SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hitparáda pôrodníc (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

pan doktor

vetou: "Samozrejme, odbornú časť zdravotnej starostlivosti posúdiť nevie" ste ma tak znechutil hned na zaciatku, ze som zvysok Vasho clanku ani nedocital. Co tak trocha menej lekarskej bohorovnosti?
 

 

alebo co tak od teba trochu menej lekaro-rovnosti? na tej vete mi nepride nic znechucujuce. je predsa normalne, ze laik nebude vediet posudit pracu odborne vzdelaneho pracovnika, a to je uplne jedno ci to je lekar, stavbar alebo chemik. len skoda ze toto si mnohe internetovo vzdelane osoby nevedia uvedomit.
 

Ale co,

dotkol som sa Vasej stavovskej hrdosti? Ja som inzinier, ale netrufam si povazovat za samozrejme, ze kolegovia z inych odborov nevedia posudit kvalitu mojej prace. Len tak mimochodom, clanok je o porodniciach, mozno by sme mali nechat zeny sa vyjadrit, ci je take samozrejme, ze nie su schopne posudit odbornu stranku lekarskej starostlivosti poskytovanu v porodniciach.
 

dragonE5

Toto snáď dospelý človek ani nemôže myslieť vážne.
Takáto koncentrovaná ľudská hlúposť sa ani nedá komentovať.
 
Hodnoť

Vážený pán Celec

So záujmom som si prečítal Váš článok a keby nebolo zrejmé že vyšiel dnes, určite by som si myslel že ste sa zabudli kdesi v r. 1975.
Váš článok je zaujímavý z mnohých strán, ale nedá mi,- predovšetkým hovorí aj o tak trochu skostnatelom a totalitaristickom postoji k pacientom, čo je už mimo územia bývalých socialistických štátov prekonaná agenda.
Prejdem však k veci. Dovolím si Vás citovať:
"Je jasné, že príjemné prostredie, milý personál a celkový dojem, ktorý nemocnica na pacientov, respektíve pôrodnica na tehotné ženy urobí, sú dôležité. Ale je jasné, že to so skutočnou odbornou kvalitou nemusí súvisieť.
Čo má žena z toho, že sa dobre cíti, ak nedostane ona alebo potomok tú zdravotnú starostlivosť, ktorú by mala. Samozrejme, odbornú časť zdravotnej starostlivosti posúdiť nevie. Ale tá je v skutočnosti stále tá kľúčová, pre ktorú vlastne do pôrodnice prišla."
--------------
Pán Celec.
Vyrozprávam Vám jeden príbeh.
V r. 1988 moja manželka porodila svoje prvé dieťa. Želala si partnera pri pôrode a individuálny prístup podľa princípov ľudskosti a slušnosti, to sa nám nakoniec podarilo.
Vtedy Vám podobní lekári .. vedci...tvrdili, že partner ohrozuje zdravie rodičky lebo prenáša infekciu, tiež sa rodičky nemohli stretávať so svojimi príbuznými.. tiež kôli infekcii, a takisto lekári tvrdili, že žena nemôže predsa posúdiť čo je pre ňu dobré, lebo nie je lekárom. A správanie k pacientkam bolo na úrovni mäsiarského psa. ..a mnoho ďalších sprostostí
O uvedenom som napísal túto publikáciu: http://www.martinus.sk/?uItem=...
Nuž a nakoniec sa ukázalo a tam smeruje aj vývoj zdravotníctva,. že moja manželka mala vo všetkom pravdu a múdri vedci, profesori medicíny, lekári a pod. boli úplne, ale úplne vedľa ako ste teraz aj Vy.
.
Vysvetlím Vám čo má žena z toho, že sa personál stará podľa ľudských pravidiel.
Keďže má pocit bezpečnosti ak sú splnené kritériá ľudskosti, slušnosti, intimity a pod. oveľa viac dôveruje lekárom čo súvisí predovšetkým s prístupom k zdravotnej starostlivosti. Ak má pacient pocit že v nemocnici sa budú k nemu správať ako ľudskej bytosti, v prípade zdravotných problémov navštívi lekára dostatočne včas kedy nebude neskoro. Môže mu to totiž zachrániť život. Ale nielen to, dobré správanie pocity bezpečia napomáhajú psychickej sile bojovať s chorobou a spolupracovať s lekármi.
Pán Celec, ťažko predpokladať že na oddelení kde sa nedodržujú medziľudské pravidlá, slušnosť , hygiena a pod. pracujú aj vyspelý odborníci. To nemyslíte vážne však. Totiž to je prvé čo o odbornosti hovorí, značí to totiž, že tým "odborníkom" na pacientoch až tak nezáleží ak je to tak.A najhorší odborník p. Celec je super odborník, ktorý na pacienta kašle.
.
Samozrejme dalo by sa vyjadriť aj k ďalším Vašim dosť diskutabilným tvrdeniam, ktoré sa mi zdajú skôr akýmsi obdivom k lekárskej profesii a jej zbožšťovaním. Avšak je tu na to malý priestor. Myslím že je potrebné napísať k tomu samostatný blog.
.
Na záver, ak si myslíte že rodička či pacient nevie posúdiť kvalitu zdravotnej starostlivosti po stránke remeselno odbornej tak zároveň pacientov degradujete na zvieratá.
Pacienti vedia čítať svoje telo a aj svoje pocity a vedia či sú vyliečení, alebo nie.
Takéto tvrdenie by som nečakal ani od sanitára z tej najúbohejšej nemocnice.
.
Prajem veľa úspechov a ak chcete niečo napísať začnite poznávaním myslenia pacientov a učte sa rešpektovať ich slobody.
A ešte dodatok. Aj dobro ktoré chcete vnútiť pacientovi proti jeho vôli je zlom.
 
Hodnoť

citali ste manual k hodnoteniu?

tento rok islo HPI podla rovnakeho manualu, ako minuly rok. Je k nahliadnutiu tu http://www.hpi.sk/cdata/Docume... a ukazovatele ako velkost porodnice a koncentracia rizikovych pripadov boli zohladnene na poprednych miestach expertneho hodnotenia. Tu sme zhrnuli, co sa nepacilo na hodnoteni nam:
http://www.zenskekruhy.sk/napi...
 


Najčítanejšie na SME Komentáre