týždňov v kalendárnom roku.

Učitelia majú raz toľko dovolenky ako bežný človek.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie náhodou

dva razy toľko dovolenky ako bežný človek?
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre