SME
Sobota, 20. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zdravý rozum vo verejnom obstarávaní (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako si, páni vedci, chcete získať

autoritu v spoločnosti, keď sa ako ovce podriaďujete pravidlám popierajúcim elementárnu logiku?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kritizujete následky

ale pozrime sa na príčinu - prečo u nás máme takéto zákony na verejné obstarávanie, a v Nemecku či na Harvarde také nemajú?
Lebo v Nemecku a na Harvarde sa toľko nekradne. Zamestnanci si neodnášajú domov "erár", riaditelia Nemecka ani Harvardu nenakupujú súkromné veci na účet svojho pracoviska.

Neobhajujem verejné obstarávanie, je to zlý a nezmyselný prostriedok riešenia problému.
Ale problém tu máme, nesmieme pred ním zatvárať oči.
Moja otázka:
Ako teda tento problém riešiť zmysluplnejšie a rozumnejšie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. Každý riešiteľ grantu je zodpovedný za to, ako minie peniaze, ktoré dostal - ak ich minie a neukáže žiadne výsledky, na ďalší grant môže zabudnúť. U nás aj v Nemecku či USA.
2. Zavedenie verejného obstarávania je právne posvätené plytvanie a krádež - hromada peňazí, ktoré by sa inak zmysluplne využili, sa vyplýtva alebo ide niekomu do vrecka.
To čo v skutočnosti na Slovensku chýba, je vôľa postihovať ľudí za nehospodárne nakladanie so zvereným majetkom. Keď verejne obstaráte kancelársky papier za desaťnásobok ceny, je to právne v poriadku, hoci by vás mali s holým zadkom naháňať po ulici.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

pc nemlci, preto by mal navrhnut

riesenie, zalarmovat netreba novinarov, ale
povedzme driemajuci as uk
poslednym trom riadkom tazko uverit
ak ano, potom sprostost a lenivost
prekvita aj v tychto koncinach
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hlboký problém

Problém je naozaj hlboký. Je to neochota občanov Slovenska riadiť si život sami s minimálnym prispením štátu. Štát - v našom prípade boľševicko nenásytný moloch - presadil potajme ( viď normalizácia ) názor, že ON vie všetko lepšie ako jeho občania. On jediný vie ako vzdelávať naše deti, on vie čo je rodina, on vie aké lieky potrebuje Váš chorý otec. On vie, čo potrebuje univerzita. Názor jeho občanov ho nezaujíma. A postupne, zhruba za posledných desať rokov vytvoril úradnícku oligarchiu, ktorá dozerá na jeho záujmy. Je to mentálny pozostatok nie socializmu , ale habsburskej monarchie a spôsobuje to, že nás to udupáva a ničí. Všetko, čo sa podarí v ekonomike, a to nehovorím o vede, kultúre a športe, je napriek, nie vďaka štátu. Náš štát nepotrebuje sebavedomých, kreatívnych občanov, vážiacich si slobodu a prekypujúcich osobnou iniciatívou. Všetky tieto abritúty náš štát, prostredníctvom svojich úradníkov potláča. Zákon o verejnom obstarávaní je presne tá cesta , ktorá sa na prvý pohľad, právno logicky zdá správne, len vedie do pekla. Tak ako každá regulácia. Lenže vysvetlite to obyčajným ľuďom, robotníkom, predavačkám, že by im bolo lepšie, keby sa o seba starali sami, a keby za to nemuseli štátu platiť polovicu platu, 20% z každého tovaru a ešte super dane z vybraných tovarov ( elektrina, cigarety, alkohol...). To je podstata problému.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre