SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Boj za najminimálnejšiu mzdu (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

pre autora

Ak je minimálna mzda tak dobrá, prečo ju nenavrhnete uzákoniť vo výške aspoň 3 000 € mesačne?

Skúste to aspoň niekde, stačí ak si SAV prenajme nejaký menší podnik, začnete s tisíckou ako minimálnou mzdou a stále pridávajte až do tých troch tisícok, a uvidíte, že pokiaľ porastie minimálna mzda, tak zamestnanosť zákonite klesne, pretože pokiaľ nemá práca nejakého človeka pre zamestnávateľa hodnotu tej minimálnej mzdy, tak ho skrátka nezamestná, resp. ak je zamestnaný, tak ho prepustí.
A pokiaľ nie, tak takýto podnik skrachuje a nezamestnaní budú všetci.

A tie kydy o jehovistoch potom môžte aplikovať na seba.

P.S.: Pokiaľ je to reklamný článok a to nepochybne je, tak by sa patrilo ho takto označiť.
SAV potrebuje peniaze, ale pokiaľ tam produkujú čosi také....
 
Hodnoť

Nariekame, že Čína nám berie prácu

ale sami si prácu nevážime.
Nechceme, aby zo Slovenska bola výrobná linka. Takže chceme, nech je radšej tá výrobná linka v Číne? A slovenskí robotníci majú byť radšej na sociálnych dávkach ako robiť za malý plat, lebo to je pod našu úroveň?

Je nezmysel, že produktivita práce je u nás 75% z rakúskej. Zoberme si napr. vlakovú dopravu: mnohé vlaky v Rakúsku obsluhuje jediný človek - strojvodca. A na malých staniciach nie je nikto, iba fungujúci automat na lístky.
Zato na veľkých staniciach je veľa zametačov a upratovačiek, ktoré priebežne šurujú a čistia stanicu. Vykonávajú nekvalifikovanú prácu.

Výsledok? Rakúskymi vlakmi je radosť cestovať, stanice sú čisté a všetko funguje. U nás úplný opak, napriek tomu, že zamestnanosť je porovnateľná.
V Rakúsku je práca omnoho rozumnejšie organizovaná.

Vážme si nekvalifikovanú prácu. Pri dobrej organizácii je výsledkom čisté prostredie. U nás má skoro každý vysokú školu a žijeme v neporiadku medzi špinou a odpadkami.
 
Hodnoť

Ekonom

1. Je vidno, že dane sú príliš vysoké, keď dokážeme za ne platiť SAVku. Mali by sme platiť menej a SAVku zrušiť. Evidentne tam zamestnávajú ľudí, ktorí by sa nezamestnali ani za minimálnu mzdu, bez ohľadu na jej výšku.

2. Raz som dal zarobiť Rómom na malej stavbe. Bolo to peklo. V podstate tam musel nepretrzite byt dohlad, davat pozor na kvalitu, davat pozor aby neodisli na obed a uz sa nevratili atd. A to sa celkom snazili. Jednoducho na Slovensku existuju desattisice (a mozno viac) ludi, ktori nedokazu pracovat tak efektivne aby sa nasiel zamestnavatel, ktoremu by ich zamestnanie prinieslo zisk (pri dnesnej minimalnej mzde). Pri dnesnej minimalnej mzde sa Tito ludia stavaju trvalo nezamestnanymi alebo ich zamestna iba SAVka.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre