SME
Streda, 2. december, 2020 | Meniny má BibiánaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zabudnite na regionálne rozdiely (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Potrebujeme asi tak 150
volebných obvodov a nech sa volia poslanci v pomere k počtu obyvateľov v danom volebnom obvode tak, aby bolo rovnomerne zastúpené celé Slovensko. Na jedného poslanca treba cca 30 000 hlasov, tak napríklad 60 000 mesto bude voliť 2 poslancov, 600 000 Bratislava 20 poslancov, 300 000 Košice 10 poslancov a nech si ľudia volia skutočné osobnosti a nie politické "trubky", ktoré ponúkajú politické strany na svojich kandidátkach. Ďalšia vec je nastavenie výberu daní. Ten by mal ísť od občana ku obci a mestu a potom podiel do štátnej pokladne. Dnes je to presne naopak. Nech sa o peniazoch rozhoduje čo najbližšie ku občanom. Politici by tak stratili obrovskú moc, rozhodovať nad peniazmi a výrazne by klesla aj korupcia. Síce by Bratislava stratila 50% príjmov, ale zvyšok Slovenska by sa mal okamžite lepšie.
František Ksenzsigh
Eurofondy nás naozaj nespasia
sú iba zdrojom mega korupcie, po Slovensky - úplatkárstva a klientelizmu. Celkovo, nepotrebujeme z únie ako krajina vôbec nič. Stačí, ak sa budú dodržiavať pravidlá o voľnom pohybe osôb, tovarov a služieb. Reči o potrebe europarlamentu, federácie a podobne , slúžia iba ako maskovací manéver, ktorým sa politické strany snažia zamaskovať ďalšie kradnutie. Myslíte si niekto, že 15 000 lobistov v europarlamente dáva 750 poslancom iba múdre rady a nič im z toho nekvapne ? To je dôvod, prečo nepôjdem voliť. Čím menej ľudí voliť pôjde, tým menej budú môcť politici hovoriť o potrebe a legitimite tejto zlodejskej inštitúcie, ktorá nás ročne stojí 2 miliardy EURO. Europarlament treba jednoducho zrušiť. Aj tak slúži iba záujmom nemeckých a francúzskych bánk a medzinárodných korporácií. Skúste nad tým pouvažovať a odpovedzte si sami, či sa máte po vstupe do únie lepšie? Bankári vám povedia, že sa majú výborne , ale 60 % ľudí na Slovensku , žije na hranici chudoby.
František Ksenzsigh
Systém EU je nastavený veľmi dobre
a presne plní , to čo plniť má, teda napomáhať prosperite nemeckých a francúzskych bánk. Je naivné myslieť si, že sa dá zmeniť z vnútra, to už potvrdil rozpad desiatok veľkých systémov a žiaľ, väčšina rozpadov sa skončila krvavo.
František Ksenzsigh
Vždy sa nájde niekto taký aj onaký
V každom prípade si ľudia vedia dať veľmi rýchlo dohromady , koľko je 2+2 a taký starosta či primátor sa dlhodobo neudrží.
František Ksenzsigh

Hodnoť

Same somariny

Staci zmenit jeden volebny obvod do NR SR a Bratislavsky kraj strati 50 % zastupenie v NR SR, oligarchovia s mocou v jednom meste uz neurobia nic a narodne projekty, ktore umoznili pumpovat eurofondy do hlavneho mesta nebude mat kto schvalit. A Slovensko si vydychne, i ked este Siroky stihne postavit tie podzemne garaze pod NR SR...
 

Určite by to pomohlo

tak Bratislave, ako aj Slovensku.
Spolu s eurofondami by z Bratislavy mohla odísť aj vláda a centrály politických strán. A potom aj Generálna prokuratúra a Najvyšší súd. Nech si ich užije aj ostatné Slovensko. Regionálne rozdiely treba naozaj znižovať, aj čo sa týka hustoty svíň ma meter štvorcový.
 

také snahy tu už boli

v 90. rokoch, keď sa hovorilo o tom, že hlavným mestom by sa mala stať Banská Bystrica. Bratislava je ako žaba na prameni nalepená na rakúskej a maďarskej hranici nasáva všetky investície a ďalej už skoro nič nepustí. Šľak ma išiel trafiť, keď pred pár mesiacmi Ficova vláda podporila projekt "kongresového centra" na predmestí Bratislavy, lebo sa tam vytvorí 300(!) pracovných miest.
 

Nemyslím si, že to súvisí primárne

s tým, že je hlavným mestom. Nech sa to pokojne aj zmení, Bratislava v závese so západným Slovenskom budú stále top. Je to prirodzené a bolo by to tak aj keby sme boli súčasťou hoci aj Rakúsko-Uhorska. Bratislava má skrátka skvelú polohu, veľrieku, leží blízko do Viedne, Budapešti, Prahy, celkovo smerom na západ. Slovensko ako celok je de facto periféria, respektíve semiperiféria by som povedal (bez urážky a nie len v kontexte EÚ, vždy to tak bolo). Rozvoj závisí od viacerých faktorov a geografická poloha je veľmi významný faktor, preto majú napríklad vnútrozemské krajiny tendenciu rozvíjať sa pomalšie. V našom kontexte viď Bystrica, kam dnes už ide dobrá cesta a investori sa o ňu tak či onak nebijú...

Ad regionálne rozdiely, v tohotýždňovom Trende je k tomu článok, podľa jeho záverov sa príjmové nožnice rámci SR zužujú (aj bez kohéznych fondov), hoci je také populárne si myslieť opak. Mzdy v Bratislave sú podľa štatistík o 27 percent vyššie než je slovenský priemer, zatiaľ čo pred desiatimi rokmi boli o 33 percent vyššie. http://www.etrend.sk/trend-arc...
 

nepomohlo

presunul by si tak cast statneho aparatu do ineho mesta, co by regionalnym rozdielom nepomohlo vo velkom meradle. Chcel by si rozdelit jednotlive organy podla miest, ci iba koncentrovat do ineho mesta? Ako by to pomohlo zvysnym regionom? Ako predpokladas, ze by to pomohlo tomu vyvolenemu?

Nejaky rok dozadu bol na sme-cku jeden velky velmi dobre prikladmi z historie podlozenymi ukazkami ako strasny omyl je mysliet si, ze presun kompetencii do inych miest ma nieco vyriesit. Nikdy nevyriesil, bohuzial. Tiez by ma potesilo, keby to bolo tak jednoduche.
 

blog

prikladmi podlozeny BLOG :-)
 

:)

ako by to konkretne mohlo pomoct? Toto je iba naivna myslienka, ktoru sledujem, ze sa zacala sirit. Mozes delit krajinu na ake obvody chces, no pokial nenajdes spravnych ludi, ktorych tam zvolit (a tu moznost mas aj teraz, ale ludia na to kasli), tak si nijako nepomozes.

Skus rozviest myslienku viac a uviest dovody, ako by to pomohlo a preco.
 

No neviem neviem ...

... to ako tých 150 nezávislých osobností v štýle Matoviča? Tam by sa asi nedokázali dohodnúť ani dva, nie nejaká väčšina.
A k rozdeľovaniu peňazí na lokálnej úrovni ... teoreticky máš pravdu, ale prax nesedí vždy s teóriou. Ale si myslíš, že onoho času bol Ďurkovský nejako zásadne lepší, než Dzurinda alebo dnes je Ftáčnik iný než Fico? Bola by na to napr. BA lepšie, keby mali títo naši primátori k dispozícii viac peňazí? Dosť pochybujem. Čítajúc niektoré články o excesoch rôznych starostov či primátorov neverím, že lokálni politici sú nejako lepší, než centrálni, skôr je to jedna banda ... koniec koncov sa neustále tí istí presúvajú hore dole. Ale ľudia ich volia, takže to tak asi chcú, lebo minimálne na lokálnej úrovni býva ponuka vo voľbách naozaj široká a o kadejakých exotov tam nie je núdza :). Napriek tomu víťazia "osvedčení" stranami nominovaní kandidáti. Snáď tí centrálni sú ešte viac pod dohľadom a napriek všetkému si nedovolia úplné excesy ... aj keď je to veľmi relatívne.
 

Problém ale je, že jedno volebné ...

... obdobie trvá 4 roky a minimálne tí bratislavskí richtári si ešte vždy aspoň jedno repete obhájili ... takže 8 rokov šafárenia a rozkrádania ... a ostala tu po nich slušná spúšť. Spoliehať iba na očistu nasledovnými voľbami zjavne nestačí, chcelo by to nejaký lepší nástroj ... ale tiež neviem, aký ...
 

Na dve otázky viem odpovedať jednoznačne

1. Mám sa po vstupe do EU lepšie? Určite áno. A to nie som politik, nepracujem pre štát ani nemám štátne zákazky ...

2. Sú eurofondy dobré? Asi nie, v našich podmienkach napáchajú viac škody ako osohu. Nielen, že je to zdroj korupcie, ale navyše to často deformuje podnikateľské prostredie, čo mi vadí najviac. Ale ak by sa nasmerovali lepšie, možno by z nich osoh bol, len potom by sa nich horšie parazitovalo. To ale nie je problém EU, ale našich lokálnych zlodejov (=politikov). Osobne by som rád videl použitie eurofondov na budovanie infraštruktúry - konečne napríklad dostavať diaľnicu BA-ZA-KE a rýchlostnú cestu TT-ZV-KE vrátane modernizácie BA-TT, zmodernizovať regionálne cesty, ale aj vybudovať/zrekonštruovať modernú a rýchlu železnicu BA-ZA-KE a BA-ZV-KE, využiť potenciál lodnej dopravy na Dunaji a Váhu, riešiť životné prostredie, školstvo, zdravotníctvo. Ono to zväčša nestojí na nedostatku peňazí ale na uprednostňovaní osobných záujmov na celospoločenskými ...

PS. Voliť pôjdem, nevolením nijako legitimitu Europarlamentu neznížiš. Skôr ho rozložíš zvnútra volením neeurohujerov :), aj keď to zďaleka nie je také jednoduché a tak skoro sa to asi nestane ...
 

Ty máš najaký komplex z bánk ...

... alebo si zaťažený na Nemcov a Francúzov. Systém pomáha kadekomu, čiastočne aj oprávnene a často aj neoprávnene. Zneužiť ho dokážu nielen banky, ale aj iné veľké korporácie alebo skupiny so silným lobingom. Podobne to ale funguje aj v iných krajinách a tiež aj u nás doma. Aj u nás si silné skupiny vedia vylobovať pravidlá, ktoré in vyhovujú ... Alebo na základe čoho máš pocit, že práve tie FR a DE banky sú ten hlavný vyvolený?
 


Najčítanejšie na SME Komentáre

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop