SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Rady v Iraku nestačia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

USA V PASCI

USA v Iraku sa dostali do pasce, („nechajú vyjsť navnivoč ľudské životy a aj peniaze, ktoré do tej krajiny vrazili, okrem vojakov aj 300 poradcov“) ???
Chybou (už nie Obamovou ale USA vôbec) bola samotná invázia do Iraku !!!
„Keď americký prezident Barack Obama oznámil, že pošle okrem vojakov na ochranu ambasády do Iraku aj 300 poradcov, mnohým mohlo napadnúť, že vyslaním poradcov sa začalo aj angažmán Spojených štátov vo Vietname. Je to, samozrejme, iba veľmi povrchná paralela. Američania by sa do Iraku museli vracať, a to potom, čo z neho slávnostne a údajne po dobre odvedenej práci odišli. Návrat by tak bol priznaním zásadnej chyby, práca nebola dokončená. Chybou (už nie Obamovou) nebola ani samotná invázia do Iraku, ale predstava, že stačí zvrhnúť Saddáma, odstrániť tú hlavnú prekážku tamojšieho slobodného a demokratického života a že si už potom Iračania s tým ostatným poradia viac¬menej sami. Vychádzala čiastočne z pozitívnej viery, bez ohľadu na ich tradície, skúsenosti a také drobnosti, že ich identitu určuje skôr kmeň a viera.
Poraziť sunnitských islamistov a posilniť tým súčasnú irackú vládu by samo osebe znamenalo len posilnenie ich šiitských súdruhov“.
 
Hodnoť

PARALELA...?

Okrem dolárov, vysielajú do Ukrajiny aj poradcov (vojakov), mnohým môže napadnúť, že vyslaním poradcov sa začalo aj angažmán Spojených štátov vo Vietname (a Iraku).
 
Hodnoť

všetko zlé je na niečo dobré

Vo Vietname zistili, že bojovať v džungli nie je to pravé.
V Iraku to zistili o boji v púšti, v Afganistane o boji v horách.
Čo ešte zostáva vyskúšať? Krajina snehu a ľadu, tak som zvedavý čo to bude.
 
Hodnoť

Obamovu chybou

"že dátum odchodu z Iraku určil podľa svojich vnútropolitických potrieb."

ale to nie je chyba, to je vlastnosť. Vlastnosť demokracie.
 

 

zhruba tak. odchod z Iraku bol jeden z troch hlavnych predvolebnych slubov Obamu. ak by ten slub nesplnil, ti isti co ho dnes kritizuju za splnenie toho slubu, by ho kritizovali za jeho nesplnenie.
 
Hodnoť

veľmi dobrý komentár..

george w. bush začal čistiť krajinu od teroristov a proruských živlov.. ešte pár rokov a z iraku by bol raj na zemi.. všade ropa, luxus, prestížne univerzity a snaživí ľudia.. potom však prišiel k moci hussein obama a zbabelo nariadil odchod americkej armády.. ten mäkkýš je najhorším prezidentom u.s.a. od smutnej vlády jimmyho cartera..
 

 

Kravina.
Bush pohnojil čo sa dalo. Obama v tom len pokračoval, lebo nemohol tak okato obrátiť. Neviem, čo mali v hlave tí, čo plánovali čo s Irakom po páde Saddáma, ale zjavne to mozog nebol. Myslieť si, že úplným rozvrátením vládnucej štruktúry a ponechaním riešenia tohoto problému na "demokraciu", ktorá v Iraku nikdy nebola, bola dobrá konina. Ako obvykle, k moci sa dostali presne rovnakí ľudia ako za Saddáma, akurát z druhej, šiítskej, strany.
 

?

Tak tie tvoje počty nejako moc nesedia. Obama nastúpil do úradu 20.01.2009 a poslední americkí vojaci odišli až 31.12.2011. To znamená, že tam Obama "bojoval" ešte tri roky. A neodišli odtiaľ preto, že by bol Obama zbabelec. Jednoducho bola tá vojna moc nákladná. Ono mať v štátnom rozpočte alebo nemať 800 miliárd dolárov je aj pre USA zásadný problém. Taktiež ani 4500 mŕtvych Američanov nedávalo veľký dôvod na dlhšie zotrvanie. A bezpečnostná situácia bola taká počas pobytu amerických vojsk, že bezpečne bolo akurát tak uprostred nejakej americkej základne, všade naokolo sa vraždilo veselo ďalej. Ako 100.000 mŕtvych civilistov počas vojny v Iraku nie je vôbec malé číslo. Američania proste podcenili ten región mentalitu tamojších ľudí. Mysleli si, že tam môžu nasilu naimportovať svoje hodnoty a demokraciu. To bolo veľmi naivné. Garantujem ti, že ani Bush by tam nezostal o moc dlhšie a musel by odtiaľ skôr či neskôr vycúvať s rovnakým výsledkom ako Obama. Jediný rozdiel by bol v tom, že Obama ušetril peniaze a ľudské životy .
 
Hodnoť

Pokusy o demokratizáciu islamu je

taká istá márnosť, ako Gorbačovove poľudštenie komunizmu.
Obama ako predstavioteľ mocnosti, ktorá si svoje záujmy platí, by dosiahol efektívnejšie presadzovanie US záujmov, vyslaním nie poradcov, ale Ruských "mierotvorcov". Boli by lacnejší, rusofili by boli v rozpakoch, a s moslimami by sa nebabrali.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre