SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Záplava nezávislých (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Začnem vetou autora:

"Isteže je množstvo takých nezávislých,ktorí si zaslúžia podporu,ale zďaleka to neplatí o všetkých".Je nutné dodať,že presne to isté platí aj o stranách na parlamentnej scéne ! Naši "vysoko postavený" "precedovia" obvykle nie sú takými osobnosťami,ktoré dokážu vysloviť postuláty,ktoré sú nemenné nie jedno či dve volebné obdobia,ale niekoľko desaťročí. Žiaľ neušiel sa nám žiadny Adenauer či Kohl a ani Masaryk. Navyše naši "precedovia" ak by sa aj taký našiel - tak by zrejme ako nebezpečný konkurent musel medzi prvými "z kola von". A tak tu máme na bežiacom páse strany jednej osoby /osobnosti len veľmi ťažko/,ktorá ak odíde z akéhokoľvek dôvodu - tak odíde po krátkom čase aj "jeho" strana. Najsvetlejším príkladom je HZDS a Mečiar.Na podobnej ceste je zrejme SDKÚ .Podobne SOP-ka či ANO. Myslel som si že na túto cestu nenastúpi KDH a p.Čarnogurský ostane ako čestný predseda........... Nestalo sa. Aj on uprednostnil svoje osobné záujmy pred záujmami spoločnosti. A možno je to aj tým,že zrejme strany nemajú dobre prepracované štruktúry smerom na dol /kraje ,okresy/ a tak mladý nádejný budúci politici buď dostanú miestenku rovno do parlamentu,alebo odídu,prípadne kandidujú ako nezávislí . Postup cez štruktúry strany od mestskej či obecnej na okresnú,krajskú potom do parlamentu ja nevidím a ak aj bol tak obvykle nie je verejne prezentovaný. A tak majú radový občania dojem,že platí :"buď parlament,alebo nič" ! Tam kdesi začína tá impotencia našich parlamentných strán !
 

súhlas so všetkým

Politici by si mali najskôr odskúšať ten najnižší post v politike - starostovský. Aby vedeli o čom práca s ľuďmi je a aký je následný vplyv na politku.
Ak sa niekto vyšvihne do parlamentu len tak, po známosti a ešte je to tupec a hlupáčik na ntú, čo sa ničomu nerozumie, tak je to škoda.
Základná vec, ktorá chýba politikom je tá, že zatiaľ sa nenašiel ani jeden, ktorý by sám sebe vedel povedať že už je čas odísť a prenechať to druhým.
osobnosti ako Adenauer, Kohl, Masaryk, môžu byť zatiaľ len vzorom pre ľudí, ktorí k tomu mali v sk politike najbližšie a to sú paradoxne Dzurinda a aj Fico. Jeden nevedel povedať v roku 2006 dosť a ten druhý sa zase ošíva, resp. ešte len bude v tomto roku.
Miesto toho, aby v sebe našli pokoru a trochu sebaúcty a aj úcty voči ľuďom, budú sa držať zubami nechtami vo vrcholovej politike aj napriek tomu, že ich už ľudia prečítali.
Žiaľ, na Sk j to tak....
 
Hodnoť

Blabol

Demokracia sa úplne zaobíde bez mafianskych politických strán. Povodne demokracie (Atheny, Anglicko, Island) žiadne politické strany nemali. Takisto politické strany nemajú iné inštitúcie kde sa volí: OSN, Olympijsky vybor, Zväz záhradkárov. Tam kde existuje väčšinový systém, (USA, Anglicko, Francúzsko) síce politické strany majú, ale šéfovia týchto strán nemajú prakticky žiadnu moc. Moc majú poslanci.

U nás (a všade kde je pomerný systém: Rusko, Irak, Maďarsko) majú skutočnú moc šéfovia politických strán. To nám jasne predviedol pred pár rokmi Dzurinda keď Radicova tancovala ako on pískal.
 
Hodnoť

Redaktorko si zabudol všimnúť

že takí nezávislí musia dokonca zbierať podpisy, aby vôbec mohli kandidovať. Napriek tomu ich pribúda, čo je dobré. To že sú diskriminovaní oproti straníckym nomináciám (bez zbierania podpisov) si redaktorko nevšimol. Mnohí by aj kandidovali a nemajú čas, alebo sa im bridí zbierať podpisy. Iní "strávia" že ich ako nezávislých, formálne, zakryje nejaká strana, aby nemuseli zbierať podpisy. Tým si síce mierne narušia povesť, ale nič im nebráni potom 4 roky konať podľa svojho najlepšieho svedomia a bez ohľadu na miestne stranícke či koaličné štruktúry. Najkomickejší sú tí kandidáti čo na bilbordoch, v letákoch ....... weboch strašia so straníckymi "precedami". Od Fica, cez Fígeľa ... až po Matoviča a Procházku. To nie sú nezávislí, ani stranicki kandidáti, ale nesvojprávni kandidáti.
Je predvolebné obdobie. Požadovať aby sa SME venovalo komunálnym voľbám a obecnej samospráve podrobnejšie a profesionálnejšie je fikcia........ Alebo Patajovci prekvapia ?
 

Ak sa trochu vyznáš v komunálnej

politike, starosta a primátor sú len správcami majetku a vykonávateľmi uznesení. Zhruba povedané.
Jedinú významnú kompetenciu, ktorú momentálne majú je pracovnoprávna.
Inak je to o poslancoch.
Čo sa týka nezávislosti od politických strán, nežijeme vo Švajčiarsku a priznajme si, že nie sme natoľko vyspelí, aby sme mohli už na úrovni kantónu (okresu/kraja) sami sebe hospodáriť podľa toho, ako sa to dohodne v nejakom miestnom referende.
Zamyslite sa nad otázkou, ako by asi prebiehalo rokovanie v NRSR keby tam bolo viacej Igorov M. :-) Myslím, že sám Igor M. nič do politiky nepriniesol. Šašo vymenil Šaśa a v tomto prípade tento človek len nahradil nahradil Janka Sloptu.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre