Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Na čo je komu pacient? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Pri

tak mamutich organizaciach a brani cloveka len ako kus je zpatna vazba cista nedosiahnutelna vizia. O vlade, ktora je tu len cisto nahodou a len pre svoje mocenske a financne pozitky, skoda hovorit...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nesuhlasim

spatna vazba je dolezita pri kazdej cinnosti, problem u nas je, ze vacsina ludi berie spatnu vazbu ako kritiku svojej osoby, nie ako impulz na zlepsenie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zpatnu

vazbu si pri sucasnom style mozu zliznut tak akurat chudery sestricky, prip. ochotnejsi lekari :( Ukaz mi ako psi hlas pride k riaditelom akehokolvek druhu v molochoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Lekári sú úžasní, schopní ale aj hlupáci

Kľúčové problémové otázky, ktoré si pán MUDr. Celec nepoložil.

Aký má záujem sám pacient? A na čo je komu pacient?
Aký má kto záujem na zdraví, na živote a smrti osoby, ktorú volá pacient?
Aký má kto záujem, keď som chorý a ide o môj život, o moju smrť, o moju truhlu, o môj hrob, o môj kar a môj pohreb, o žiaľ mojich blízkych?

Po prvé.
Kým som zamestnaný, štát má záujem, aby som pracoval a platil poistné.
Po skončení zamestnania má štát záujem, aby som zomrel, kto zomrie, už nezaťažuje štát výdavkami na liečenie - aj na dôchodok? Samozrejme.

Po druhé.
Lekári majú záujem, aby som bol celý život chorý. Kto je chorý, toho treba liečiť.
Lekári dostávajú svoj plat za to, že k ním chodím a liečia ma, alebo ma neliečia.
Lekári neliečia chorobu, ale len jej niektoré príznaky, napr. bolesť alebo iné.

Lekári sú urazení alebo dostanú hysterický záchvat (len lekárky!), keď som sa ich po vyšetrení alebo počas vizity spýtal: "Pani doktorka, prednostka, primárka, akú mám diagnózu, čo mi je, aký liečebný postup navrhujete, aká je prognóza mojej choroby, aký bude asi výsledok Vami navrhovanej liečby?

Sú prednostovia, primári a primárky tzv. stíhači a stíhačky. Na vizite sa pohybujú v lepšom prípade šéf oddelenia s húfom lekárov a sestier okolo neho od postele k posteli, všade sa zdržia asi 30 sekúnd, potom nasleduje beh k ďalšej posteli.

Pri každom vyšetrení mi lekári kladú idiotskú otázku, ktorú ich naučili zrejme na lekárskych fakultách v SR: Ako sa cítite? Odpovedám: Nie je podstatné, ako sa cítim, ale sa pýtam, aký je môj reálny zdravotný stav?

Pre niektorých lekárov a ich zdravotné sestry je pacient nepríjemný hmyz, ktorý treba odohnať.

Namiesto niektorých lekárok a lekárov ordinujú ich zdravotné sestry, ktoré vo dverách určujú diagnózu, za 10 sekúnd odhadnú, či má pacient akútny stav choroby, alebo si musí ísť doniesť lístok od obvodného lekára.
Lekári sú spolu s Úradom pre dohľad nad lekárskou starostlivosťou členmi mafie v bielych plášťoch.

Sú somári, sú nadutí, sú hlúpi a sú aj skvelí a úžasní ľudskí lekári v Nitre, na NÚSCH v Bratislave, na Kardiologickej klinike FN v Nitre a jej iných oddeleniach - pani MUDr. B, pán MUDr. K., pán MUDr. H. a iní, zdravotná sestra pani H. a iné sestry.

Jedna príhoda za všetky: po vyšetrení srdca na Zobore o 13,30 hod. ma lekár, ktorý končil prácu o 14,00 hod. nútil, aby som zostal v čakárni, chcel ma odviesť svojím autom do Štátnej nemocnice v Nitre.

Poslanci NR SR urobili zákonom (kto zaň hlasoval?) z našich obvodných lekárov géniov, ktorí majú s plnou zodpovednosťou rozhodovať o tom, či máte podozrenie na rakovinu, mozgovú porážku, cisársky rez, infarkt, schizofréniu a iné choroby.
Za všetko je v konečnom dôsledku zodpovedný obvodný lekár a nie špecialisti.
To je úžasné.

Po tretie.
"Moja" poisťovňa Dôvera má záujem, aby som zomrel. Keď zomriem, nebude mať výdavky.
Na cievne vyšetrenie v Nitre sa čaká 3 až 6 mesiacov, je jedno, či máte trombu alebo nemáte.
Vedenie Dôvery v Nitre odmieta "zazmluvniť ˇďalších lekárov, Dôvera by mala potom menší zisk.

Po štvrté.
Farmaceutické spoločnosti majú záujem, aby som bol stále chorý a za život zožral minimálne vedro liekov, ktoré mi distribuujú cez lekárov. Alebo keď si chcem pomôcť sám, tak si ich kupujem.

Ivan Mačura, 75 ročný, poškodenie mitrálnych chlopní, úspešná operácia, ale...
Keď som sa pýtal primára príslušného oddelenia NSÚCH MUDr. H. v Bratislave, koľko budem žiť, odpovedal, že s operovaným srdcom asi 10 rokov, ale... nebojte sa nič, pán Mačura, možno si Vás smrť nájde aj skôr.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pan dr. Celec,

radi by sme sa s vami kontaktovali. Mozete uviest nejaku moznost?, dakujem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Každopádne - je dobré,

že takto hodnotí situáciu lekár. Pacient si tieto poznámky nemôže ani z ďaleka dovoliť ! A aj s jeho názormi v podstate súhlasím - až na jednu vetu v poslednom odstavci :"Aj preto by to štátom garantované minimum malo byť naozaj minimálne". Prečo minimum a prečo minimálne ? Doteraz sa tu vždy hovorilo o štandartných podmienkach,ktoré musia lekári a aj nemocnice dodržiavať či plniť. Tak prečo dnes minimum a nie štátom prepísaný štandart ????????????
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ved ten standard

definuje prave to minimum ktore musis dostat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dá sa súhlasiť.

Aj keď zväčša s p. Celecom nesúhlasím, myslím si že teraz má v mnohom pravdu.
.Myslím si však, že nemá pravdu v tomto konkrétnom tvrdení , citujem:
"Neviem, či sú o tom relevantné štatistiky, ale minimálne v mojom okolí každý zažil zo strany lekára povýšenecké správanie, absenciu empatie, ale aj dlhé čakanie na päťminútové bezvýsledné vyšetrenie a neochotu čokoľvek vysvetliť. Častá arogancia lekárov je odvodzovaná z informačnej asymetrie."
.
Aroganicia lekárov určite nevychádza z informačnej asymetrie, ale z ich nedovzdelanosti, nedostatku empátie, nadradenosti a pod. Aj v iných povolaniach medzi občanom a poskytovateľom služby existuje informačná asymetria, a vzťahy bývajú vyváženejšie.
Mimochodom, na túto otázku už pán Celec dal vo svojom článku aj odpoveď.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre