SME
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rastú paneláky, pribúdajú nádrže. Porovnajte si Slovensko v roku 1950 a dnes (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť

((:

Velmi pekne. Obcas som mal pocit, ze uroven zalesnenia je vacsia dnes ako kedysi, co sa samozrejme neda tvrdit vseobecne (:
 

spravne

tesne pred kolektivizaciou dosiahlo zrejme odlesnenie maximum, kedze v tej dobe sa stale vacsina obyvatelov Slovenska zvili polnohospodarstvom a narast populacie obvykle mal za nasledok rozsirovanie poli a pasienkov aj do menej vhodnych podmienok. Nasledne po zaniku malych sukromnych policok, mechanizacii a intenzifikacii polnohospodarstva sa nmnohe pozemky stali nevhodnymi pre taketo obrabanie (hlavne ak tam bola vacsia sklonitost terenu) a cast z nich postupne zarastla.
To iste prebeha aj v sucasnosti, pretoze mnohe polia nie su obrabane z ekonomickych dovodov (neoplati sa to) tak isto pasienky - tzv. opustanie polnohospodarskej pody, ktora samozrejme prirodzenou sukcesiou zarasta mladym lesom. Na druhej strane prebieha neudraztelnym sposobom (viac drevnej masy sa vytazi ako sithne dorast za to iste obdobie) tazba v dospelych lesoch. Takze hoci na ortofoto sa moze zdat ze plosne je tmavej zelenej viac, castokrat to nie je skutocny vzrastly les, ale len pomaly zarastajuce holoruby alebo zarastajuca polnohospodarska poda..
 

 

Verím, že to čo píšeš myslíš úprimne, ale bohužial musím konštatovať, že si asi len domýšľaš na základe vlastných pocitov alebo ta niekto strašne oklamal.

1.) Lesy boli totálne vydrancované za čias Marie Terézie ktorá sa rozhodla s tým niečo spraviť a vtedy vzniklo lesníctvo (A tuším RU bola prvá krajina na svete ktorá tento obor zaviedla do praxe). Zaviedla tzv "Porádek hor aneb lesuw zachování"(1769)

2.) Lesy na tých územiam ani náhodou nevznikli samé. Boli tam cieľavedomo vysadené. Keď prídeš do lesa, môžno máš pocit, že si prišiel do divočiny ale v skutočnosti by som to prirovnal skôr k záhradke ktorú si lesníci pestujú. Prirodzené lesy (ani TANAP) na slovensku prakticky neexistujú. Češť nejakým malým kúskom ktoré tam možno vznikli zarastaním, ale v globále je to "prd vo vesmíre"

3.) V sučastnoti prebieha zarastanie polí mladým lesom? Fakt? To si musím kuknúť.... Chcem vidieť tie mladé stromčeky na poliach :D Možno tak nejaka burina na kraji lesa.... Niesom si istý ale tuším to lesníci musia odstraňovať z územia ktoré je vedené ako orná pôda...(Poľovníca zas poľnohospodárom hradia škody ktoré spácha zverina na plodinách)

4.) Viac dreva sa vyťaží ako vyrastie? Hovadiny. Ak v nejakom "chotári" klesne objem dreva tak jedine vďaka prirodnej pohrome. Lesníci v žiadnom prípade neťažia viac kubíkov ako majú ročný prírastok. Nato majú už od čias Márie Terézia prísny zákon, ktorý sa aj prísne dodržiava a to je presne ten dôvod prečo je dnes na Slovensku viac lesov ako tu už dllllho nebolo. Samozrejme pohroma v tatrách pohla s štatistikou ale uznáš snáď že výchrica a ťažba nieje to isté..

Nechcem tu vyvolať ekologickú vojnu, nič neobhajujem ani nehaním, len konštatujem... Lesníci vedú svoju činnosť tak aby v dlhodobom horizonte pribúdali zalesnené plochy aj objem dreva. Že to tak je si môžeš pozrieť aj na fotkách z pred 50 rokov... Máš to tam doslova čierne na bielom...

Tu si to možes pozrieť je tam celé Slovensko http://mapy.tuzvo.sk/HOFM/
 

Súdr. Pampuch

Pred 50-tymi rokmi táto demagógia ešte možno fungovala. Obežník na jednu dedinu,ktorý prečítal súdruh tajomník, a ovčania museli zatlieskať. Koľko platia lesaci, myslím Štátne lesy? Alebo to je članok pripravený pre urálske lesy , len nastal skrat?
 

 

 

ty kubo! teraz vyzeram pred mojou iranskou kolegynou co sedi vedla ako uchyl :)
 

 

neboj sa, iranka vie, ako je to s odlesnenim...ti tam maju este menej stromov ako my tu :)
ale nedalo mi to, no musel som... :D
 

 

Pred 50 rokmi sa môj otec hral s káčerom, toho súdruha si netrafil. Pozri si okolie mesta Lipany na mape z 1950 potom dnešné a porozprávaj mi aký som ja komunista a ako lesníci drancujú lesy... A ešte ako mladé stromčeky vyrastajú na poliach. A tú modrú vatu si tam dávajú stromčeky lebo sa chću parádiť a tešia sa vianoce... A netreba zabudnúť na židov. Každá urban-legend si zaslúži žida...
 

 

Tak ako Taraj: Nomem omen? Lebo o tej snahe lesníkov rozhodne hodnovernejšie vypovedá explicitne toto zrovnanie úbytku lesov vďaka holorubom v porovnaní r. 1990-2014, exaktným príkladom sú donedávna štátne Voj. lesy v Levoč. vrchoch, no i nevedecký drevorubačský prístup ŠL v našich NP: http://www.nlcsk.sk/stales/sta...
Zrovna je aj nevyvrátiteľným faktom o úbytku drevnej hmoty na SVK. Je irelevantné porovnanie s r. 1950, keď odlesnená krajina bola výrazná, čo bolo výsledkom dovtedy prevážne stále dosť extenzívneho hospodárenia. Lebo aktuálne sa tam vraciame, v SR je objem drevnej hmoty vyrúbaný je rozhodne vyšší ako prírastok. To platilo o prebytku prírastku tak na zač. 90-tych rokov, posledné roky je to zásadne iné:, viď str. 6 - cca 230m3/ha - http://www.sario.sk/userfiles/... Máš tam i nárasty ťažby k 10 kmil. m3 vs. kapacita prírastku 6,5 mil. m3. Vychádza sa z dát NLC (národ. lesn. centrum), práve zač. 90-tych rokov bol prírastok okolo 7,7 mil m3. Naviac ťažba je náhodná, neplánovaná (objektívne faktory). Jediným faktorom pre deficit môže byť veková štruktúra, keď dominujú staršie porasty s nižším prírastkom hmoty. No nezabúdaj, že taktiež napr. od r. 1950, sa napr. o.i. zmenila štruktúra lesa, zmenšila sa diverzita, pribudli monokultúry, no i plošný rozpad smrečín vplyvom imisií a pre nich výraznej zmeny vlhkosti a teploty. Na druhej strane má ale SR potenciál na vyvážený nárast využitia drevnej hmoty, len kompetentní zaspali kdesi v roku pána...
No ako ukazujú krásne predmetné snímky sa i zcelili polia, zmizlo gro medzí, zabetónovali sa rádovo vyššie plochy územia, čo má zásadný vplyv i na kolobeh vody, uvoľňovanie tepla atď. priamo súvisiace s témou povodní. Žiaľ pritom civilizácia má už tieto exaktné skúsenosti od antického staroveku, no je nepoučiteľná.
 

 

Oprava zle vloženého linku do predch. príspevku: http://www.sario.sk/userfiles/...
 

 

takto to vyzeralo za Marie Terezie

http://geoportal.sazp.sk/web/g...

- na stranke si vyberte vpravo vojenske mapovanie I (1764 - 1787)

je to prva "topograficka" mapa Slovenska - zakreslene su aj jednotlive domy
 

 

1.) To že boli lesy drancované za Márie Terézie aj predtým v stredoveku kvôli baníctvu je dosť možné aj pravdepodobne, bohužiaľ z týchto období nie sú presné údaje pokiaľ viem. Aké také mapy použiteľné na nejakú kvantifikáciu pochádzajú z prvej polovice 19. storočia (2. vojenské mapovanie). Čiže mal som na mysli najväčšiu mieru odlesnenia napr. za posledných 200 rokov, ktorá stúpala s rastúcim počtom obyvateľov slovenska.

2.) Lesy nevzikli na tých územiach samé? To je asi najväčšia hlúposť, čo si napísal. Lesy sú totižto prirodzenou vegetáciou takmer na celomú zemí Slovenska, s výnimkou vysokých horský polôh, zaplavoavných nív a ešte nejakých výnimiek. Celé územie Slovenska (vrátane nížin) bolo až na výnimky zalesnené od posednej ľadovej doby, čo sa zmenilo v podstate až s nárastom počtu obyvateľov na našom území počas stredoveku. To že niekto niekde lesníci po vyťažení prirodzeného lesa navysdádzali smrekové plantáže (záhradky ako si správne napísal), nezamená, že by tam inak nerástol prirodzený les. Prirodzené lesy na slovensku exitujú hlavne v rezerváciách kde sú bezzásahové zóny.

3.) V sučastnoti prebieha zarastanie polí mladým lesom? Fakt? Fakt. Na mnohých miestach. Aká burina na okraji lesa? Hovorí ti niečo slovo sukcesia?

4.) "Lesníci v žiadnom prípade neťažia viac kubíkov ako majú ročný prírastok."- Verím, že to čo píšeš myslíš úprimne, ale bohužial musím konštatovať, že si asi len domýšľaš na základe vlastných pocitov alebo ta niekto strašne oklamal. Chceš mi povedať, že v každom chotári máš prehľadam o tom že tam ťažba funguje v súlade s pravidlami, že sa tam nekšeftuje atď. A ako je to so súkromnými lesmi? tam kto kontorluje aby bola ťažba udržateľná?
 

 

Súkromných lesov je u nás dosť, ale na obhospodarovanie aj 1m štvorcového si musíš zaplatiť odborného lesníka takže výsledný efekt je taký, že drvivú väčšinu lesa obhospodarujú štátne lesné podniky ktoré potom vyplácajú majiteľov pôdy. Nie niesu to vlastné pocity, brat je vyštudovaný a pracujúci lesník s zameraním na kartografiu. Možno ma oklamal, ale nevidím v tom veľký zmysel, ja niesom ochranár mňa nemusí o ničom presviedčať. Bez problému mi priznal, že za pád Tatier môžu lesníci ktorý ten les tak tupo vysadili.(na husto, smreky sa ťahali do výšky na tenkých kmeňoch, teraz padáju ako zápalky) V minulosti sa tažilo tak, že sa vybralo obrovksé územie, to sa nakomplet vytažilo a nasadili sa tam nové stromy. Ciklus trvá cca 80 rokov a takto sa vyťaží a zasadí komplet celý les. Teraz sa to tak už nerobí (tedá robí ak nieje iná možnosť) a samozrejme pod pojmom les si predstavujem les na strede, severe a východe slovenska, nie "bokáž" medzi Nitrou a Ba...

Nie samozrejme nemám odkontrolované chotáre, nemôžem nijak dokázať, že to tak je. Tak ale za mojím tvrdením stoja aspoň zákony a štatistiky. To samozrejme môže spochybniť tak ale to potom môžeme spochybniť všetko. Svedkom nech nám sú mapy a myslím, že hovoria celkom jasne...
 

k tomu Tvojmu bodu 4

Doba pokrocila tak, ze sa momentalne (vdaka eurodotaciam) drancuju lesy vo velkom v chranenych oblastiach.
 

to sledujem uz

davno, dokonca za nasou dedinou. Pred 15 romi sa tam pasli kravy, rovna luka... dnes je tam mlady les, taka hustina ze sa neda vojst dnu a takich mladich lesov vidim kopec, kravy a ovce sa tam uz nepasu a kosit sa to nekosi.
Nechcem byt cinik, ale ochranari pindaju ako clovek ublizuje prirode, ked reze lesy a pod, no ta sa dokaze rychlo spamatat, mozno v porovnanani k ludskemu zivot dlho, no spamata sa, jej nicenim skodime iba sebe nie prirode
 

 

dnešné zalesnenie Slovenska je vyššie ako v minulosti, ani v stredoveku nebola naša krajina tak zalesnená ako dnes :-)
 

 

tak to je pekna blbost v stretdoveku bola hustota obyvatelstva natolko nizka. Ze by nemal ani kto tie obrovske polia obrabat.
 

 

Omyl. Nie len poľnohospodárstvo aj chov zvierat. Ďalej baníctvo totálne likvidovalo lesy (a slovensko bola vychýrená banícka oblasť). Z dreva sa stavali domy, lode, kostoly všetko. Drevo bol základný energetický nosič. Takže varenie, kúrenie všetko drevo. Lesy sa kĺčili ako na páse a územie SVK bolo v stredoveku (ak berieme 17xy za stredovek) čo sa týka lesov vydrancované ako po nájazde.... Plodiny samozrejme nemali takú bohatú úrodu ako dnešné šľachtené, GM, postreky a boh vie aké svinstvá takže na kilo múky si potreboval podstatne viac pôdy. Nehovoriac, že v modernej dobe si kopu plodín dovážame. Kravy sú chované na malom území a sójove krmivo čo žerú im vypestovali v južnej Amerike. Nebudem už spomínať také veci, že v stredoveku sa pestovalo len na tretine plochy ostatna pôda oddychovala (neboli také sofistikované metódy hnojenia). To sme sa učili na základnej škole na dejepise, mohol by si to vedieť. Čisto len z poľnohospodárskeho hľadisko na uživenie jedného slováka sme tu potrebovali možno (cucnem z prstu) 6x toľko pôdy ako dnes. Prirátaj si spomínané baníctvo, chov dobytka, chov krmiva pre dobytok, pálenie dreva, výstavbu no a sme pritom, prečo nemáš pravdu.
 

 

ak berieme 17xx za stredovek tak sme s prepacenim mentalne retardovany
 

 

a cokolvek co uvedieme o kravach a pasienkoch v roku 17xx ma taku hodnotu ako nasa znalost stredoveku
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre