Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo bombardovať civilistov? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

V pripade Japonska to fungovalo nie?

Ved cisar ohlasil kapitukaciu par dni po Nagasaki, tri tyzdne po Nagasaki podpisali kapitulaciu oficialne.
Treba povedat, ze Americania stratili 12 000 vojakov len pri bitke o maly ostrov Okinawa, pretoze Japonci jednoducho nemali zvyk sa vzdat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

v kazdom

pripade vyhladit mesto plne civilistov, na to treba mat iny zaludok... alebo take drazdany... no neviem.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nefungovalo

dôvodom na zvolanie Najvyššej rady kvôli kapitulácii bol vstup Sovietov do vojny proti Japonsku, ešte pred bombardovaním Nagasaki. Pár dní predtým, návrh ministra zahraničných vecí na zvolanie rady kvôli prerokovaniu Hirošimy členovia odmietli.

Atómové bombardovanie napriek dnes pestovanému mýtu neznamenalo pre Japoncov až takú kvalitatívnu zmenu. Iste bolo impozantné, že to bola jedna "ohnivá" bomba, ale v tom čase už mali vypálené prakticky všetky veľké mestá (o následkoch ožiarenia a jadrového spadu sa vtedy nevedelo).

Vstup ZSSR do vojny bol kľúčový z dvoch dôvodov - politický - dovtedy sa Japonci zúfalo snažili aby ZSSR sprostredkoval mier s USA a tým pádom táto možnosť padla, naopak mali ho za súpera. Druhý bol vojenský - ZSSR zaútočil na jediné zázemie, ktoré ešte Japonci mali - Čínu a to silou, ktorej nedokázali vzdorovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas, zrejme ide o mýtus

V tom čase bolo vykonaných okolo 60 náletov a polovica z nich bola horšia. Hirošima bola zmienená, ale nijako zvlášť sa jej nevenovali.
Vstup ZSSR do vojny s Japonskom bol pre Japoncov šok, zvalcovanie miliónovej kuantungskej v priebehu dvoch týždňov bol ďalší šok. Plus hrozila sovietska invázia na ostrov Hokkaidó, čo bol podľa mňa asi hlavný dôvod kapitulácie...
Japonci zrejme vedeli, že USA takých bômb nemajú veľa. Mali vlastný jadrový výskum a možnosti výroby aspoň v hrubých rysoch poznali.
Sú indície, že aj Američania mali už pred použitím jadrových zbraní informácie o tom, že Japonci sa chystajú kapitulovať. Čiže dôvodom, prečo padlo takéto rozhodnutie, bola demonštrácia ničivej sily pred Sovietmi... (ktorí zase mali informácie o amerických jadrových pokusoch už pred Hirošimou...).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Takto, v Japonskom vedení boli tak zástupcovia tvrdého jadra, ochotní bojovať do konca, tak prívrženci mieru. Ale Japonská diplomacia sa už mesiace snažila hľadať mierové riešenie. Otázkou nebolo „či“ mier, ale „aký.“ A teda či sa podarí vyrokovať nejaký kompromis, alebo bude nutné prijať bezpodmienečnú kapituláciu. Princ Kono bombardoval Sovietov návrhmi od úplne nereálnych – spoločného boja proti USA až po žiadosti o sprostredkovanie mieru. Podstatné je, že Sovieti predstavovali pre Japoncov súčasť riešenia a ich vstupom do vojny zrazu riešenie padlo - to je tá politická časť.

Nie je celkom pravda, že útok Sovietov, alebo zrútenie Kwantungskej armády bol šok. Oni predsa vedeli, že Sovieti vypovedali zmluvu o neútočení, videli, že sa koncentrujú ich vojská na východe. Len do poslednej chvíle dúfali že sa Sovieti nepohnú. Generál Sumihisa, šéf plánovania na gen. štábe označil Kwantungskú armádu za „škrupinku“ a jej veliteľovi povedal že „ v prípade, že ZSSR vstúpil do vojny, Japonsko nebude môcť pokračovať vo vojne.“ To je tá vojenská časť.

Takže vstupom Sovietov do vojny zrazu skončili všetky politické aj vojenské nádeje, hra skončila. To bol ten šok.

Navyše, aj najtvrdší bojovníci v Japonskom vedení, ochotní v boji proti Američanom zomrieť, neboli ochotní riskovať socializáciu Japonska, alebo jeho časti.

Ďalej – nie že „Sú indície, že aj Američania mali informácie o tom, že Japonci sa chystajú kapitulovať.“ – to je fakt. Veď oni lúštili kompletne celú Konovú komunikáciu, to sa dá nájsť aj na nete. Problém bol v inom – Japonci boli ochotní pristúpiť na všetko, okrem zosadenia Cisára. A ako z histórie vieme, toto im Američania nakoniec pustili. Čiže ak by s tým Američania súhlasili skôr, resp. keby sa do Postupimskej deklarácie dostalo zachovanie (konštitučnej) monarchie – čo bol ináč Stimsonov pôvodný návrh, tak sa vojna mohla skončiť najneskôr koncom júla a žiadne bomby by neboli potrebné...

Príbeh prečo Američania použili atómovú bombu a prečo takým spôsobom (napr. jeden z návrhov bol pustiť to nie na mesto, ale na les pri Tokiu - ako postačujúcu demonštráciu sily bomby), je na samostatný článok...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

U útoku Sovietov som nemal na mysli to, že by si Japonci robili nejaké nádeje ohľadom schopnosti odolať, ale rýchlosť s akou sa kuantungská armáda zosypala.

Inak ďakujem za upresnenie :).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nuz

tak to doplne o fakty, v samotnom prihovore narodu cisar spomina atomove bomby a nie rusov.
Z pohladu vojenskeho neboli schopni kvantunsku armadu prepracit do japonska, kedze nebo ovladali americania.
A rovnako predstava ze stacilo suhlasit s konstitucnou monarchiou by ukoncilo vojnu je nezmysel. Vojnovy kabinet mal stale vacsinu tych co chceli pokracovat vo vojne, az cisar to zmenil
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako si sám uviedol, vojnový kabinet nemal rozhodujúce slovo... Súčasné analýzy dávajú zapravdu skôr Martinovi Kuglovi.
Sovietsky útok začal takmer bezprostredne po vyhlásení vojny Japonsku, pričom postup ČA bol veľmi rýchly, čiže na prepravenie kuantungskej armády na materské japonské ostrovy už akosi nebol ani čas. Nebo ovládali Američania, ale netreba zabúdať, že z druhej strany ho ovládali aj Sovieti.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nuz

naopak, cisar svojim zapojenim porusil tradiciu a spravil to prvy raz. je mozne ze by to spravil aj skor, ale sok z atomovych bomb tomu zjavne pomohol.
Ale skor nie, japonci boli pripraveni branit sa invazii
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To máš tak. Ani cisár nebol osamotený. To že časť vojenského vedenia chcela bojovať do konca je nespochybniteľné.

Napr tento článok hovorí o tom, že Japonci nejak veľmi nereagovali na zhodenie atómových bômb, nedá sa hovoriť ani o šoku, obrat nastal až po invázii Sovietov: http://www.japanfocus.org/site...

Zdá sa, že je to komplikované :).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nuz

po prvej bombe zistovali co sa deje, ale po druhej bombe hned zacali pisat cisarov prejav. Naslednost udalosti je jasna,
A opakujem, ved si pozri co povedal cisar, kapitaluciu zdovodnuje prave atomovymi zbranami, nie tym ze zautocili sovieti.

To sa rusi a lavicoci intelektuali snazili dokazat ze vojna skoncila vdaka rusom ale fakty su jasne. Rusi neboli schopni zautocit na vlastne ostrovy, nemali k tomu techniku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Lenže pri zdôvodňovaní kapitulácie pred vedením, žiadnu bombu nespomenul... spomínal len Sovietov :).
Aká technika Rusom chýbala? :).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nuz

tyak si ho laskovo precitaj, nemusis klamat :) Nie si v rusku,

Rusom chybala mohutna vylodovacia technika, dokazali obsadit ostrovy ale na prepravu milionovej armady s technkou nemali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Prečo by mali prepraviť na Hokkaido miliónovú armádu? Čo by Sovietom bránilo vo vylodení na tomto ostrove?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zeby medved

alebo janponci :), ako si predstavujes namornu invaziu ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Môžeš mi popísať, ako by Japonci likvidovali invázne plavidlá, alebo vylodených vojakov na pobreží... predpokladám, že rybárske člny tiež nepokladáš za dôstojného protivníka Tochooceánskej flotile :).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*Tichooceánskej
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobre,

Prečo si myslíš, že vypálenie ďalšieho mesta, akokoľvek ohromujúcim spôsobom, keď už mali vypálených vyše 60 (a ostali už len 4 väčšie) bolo tým zlomom (opakujem, že o následkoch radioaktivity sa vtedy nič nevedlo)?

Prečo potom aj deň po Hirošime posiela Togo telegram do Moskvy a žiada ich o odpoveď (na predchádzajúce návrhy požadujúce ich sprostredkovanie mieru)?

Prečo sa Najvyššia rada nevie zísť po Hirošime tri dni, ale po útoku sovietov sedia doslova za pár hodín a rokujú o kapitulácii?

Zdá sa, že Hirošima neprinútila Japoncov zmeniť dovtedajšiu „ketsu go“ stratégiu, ale útok Sovietov, (ktorí boli súčasťou tej stratégie) im inú možnosť ako kapituláciu nedal.

Ešte aj toto hralo nemalú úlohu – „Keď premeškáme dnešok, Sovietsky zväz sa zmocní nielen Mandžuska, Kórei, ale tiež Hokkaida. To zničí základ Japonska. Musíme ukončiť vojnu, keď sa môžeme dohodnúť so Spojenými štátmi“ (premiér Suzuki 13. augusta zdôvodňuje prečo musia prijať celú Postupimskú deklaráciu).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nuz

atomove zbrane maju vyznamny psychologicky dopad, a kedze rozhodnutie kapitulovat padlo na druhy den po nagasaki, tak mas jasnu odpoved.

Samotnu vojnu nevyhrali atomove bomby ale zjavne posluzili ako psychologicky obrat a hlavne dovod na kapitulaciu. Vojna bola predsa prehrana davno pred tym, rovnako bol znamy prislub stalina zapojit sa do vojny.

A predstava ze stacilo suhlasit s konstitucnou monarchiou, no neviem nie som expert ale po kapitulacii sa cast vojakov postavila proti cisarovi. Cisar bol symbol, neslo len o jeho osobu, Keby cisar chcel mier v 42, tak by ho jednoducho odstranili.
Myslim ze precenujes vyjednavanie, ktore nebolo oficialne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Rozhodnutie kapitulovať padlo niekoľko hodín po vstupe sovietov do vojny - už sa len riešilo s akými podmienkami. Písal som vyššie. Nagasaki prišlo v priebehu jednania. Ja nehovorím, že bomby nemali vplyv, ale vyzerá, že ten hlavný dôvod bol vstup Sovietov.

Čo sa týka prevratov - vždy sa diali v mene cisára. A bolo ich v 30tich rokoch pár. Koniec koncov, on bol figúrka. Neviem či vieš, ale aj po prijatí kapitulácie sa skupina mladých dôstojnikov pokúsila o prevrat, ale pokiaľ si dobre pamätám, aj oni išli po premiérovi atď, ale cisára zosadiť nechceli.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre