SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Vďaka vojnám je bezpečnejšie a bohatšie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

priemer 25 dolárov na deň?

Dosť pochybujem. To by štvorčlenná rodina mala mesačný príjem 3000 dolárov.
Veď to nemá ani priemerná slovenská rodina a to nás presviedčajú, že patríme celosvetovo k tým bohatším.
 

 

Ked ja mam mesacne 20 tisic dolarov a ty 2 tisic dolarov, priemer je 11 tisic dolarov. Preco tak novinari neradi pouzivaju daleko vystiznejsi median?
 

 

Aj novinari, ale hlavne politici- kto sa rad nepochvali vyssim cislom?
 

 

Len pre doplnenie nefanusikom statistiky:

Ak k tym 20 tisicom a 2 tisicom pridam trebars 5 tisic a 5 tisic, zrazu mam aritmeticky priemer 8 tisic, ale median len 5 tisic.

Takze median mi umoznuje eliminovat horne extremy a kedze hornych 5% ludstva zaraba tisicnasobky beznych prijmov, stoji median za povsimnutie, ze?
 

 

Isteze. Median ma vacsiu vypovednu hodnotu o "beznom obcanovi" ako aritmeticky priemer.
 
Hodnoť

Slova ...

"Ahoj, ja som z vlády a prišiel som vám pomôcť." su stale tymi najnebezpecnejsimi aj na Slovensku v 21. storoci.
Staci spomenuk Kalinakovo "pomahanie a chranenie" cez strielanie na civilistov, Borecovo pomahanie smerackemu politikovi pravoplatne odsudenemu za korupciu, Kazimirovo "pomahanie" cez neustale sa zvysujuce dane a hlavne "pomahanie" ministra "krstitela s kondonmi" Richtera s jeho neustalym zvysovanim odvodov a dalsej byrokracie pre podnikatelov.
 

 

Tatko Bismarck koncom 19.storocia zaviedol v Nemecku socialne davky a Nemci mu boli pod falosnou istotou, ze stat sa o nich postara, odovzdavat daleko vacsie dane az do dnesnych 70% kazdeho legalneho zarobku. Existuju aktualne analyzy, ze tupost ludstva umoznuje zdanenie bez hromadneho odporu az do vysky 80%...

Tento podvod storocia je rakovinou dnesneho ludstva, ved Ficove istoty uz vsetci poznate ...

Nikto vam nemoze dat viac, ako vam moze stat za vase peniaze slubit!
 

 

A k vyspelosti dnesnych Nemcov treba dodat, ze zatial co na daniach suvisiacich s motorovymi vozidlami vyberie nemecka vlada od Nemcov rocne 75 miliard EUR, do udrzby cestnej infrastruktury investuje celych 11.

A vysledkom je, ze na bavorskych dialniciach sa v letnych mesiacoch pri teplote prevysujucej 26 stupnov Celzia jazdi maximalne 80-km rychlostou. Dodnes nie su rekonstruovane ani v jedinom useku (su este stale kvalitnejsie ako tie slovenske). Na tych ostatnych nemeckych dialniciach najdete na niektorych usekoch 80-tku cely rok, aj ked ich nikto neopravuje. AKtualna statistika hovori, ze neobmedzena rychlost je uz len na polovici nemeckej dialnicnej siete. Tolko k vseobecnej inteligencii Nemcov a ich schopnosti spravovat svoje najblizsie okolie, nie to este Europu. Nadpis clanku ma nieco do seba mozno aj preto, kedze vojny hybu aj myslenim ludi.
 

 

odporúčaš na spravovanie veci verejných najať slovákov?
 

 

ako si na to prisiel?
 

 

ja by som sa viac bál slov "dik susedko, ty ****, **** tvoju *******, aby ťa rakovina skárala"
 
Hodnoť

Vazeny pan/pani,

co ste to prekladali tento clanok, ste spokojny s výsledkom svojho prekladu? Lebo ja nie.
Prosim aby ste si ju robili zodpovednejsie, nerobite je urcite zadarmo. Dakujem za pochopenie.

Platca Piana.
 
Hodnoť

 

Príšerný nadpis -takže nakoniec by sme mali byť za vojny vďační ,a to všetkým vojnovým štváčom rovnako.
 

 

no ved genocída vyriešila problém indiánov. žeby sme sa inšpirovali?
 
Hodnoť

 

Ten článok beriem tak, že autor pri jeho písaní si uhol poriadne zo škótskej a napísal niektoré svoje neskoronočné predstavy.
Napríklad čo sa týka Džingischána, tak ten mal aj veľa pozitívnych stránok. Ríša Mongolov zaviedla plno revolučných novôt, ktoré boli blahodárne pre vtedajší obchod v Ázii, ale aj v Európe, nehovoriac o výmene myšlienok. Bola to taká prvá globalizácia..
PS: Po Mongoloch sme zdedili aj slovo "pas".
 

 

a okrem iných výdobytkov nás vrahol asi tak 200 rokov späť. rusi sa z toho dodnes nespamätali, najmä vdaka chanátu zlatá horda dodnes zaostávajú.
 

 

V tomto musím súhlasiť s janomackom. Treba odlišovať mongolské impérium od ostatných nomádskych nájazdovk ktoré majú mnohotisícovú históriu. Podobne ako Brití aj Mongoli svojimi výbojmi vytvorili najväššie impérium v histórii ľudstva a na 100 rokov zavlálo "Pax Mongolica".

Je to aj vďaka Mongolom že sa dovtedy izolovaná Čína otvorila zvyšku sveta a že sa znovuotvorila hodvábna cesta. Mongolská vláda bola navyše veľmi zvláštna, chánovia mali kočovné dvory a udržiavanie ríše vyžadovalo schopnosť rýchlej reakcie. Výsledkom bol excelentný systém ciest a poštových služieb. Bezpečná komunikácia bola pre Mongolskú ríšu veľmi dôležitá. Bol to myslím Marco Polo kto hovoril že na východe môže ísť panna so zlatým nugetom na krku sama po ceste a bude úplne v bezpečí pred banditmi.

Keď sme už pri Marcovi Polovi - jeho objavná cesta za východným bohatstvom, korením a luxusnými tovarmi bola umožnená práve mongolskou expanziou. Monopol islamských kalifov bol mongolmi zrušený a medzi východom a západom prekvital dovtedy nevídaný obchod. Celá táto epizóda sa zastavila až dizintegráciou a fragmentáciou mongolskej ríše ako aj nástupom osmanskej ríše. Klincom do rakve bolo obsadenie Konštantínopolu Turkami v roku 1453.

Napriek tomu si Európa aj vďaka Mongolom už pričuchla novinkám z východu a hľadali nové cesty ako toto bohatstvo odkomknúť. Portugalci začali podnikať výpravy okolo Afriky, a istý benástsky kupec nahovoril španielsku kráľovnú na otvorenie novej východnej cesty cez západ. V istom slova zmysle európsky novovek je priamym dôsledkom mongolskej expanzie.
 

 

hm, a čo ešte priniesli okrem ciest, bezpečia a vyvraždovania obyvateľov na dobytých územiach? treba sa hlavne držať faktov, nie si maľovať dejiny a ružovo. priniesli totiž hlavne civilizačný prepad.
 

 

"... a čo ešte priniesli okrem ciest, bezpečia a vyvraždovania obyvateľov na dobytých územiach"

Toto mi pripomína slávnu scénku z Montyho Pythona o Rimanoch. A áno, netreba si robiť ilúzie. Mongolské invázie ak ich vezmeme ako celok sú doteraz považované za jednu z najkrvavejších epizód histórie ľudstva. Odhady priamych obetí hovoria o 30 miliónoch obetí, čo je medzi 5-10% vtedajšej svetovej populácie.

AvšTakže podobne ako Rimania, Mongoli svetu priniesli "Pax Mongoloica". Na viac ako sto rokov, minimálne v rokoch 1250 - 1350 Mongoli prepojili Európu a Áziu. Z Ázie do Európy prúdili nielen tovary, ale aj myšlienky. Významnými boli napríklad výroba papiera, pušný prach ale aj pokroky v bankovníctve ktoré si nové metódy takéhoto svetového obchodu vyžadovali. Pozdĺž obchodných ciest rozkvitali nové obchodné centrá, aj vplyvom výmeny myšlienok a tovarov sa významne zvýšila životná úroveň sveta - čo umožnilo väčšiu prosperitu.

Je to ten istý argument ako hovorí autor. Mongolské invázie 1204 - 1294 si vyžiadali milióny mŕtvych a veľkú deštrukciu. Avšak súčasne vytvorili najväšie imérium v histórii ľudstva a prvýkrát po takmer tisíc rokoch bezpečne prepojilo východ so západom. Vo vtedy známom svete po niekoľko generácií nastal nebývalý mier a prosperita, nastal rozmach obchodu, výmeny myšlienok ktoré sa stali podnetom k Európskej renesancii a zasiali semiačka novoveku. História nie je tak čiernobiela ako by sa zdalo.

PS: Mimochodom paradoxne práve prepojenie východu so západom prinieslo čo do počtu obetí do Európy omnoho zlovestnejšiu vec vo vzťahu k ľudksým obetiam: Mor. Mor sa šíril práve pozdĺž hodvábnej cesty a v roku 1350 - dávno po Mongolských inváziách sa začal vyskytovať v Európe. Historické odhady hovoria o viac ako 100 milión obetiach tejto najväčšej pandémie v histórii ľudstva. Mor zrazil populáciu v Európe na polovicu.
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre