SME
Piatok, 26. apríl , 2019

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Mýtus o tom, ako Západ ponížil Rusko (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Propaganda

Rusko neuznalo ukrajinske hramnice. Podpisal to jelcin, no parlamanet to odmietol ratifikovat. Rovnako ako ked Clinton podpisal Kjotsky protokol a kongres za Buscha ml. to odmietol ratifikovat. Nie USA rozhoduju o stalych clenov Bezpecnostnej rady, ale tak to bolo konstituovane a Rusko neprevzalo po ZSSR len kreslo ale i dlhy napr. voci USA. Bush starsi slubil Gorbacovovi, ze sa hranice NATO nebudu rozsirovat k ZSSR, i za tej podmienky Gorbacov suhlasil so zjednotenim Nemecka...Kohl tuto dohodu potvrdil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"""Rusko neuznalo ukrajinske hramnice. Podpisal to jelcin, no parlamanet to odmietol ratifikovat. Rovnako ako ked Clinton podpisal Kjotsky protokol a kongres za Buscha ml. to odmietol ratifikovat."""

o-kej. dobre vediet. a, ze som taky smely, neviete co vsetko este Rusi neuznali? zda sa, ze mate prehlad a orientujete sa. aby sme reku neboli o par rokov prekvapeni...

(mmch ta cast o Bushovi a Gorbacovovi znie uplne ako o dvoch caroch-samovladcoch. ja viem, ze to tak nie je Bush sa predsa zodpovedal kongresu a tak. len to tak znelo...)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To, ze neuznali, neznamena, ze hranice neplatia. Ved i NSR uznala anulaciu Minichovskej dohody z roku 1938 okolo roku 1974. To bola iba reakcia na autorku clanku a jej tvrdenia. Zjednotenie Nemecka bolo tak hekticke, ze vsetko sa dialo v ustnej rovine. Ved so zjednotenim museli suhlasit naraz 4 vitazne mocnosti a Velka Britania bola dlho proti...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Neklam, rozhodujuce je len to, co sa dostalo na papier a samozrejme existuje aj Zmluva o zjednoteni Nemecka!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Američanka...

Americká historička a novinárka (1964) Anne Applebaum:

„Rusko sa netransformovalo tak, aby mohlo byť považované za súčasť Európy. Tak prečo sme stále predstierali, že sa mu to podarilo?
Našou chybou nebolo to, že by sme ponížili Rusko, ale to, že sme podcenili jeho revanšistický potenciál.“
Milá Anne, najprv sa treba zaoberať činnosťou USA a potom hodnotiť ostatné národy (štáty).  
Obama ponúkol Putinovi stratégiu „resetu“, ktorý mal znamenať vylepšenie vzájomných vzťahov.... snahou o zjednotenú a slobodnú Európu ( asi v náručí NATO a USA ?). Putin vraj čoraz viac oslaboval ruskú demokraciu, anektoval Krym a rozdúchaval vojnu na Ukrajine... (Určite v UA sú (Ruskí?) voj. inštruktori, Bidden,Kerry, šéf CIA !)           Obama otvorene a zámerne neprijal stratégiu izolacionizmu,  postupného stiahnutia sa zvlášť z Európy a z Blízkeho východu. 
 Amerika sa cíti pánom nielen vo vlastných hraniciach, ale aj ďaleko za nimi. Je v tom pyšná americká nadradenosť, prítomná je tiež spotvorená „kresťanská“ mystika, ale vidíme najmä recidívu viery, ktorá v minulom storočí spôsobila desiatky miliónov obetí a stovky miliónov skazených životov.
Európa dnes prechádza veľmi drastickým precitnutím. USA si už vybrali, takže aj Európa vrátane Slovenska je zrazu nútená si vybrať. Nerobí nám to dobre, sme v reakcii pomalí a váhaví. Ale ak bude voľba Európy rozumná, nemusí sa táto kríza skončiť iba zle.
Toto je realita, ku ktorej sa treba vrátiť. Prvou výzvou zo Srbska, Kosova, Iraku, Lýbie, Egypta,  Sírie, malo byť  opustenie ilúzie, že svet je už bezpečné miesto, v ktorom je rozpočet na obranu len akási okrasa a pozostatok minulosti.
Za posledné štvťstoročie (25 rokov) sme z „dobrých ?“ dôvodov zvykli riešiť najmä „zmeny vlastníckych vzťahov“, okliešťovanie sociálnych potrieb obyvateľstva, privatizáciu ziskov a socializáciu strát. Zdá sa nám teda prirodzené, keď prezident Zeman povie, že sankcie voči Rusku sa nesmú dotknúť českej ekonomiky. Rovnako nás nedvihne, keď premiér Fico vyhlási, že doba, keď ohrozenie či napadnutie jednej členskej krajiny NATO znamenalo okamžitú vojenskú pomoc od ostatných, je vôbec nie prípad Ukrajiny.
 Po Srbsku a Kosove, je zrejmé, že v boji o ovládnutie Ukrajiny, Rusko a Kremeľ nebude nečinne prihliadať, ináč  bude aj našim „GLOBÁLPÁNOM“  Washington.
Ukrajina je dnes na križovatke a rozhodnúť sa na nej musí v prvom rade sama. Tamojšia korupcia, regionálna zaostalosť, ale aj malá schopnosť zjednotiť krajinu nie sú úlohy pre iných. Ale ak sa Kyjev definitívne rozhodne vymaniť z Amerického  „blízkeho zahraničia“?, bude aj na nás, aby sa to podarilo.
Slovanské Rusko, či s Putinom, alebo bez neho, nám dáva šancu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

USA nasa nadej

dufajme, ze nasim GLOBALPANOM nebude nas 21 rocny okupant Rusko ktory, nas dostal na uroven KLDR, Rumunska, Bulharska,Vietnamu s platmi 500,-eur, ale nasim GLOBALPANOM budu USA tak ako boli Japoncom, Rakusanom, NSR, J.Korei, italii, Holandsku, Belgicku kde su priem. platy robotnika 3000,-eur.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Život "nma sekeru"...

Nie je najdôležitejšie, aké budeme mať dane, cesty či HDP. Kľúčové nie je ani to, aké vízie nám predostierali novembroví reformátori či populisti mečiarizmu a dzurindizmu. To všetko treba vnímať a rozlišovať, ale to, na čom v dejinách naozaj záleží, sú činy a rozhodnutia, súvisiace s ovplyvňovaním jednotlivca i kolektívov.
Čím viac nás zaujíma náš blahobyt a bezstarostný život, (teda ako koho, ale tých 70% živoriacich slovákov určite), dnešný vývoj je ohrozením nášho blahobytu.
 Lenže takto dilema nestojí :
Účelom sankcií je ochromiť Putinovu moc (a nastoliť moc USA a NATO)
A je jedno, či v predstave blahobytu dávame väčší dôraz na slobodu, alebo materiálny komfort. Aj jedného, aj druhého je na Slovensku menej, pretože sa Slovensko „priblížilo“ k demokracii podľa USA, zadľženosť narástla a to čo pred 25 rokmi sľuboval Havel bolo KLAMSTVO:  V.Havel : (december 1989) "Připravujeme koncept důkladné ekonomické reformy, která nepřinese sociálni otřesy, nezaměstnanost, inflaci a jiné problémy, jak se néktefí z vás obávají. Všichni chceme republiku, která bude starostlivě pěčovat o to, aby zmizely všechny ponižující přehrady mezi různými společenskými vrstvami, republiku, v níž se nebudeme dělit na otroky a pány. Toužím po takové republice víc než kdo jiný. Náš štát by už nikdy nemél být přívažkem či chudým příbuzným kohokoli jiného. Jsou lidé, kteří kalí vodu a panikaří, že se bude zdražovat. Dávejte si na ně pozor! Ptáte se s údivem, jestli bude inflace, jestli bude zdražovaní? Mnohokráte a jasné tato vláda řekla ve svém programovém prohlášení, včetně dalších dokumentů a ministři na svých tiskových konferencích, že jejich úsilím je, aby přechod od neekonomiky k ekonomice byl pokojný, bez sociálních aspektů, bez návaznosti nezaměstnanosti, bez jakýchkoli sociálních krizí a podobne. Žádné gigantické zdražovaní nebo dokonce nezaměstnanost, jak to panikáři systematicky šíří, nic takového nepřipravujeme. Již nikdy do žádného paktu nepůjdeme. Podlé mého mínění nesmí náš štát šetřit na investicích do školství a kultúry. Také náš mnohokrát deklarovaný úmysl provést reformu tak, aby nevedla k velkým otřesúm, velké inflaci, nebo dokonce ke ztrátám základních sociálních jistot, musí naši ekonómové přijmout prosté jako úkol, který jim byl zadán. Zde neplatí žádné: NEJDE TO."Dvacet let tvrdila oficiální propaganda, že jsem nepřítel socialismu, že chci obnovit kapitalismus, že jsem ve službách svetového imperialismu, od něhož prijímam tučné výslužky, že chci být majitelem různých podniků. Byly to všechno lži, protože brzy začnou vycházet knihy, z nichž bude zřejmé, kdo jsem a co si myslím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ty truľo, keď už tak musím hovoriť

Tá Američanka... je držiteľka Purlitzerovej ceny. Knihu za ktorú ju dostala by všetkým takým truľom mali predčítať každý večer
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Rusi urobili z CS tigra dojnu kozu !!!!!

Našli by sme vo svetovom merítku tak porovnatelnú krajinu ako ČS/S/R /následníci SK + CZ / ,ktorá by sa za posledných cca 67 rokov tak hospodársky prepadla - - v ukazovateloch HDP/obyvatela porovnavajúc stav v r. 1947 cca 8. až 10.miesto na svete na súčasné 66.miesto SK podla roznych tabuliek napr.OECD !

O tomto treba dnes verejne hovoriť ! aby národ pochopil,prečo sme dnes v takom srabe a kto za súčasný stav nesie zodpovednosť./ cez 3-i generácie nomenklatur.kadrov KSČ a agentov ŠtB a ich synkov-vnukov dnes sústred.v niektorých najväčších finanč.skupinách ako vplyvňujúcich dianie v súčasných politic.stranách /

My / 2-a najinteligentnejšie národy v strednej a východ.Europe / - presnejšie naši dedovia živnostníci,priemyselníci a sedliaci sme ten hospodársky zázrak- podobne ako Nemci po 2.WW - dokázali zrealizovať. Na rozdiel od Nemcov.ale už pred 2.svet.vojnou,presnejšie medzi 28.10.1918 a 15.3.1939 ,v rámci možností aj počas Protektorátu a Slovak štátu ,ale ešte aj do 25.2.1948 a to všetko dokonca bez pomoci niečoho takého ako bol po 2.WW Marshallov plán. T.G.Masaryk/nebát se a nekrást/ a ludia okolo M.R.Štefánika v spolupráci s našimi pradedmi a starými otcami hospodársky a humánne pozdvihli ČSR doslova z prachu skostnatelej Monarchie cisára,pána A nezabudnuť, že ČSR bola pred vojnou hospodársky jedna z najvyspelejších krajín a bola postihnutá v porovnaní s inými krajinami omnoho menej vojnovými škodami. Československo odmietlo prijať Marshallov plán ekonom. pomoci a to prinieslo pre nás politickú aj hospodársku katastrofu.
Podobný obraz ako Estónsko s Fínskom, ponúka aj porovnanie Rakúska s medzivojnovou Československou republikou.
Ako píše ekonóm Pavel Kohout vo svojej knižke Vitamíny pre ekonomický rast , podľa štatistiky z roku 1924 bola ČSR desiatou najbohatšou krajinou na svete. Susedné Rakúsko bolo o 40 percent chudobnejšie. Pre porovnanie, dnes je Slovensko na 63. mieste, Česká republika na 41. a Rakúsko na 34. mieste (umiestnenia sa podľa rôznych metodík môžu o málo líšiť).
Medzivojnové Československo bolo dokonca bohatšie, než Taliansko alebo Holandsko, ktorých národný dôchodok na hlavu bol približne dvojtretinový. Tu samozrejme môže zaznieť otázka, prečo je v povedomí mnohých Slovákov 1. ČSR vnímaná ako obdobie relatívnej biedy a sociálnych problémov? Nato existuje niekoľko vysvetlení. Predovšetkým, bohatstvo bolo veľmi nerovnomerne rozdelené. Kým na Slovensku s industrializáciou začali až liberálne uhorské vlády v 90. rokoch 19. storočia, české krajiny boli už dávno spriemyselnené. Gro modernizácie sa na našom území udialo až v 60. rokoch - bohužiaľ s nevyhovujúcou štruktúrou priemyslu a všetkými deformáciami, typickými pre túto dobu. Vyspelosť 1. ČSR bola teda najmä vyspelosťou českej časti spoločného štátu. Dokumentuje to napríklad aj skutočnosť, že na území Slovenska sa vybralo len 16 percent všetkých daní. Ďalším činiteľom bol medzivojnový protekcionizmus a strata tradičných trhov po rozpade Rakúsko-Uhorska. Najmä slovenské podniky sa na novú situáciu ťažko preorientovávali a často nedokázali obstáť v konkurencii s vyspelejšími českými firmami. K tomu si tiež treba uvedomiť, že 1. ČSR nebola až tak hospodársky slobodná ako sa hovorí. Krajine vládla partokracia, väčšina politických strán vyznávala etatizmus a keby nebol prišiel socializmus, Československo by sa zrejme postupne premenilo na sociálny štát švédskeho typu. Inými slovami, boli by sme relatívne bohatou krajinou, ale s mnohými problémami, ktorým čelia aj dnešné západoeurópske štáty blahobytu. Pokiaľ išlo o bohatstvo, Československá republika z roku 19

Čít
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RUS vlpyv na CS po r. 1989 ZOSILIL!

Od roku 1945 nás sovětští komunisté, za pomoci našich komunistů, udržovali jako kolonii SSSR.
Sověti rozhodovali o všem podstatném a drancovali zemi.
Za zboží a suroviny často neplatili a naši komunisté si nedovolili nic říct (např. uran těžený na náklady ČSSR a zdarma vyvážený do SSSR).

Ve skutečnosti držela StB/KGB otěže "revoluce" a následné ekonomické transformace. Rusové nebyli nikdy ochotni se vzdát vlivu a výnosů naší země!

Po roce 1989 mezi lidmi panuje naivní nadšení, zbídačené masy jásají jak se vše neuvěřitelně daří. Jsou nakrmeny nadějí a zneužity podobným scénářem jako po roce 1945.
Oficiální politická moc začíná být předávána do rukou nové třídy, vše pod kontrolou StB. Proto byla velká část členů OF bývalými členy StB, kterým se často ztratily spisy (vzpomeňte na nejeden soudní spor s Cibulkou o jména v seznamech).
Již 28. 11. 1989 StB vydává: Zásady pro činnost kontrarozvědky v nových společenských podmínkách, které obsahovaly plán jak se má StB infiltrovat do nově vznikajících struktur a jak má hlídat dohodnutý podíl na moci (!) (od 10:30). Přichází osudový okamžik 1992, malá kuponová privatizace, lidu je rozdáván majetek, který komunisté neuměli využít a který jim nepřinášel profit. Podobně jako v roce 1945 kdy rozdali bezzemkům půdu (německá, židovská, panská). Lid jim věří, v roce 1946 komunisté vyhrávají volby, pevně uchopí moc a o dva roky později přijde hlavní úder - znárodnění, kolektivizace.
Po malé kuponové privatizaci v roce 1992 jim lidé věří (navodili zdání férových odkupů), komunistická mafie pevně uchopí moc a o dva roky později přichází hlavní úder - velká privatizace.
Otcem velké privatizace byl agent StB Dušan Tříska.95% všech privatizačních fondů (již při svém vzniku, nebo po fúzích s jinými fondy) bylo ovládáno agenty StB (např. představenstvo Harvardských fondů, skuteční majitelé PPF jako je agent StB a člen ÚV KSČ Štěpán Popovič nebo důstojník StB Jaroslav Čadek /majitel zámečku Hanspaulka, který mu prodal Pavel Bém z majetku MČ Prahy 6, který Kellner daroval ve prospěch knihovny a institutu Václava Klause/ aj.) nebo kapitálem z bývalého SSSR (PPF Kellner /přes Skloexport, vytunelováno Reginou Rázlovou dcerou komunistického místopředsedy vlády ČSR Stanislava Rázla/, otec Kellnera pracoval v stálém zastoupení ČSSR v kanceláři RVHP v Moskvě), Setuza a Český olej Mrázek a Pitr (dle novinářky Slonkové si změnil jméno z Pitra, příbuzný komunistického předsedy vlády ČSR Františka Pitra), KKCG Karel Komárek (přes Slovenský SPP, majitelé z Ruska) aj.

Dále k financování nákupu státního majetku sloužily ukradené státní finanční prostředky z kont PZO (Podniků zahraničního obchodu) v zahraničí nebo tajných kont StB v zahraničí (Agrofert komunisty a agenta StB Andreje Babiše nebo Třinecké železárny spolupracovníka StB Tomáše Chreneka). Odhaduje se, že „PZtky“ disponovaly 500 mil. Kčs na kontech v zahraničí ve volně směnitelných měnách. Kolik miliard nakradli estébáci a bylo uloženo v zahraničí asi nikdo nespočítá, zahraniční konta StB jsou v ČR tabu.
Proto tolik tajemných firem ze zahraničí v české privatizaci (např. Appian) a tajemných sponzorů politických stran (např. mrtvého Maďara Lajose Bácsiho a na exotickém Mauriciu žijící Radjiv M. Sinha /Milan Šrejbr byl jen výmluva/).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milí rusofili

nad i pod mojim diskusným príspevkom, len jedna otázka: čo dobré kedy nadvláda Ruska (vrátane Sovietskeho zväzu) priniesla našej krajine v období po druhej svetovej vojne? Pred druhou svetovou vojnou bolo Československo jednou z DESIATICH NAJVYSPELEJŠÍCH KRAJÍN sveta. Keď sme opúšťali komunizmus tak sa motáme na nejakej 50-60 ke. Prečo stále otrocky oblizujete ruskú čižmu ktorá nám nikdy nič dobré nedoniesla a nikdy nedonesie? Mám na vás len jednu jedinú otázku: keby ste chceli opustiť túto krajinu a šli by ste za lepším kam by ste šli, na východ alebo na západ. Ak mi drisnete že na východ do Ruska tak budete klamať až sa budú naše hory zelenať!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no, 10 najvyspelejsia, ako v com

to, ze to pise wikipedia, este neznamena, ze to tak bolo

odporucam podrobnu knihu Mýtus a realita hospodářské vyspělosti Československa mezi světovými válkami (Kubu - Patek a kol.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mňa skôr zaujíma, čo dobré nám prinieslo Rusko?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Anne dostala Purlitzera za knihu Gulag

Neskutočná kniha, kto to nečítal, doporučujem. Následne na to som si prečítal Kolymské poviedky. Ideálna kombinácia faktografie a beletrie a pochopenie toho, čo sa vlastne v Rusku udialo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Môže písať o Američanoch ?

Amerika (USA) a jej ľudskoprávne riešenia :
Američané zničili asi 100 miliónů indiánů, což se dá plnoprávně  považovat
 za genocidu, výrazně převyšující masové vraždění židů H itlerem (4 - 6 milionů obětí).
Od roku 1689 do roku 1763 proběhly č tyři hlavní imperiální války, do nichž byla zapojena Anglie a 
její  severoamerické kolonie, stejně jako francouzská, španělská a holandsk á říše. Od roku 1641 do 
roku 1759 bylo 40 vzpour a 18 vnitřních ko nfliktů mezi osadníky, pět z nich dosáhlo úrovně 
povstání. V roce  1776 začala válka za nezávislost, která skončila v roce 1783. Druhá vá lka proti 
Anglii v letech 1812-1815 posílila nezávislost, zatímco  40 válek s indiány v letech 1622 – 1900 -  vyústilo v získání milionů akrů půdy.
1792 - Američané válčí s ind iány o Kentucky
1796 - Američané válčí s indiány o Tennessee
179 7 - Ochlazení vztahů s Francií poté, co loď US Delaware útočí na civil ní loď Croyable; válečné 
střety pokračují až do roku 1800.
1800 - Otrocká vzpoura vedená Gab rielem Prosserem ve Virginii. Asi tisíc lidí bylo pověšeno, 
včetně samotného Prossera. Sami otroci nezabili jediného člověka.
1 803 - Američané válčí s indiány o Ohio
1803 - Louisiana.
1806 -  Pokus o americkou invazi do Rio Grande, tj. na území patřící Španělsku .
1805 - 1815 - USA vedly první válku v Africe, na pobřeží Středoze mního moře.
1810 - Guvernér Louisiany Claiborne napadl na rozkaz pr ezidenta Spojených států španělské území 
západní Floridy. Španělé se stáhli bez boje a oblast dostala Amerika. r
1811 - Otrocká vzpoura, 500 otroků
1812 - 1814 - Válka s Anglií. Invaze do Kanady.
1812  - Americký prezident Madison nařídil generálovi Georgovi Matthewsovi o bsadit část 
španělské Floridy - ostrov Amelia a některé další oblasti.
1813 - A meričtí vojáci obsazují bez boje španělský záliv Mobile,
1814 - Náj ezd amerického generála Andrew Jacksona na španělskou Floridu,
1816  - Útok Amerických sil na Fort Nichols ve španělské Floridě. Fort nepa třil ani Španělům, ale 
uprchlým otrokům a indiánům z kmene Seminole, kteří byli pozabíjeni v  počtu 270.
1817 - 1819 - USA začaly jednání se Španělskem, oslabený m ztrátou řady kolonií, o koupi 
východní Floridy. 6. ledna 1818 americké síly  zmocnily se 
Floridy. Záminkou  bylo pronásledování indiánského kmene Seminole, který
 generál Jackson oklamal , nalákal a  brutálně popravil.
1824 - Invaze dvou set Američanů v čele s David em Porterem do Puerto Ricoského města Fajardo.
1824 - Vylodění amer ických vojáků na Kubě, která byla tehdy španělskou kolonií.
1831   Povstání otroků ve Virginii ,80 otroků zabilo své otrokáře a členy je jich rodin (60 osob
 Kromě toho otrokáři se rozhodli a zabili stovky nevinných otroků v ok olních regionech.
1833 - Invaze do Argentiny,
1835   Mexico. USA,  se snažily zmocnit se území Mexika, využily nestabilní  politickou situaci. Po
 spuštění kolonizace Texasu z počátku 20. let, zinscenovaly v roce 183 5 povstání texaských
 kolonistů, které brzy vyústilo oddělením Texasu od Mexika a vyhlášení m „nezávislosti“.
1835 – 1836  Invaze do Peru,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1840 - Invaze Američanů na Fidži,
1841 - Po atentátu na Američana n a ostrově Drummond (tehdy  Upolu), tam Američané 
zničili mnoho vesnic.
1842 - Jedinečný případ. Nějaký T. Jones si u smyslil, že Amerika je ve válce s Mexikem, a napadl 
poloostrov Monterey v Kalifornii. Po zjištění, že válka ve skutečnosti  neprobíhá, 
se stáhl.
1843  1844 Americká invaze do Číny.potlačení antiimperialistického povstání.
1 847  byla Kalifornie pod kontrolou Spojených států. Vzáří padlo Mexico City  pod útoky americké 
armády. 2. února 1848 
Spojené státy a Mexiko podepsali mírovou dohodu. V této smlouvě se Mexiko dohodlo s USA
 na prodeji  území o rozloze  500 000 čtverečních mil za 15 milionů dolarů.
1846 - Agrese proti N ové Granadě (Kolumbie).
1849 - Americké námořnictvo se vyskytovalo  poblíž Smyrny, aby přinutilo rakouskou vládu 
propustit zatčeného Američana.
1849 - Ostřelování Indočíny.
1851  - Americká vojska se vylodila na ostrově Johanna, aby potrestala míst ní vládu za zatčení 
kapitána americké lodi.
1852 - Americká invaze do Argentiny během l idových nepokojů.
1852 - Japonsko. Ansejské dohody - nerovné smlouv y uzavřené v 1854-1858 USA a dalšími 
mocnostmi s Japonskem v době Ansei
1853 - 1856 - Anglo-americká inv aze do Číny, kde si pomocí ozbrojených konfliktů vybojovaly 
výhodné obchodní podmínky. 
1853 - Invaze do Argentiny a Nikaragui  během občanských nepokojů.
1853 - Americká vojenská loď připlouvá d o Japonska, aby ho donutila otevřít své přístavy pro 
mezinárodní obchod.
1854 - Američané zničili nikaragujské město San  Juan del Norte (Greytown), tím pomstily urážku 
Američana.
1854 - Spojené státy se pokusily dobýt Havajské ostrovy.  Dobytí Tygřího ostrova v panamské šíji.
1855 -  Četa Američanů pod  vedením Williama Walkera napadla Nikaraguu.
1855 - Invaze Američan ů na Fidži a Uruguay.
1856 - Invaze do Panamy.
1857 - Dvě invaze  do Nikaragui.
1858 - Intervence na Fidži, kde byla provedena repre sivní operace za zabití dvou Američanů.
1858 - Invaze na Uruguay.

1859 - Útok na japonský Fort Taku.
1859 - Invaze do Angoly během  občanských nepokojů.
1860 - Invaze do Panamy.
1861 - 1865 - Obča nská válka. (Povedzme že to bola ich vnútorná záležitosť).
1862 - Vyhnání všech židů z Tennessee s konfiskací maj etku.
1863 - Trestná výprava na Shimonoseki (Japonsko), kde byla „u ražena americká vlajka“.
1864 - Vojenská expedice do Japonska pro d osáhnutí výhodných obchodních podmínek.
1865 - Paraguay. Uruguay s  neomezenou vojenskou pomocí Spojených států, Británie, Francie, atd.  r
napadla Paraguay a zničila 85 % obyvatel této tehdy bohaté země. Od té  doby se
 Paraguay nikdy  nevzpamatovala.
1865 - Zavedení vojsk do Panamy v průběhu státního  převratu.
1866 - Nevyprovokovaný útok na Mexiko.
1866 - Trestná  výprava do Číny kvůli útoku na amerického konzula.
1867 - Trestná v ýprava do Číny za vraždu několika amerických námořníků.
1867 - Útok  na ostrovy Midway.
1868 - Vícenásobná invaze do Japonska během jap onské občanské války.
1868 - Invaze do Uruguaye a Kolumbie.
1874  - Invaze do Číny a na Havaj.
1876 ??- Invaze do Mexika.
1878 -  Útok na ostrovy Samoa.
1882 - Invaze do Egypta.
1888 - Útok na K oreu.
1889 - Trestná výprava na Havaj.
1890 - Zavedení vojsk na  Haiti.
1890 - Argentina. Zavedení vojsk pro ochranu zájmů Buenos Ai res.
1891 - Chile. Střety amerických vojsk s povstalci.
1891 - H aiti. Potlačení vzpoury černých dělníků na ostrově Navassa, který podl e amerických údajů 
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1893 - Zavedení vojsk na Havaji, invaze do Číny.

1894 - Nikarag ua. V průběhu měsíce vojska okupují Bluefields.
1894 - 1896 - Invaz e do Koreje.
1894 - 1895 - Čína. Američtí vojáci se podílejí na sin o-japonské válce.
1895 - Panama. Američtí vojáci napadnou kolumbijs kou provincii.
1896 - Nikaragua. Američtí vojáci napadli Corinto.

1898 - Španělsko-americká válka.  Američtí vojáci vybojují Filipíny  u Španělska, 600 000 Filipínců 
je zabito.
1898 - Portoriko a Guam byly vybojovány u Španělska.
1898 - Americké síly napadnou přístav San Juan del Sur v Nikaragui.
n1898 - Havaj. Obsazení ostrova americkými vojáky.
1899 - 1901 - Am ericko-filipínská válka 
1899 - Nikaragua. Američtí vojáci napadnou  přístav Bluefields.
1901 - Vyslání vojsk do Kolumbie.
1902 - In vaze do Panamy.
1903 - USA poslaly k  panamské šíji válečné lodě za  účelem izolace kolumbijské armády.
1903 - Invaze do Hondurasu, Dom inikánské republiky a Sýrie.
1904 - Vyslání vojsk do Koreje, Maroka  a Dominikánské republiky.
1904 - 1905 - Američtí vojáci zasahují d o rusko-japonské války.
1905 - Američtí vojáci zasahují do revoluce  v Hondurasu.
1905 - Vyslání vojsk do Mexika (pomohla diktátorovi P orfirio Díazovi potlačit povstání).
1905 - Vyslání vojsk do Koreje.
1906 - Invaze na Filipíny, potlačení osvobozeneckého hnutí.
190 6 - 1909 - Američtí vojáci jsou na Kubě během voleb.
1907 - Američt í vojáci prosazují protektorát „dolarové diplomacie“ v Nikaragui.
1 907 - Američtí vojáci zasahují do revoluce v Dominikánské republice.

1907 - Američtí vojáci se účastní války Hondurasu a Nikaragui.
19 08 - Američtí vojáci jsou v Panamě během voleb.
1910 - Nikaragua. A meričtí vojáci napadnou přístav Corinto a Bluefields. USA poslaly voje nské 
jednotky do Nikaragui a organizovaly protivládní spiknutí (1909),
1 911 - Američané se vylodili v Hondurasu kvůli podpoře povstání pod ved ením bývalého 
prezidenta Manuela Bonnily proti legitimně zvolenému prezidentovi Migu elovi Davilouvi.
1911 - Potlačení protiamerického povstání na Filip ínách.
1911 - Zavedení vojsk do Číny.
1912 - Američtí vojáci vch ázejí do Havany (Kuba). 
1912 - Američtí vojáci jsou v Panamě během  voleb.
1912 - Invaze vojsk USA do Hondurasu.
1912 - 1933 - Okup ace Nikaragui, neustálý boj s partyzány. Nikaragua se stala monopolní 
kolonii „United Fruit Company“ a dalších amerických společnosti.
19 14 - Američtí vojáci vstupují do Dominikánské republiky, boj s rebely  o Santa Domingo.
1914 - 1918 - série invazí do Mexika. V roce 1910  začalo silné rolnické hnutí Francisca Pancho
Villa a Emiliana Zapata proti loutce USA
1914 - 1934 - Haiti. Po če tných povstáních Amerika zavádí svá vojska, okupace trvá 19 let. 
1 916 - 1924 - 8letá okupace Dominikánské republiky.
1917 - 1933 - Vo jenská okupace Kuby, ekonomický protektorát.
1917 - 1918 - Účast v  první světové válce. Nejprve Amerika „udržovala neutralitu“, tj. prodá vala
zbraně za astronomické částky a nekontrolovatelně bohatla, vstoupila d o války
 až v roce 1917, tj. na konci, ztratila pouze 40 000 lidí (Rusové např íklad – 200 000),
1917 - Američtí magnáti rádi financovali socialis tickou revoluci v Rusku a doufali, že to vyvolá
občanskou válku, chaos a celkovou likvidaci této země. Připomeňme, že  ve stejné době se
 Ruskoúčastnilo první světové války, která mu to ještě zhoršovala. Zde  jsou konkrétní jména 
sponzorů:  Jacob Schiff, Felix a Paul Wartburg, Otto Kahn, Mortimer Schiff, Gugge nheim,
 Isaac Seligman.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1917 - 1918 - Účast v první světové válce. Nejprve Amerika „udržovala  neutralitu“, tj. prodávala
zbraně za astronomické částky a nekontrolovatelně bohatla, vstoupila d o války
 až v roce 1917, tj. na konci, ztratila pouze 40 000 lidí (Rusové např íklad – 200 000),
1917 - Američtí magnáti rádi financovali socialis tickou revoluci v Rusku a doufali, že to vyvolá
občanskou válku, chaos a celkovou likvidaci této země. Připomeňme, že  ve stejné době se
 Ruskoúčastnilo první světové války, která mu to ještě zhoršovala. Zde  jsou konkrétní jména 
sponzorů:  Jacob Schiff, Felix a Paul Wartburg, Otto Kahn, Mortimer Schiff, Gugge nheim,
 Isaac Seligman.
1918 - 1920 - Panama. Po volbách se do země posíla jí vojáci k potlačení nepokojů.
1919 - Kostarika. Povstání proti re žimu prezidenta Tinoco.
1919 - Američtí vojáci bojující na straně I tálie proti Srbům v Dalmácii.
1919 - Američtí vojáci jsou v Hondura su během voleb.
1920 - Guatemala. Dvoutýdenní intervence.
1921 -  Americká podpora rebelů, kteří bojovali za svržení guatemalského prez identa Carlose 
Herrera ve prospěch „United Fruit Company“.
1922 - Intervence v Tur ecku.
1922 - 1927 - Americké síly v Číně během lidového povstání.

1924 - 1925 - Honduras. Vojáci vtrhli do země během voleb.
1925 -  Panama. Americké síly rozehnaly generální stávku.
1926 - Nikaragua . Invaze. 
1927 - 1934 - V celé Číně jsou američtí vojáci.
1932  - El Salvador invaze od moře. V té době tam byla vzpoura.
1936 - Šp anělsko. Zavedení vojáků během občanské války.
1937 - Jeden vojensk ý střet s Japonskem.
1937 - Nikaragua. S pomocí amerických vojáků s e Somoza dostal k moci, když svrhl legitimní 
vládu Hamída Sacasa. Somoza byl diktátorem a jeho rodina vládla v zemi  příštích 40 let.
1939 - Zavedení vojsk do Číny.
1941 - Jugosláv ie. Převrat v noci z 26. na 27. března 1941, který provedly anglo-amer ické 
zpravodajské služby, v důsledku státního převratu byla svržen a vláda Cvetkoviće-Matcheka.
1941 - 1945 - Zatímco sovětská vojska  bojovala s nacistickou armádou, Američané a Britové dělali 
to, co dělají obvykle - teror. Systematicky ničili civilní obyvatelstv o Německa,
1946 - Jugoslávie. Američtí vojáci se mstí za sestřelení  letadla.
1946 - 1949 - USA bombardovaly Čínu a poskytovaly jakýkol i odpor vůči komunistům. 
1947 - Itálie. Za účelem boje proti komun ismu byly financovány proamerické síly ve volbách, CIA 
masově zabíjelo komunisty a provádělo protisovětskou kampaň v médiích.
 Nakonec na americké peníze byly zfalšovány výsledky voleb a samozřejm ě komunisté prohráli.
1947 - 1948 - Francie. Za účelem boje proti k omunismu a re-kolonizaci Vietnamu jsou financovány 
pro-americké síly ve volbách a je poskytnuta vojenská podpora. Byly za bity tisíce civilistů.
1947 - 1949 - Řecko. Američtí vojáci jsou za pojeni do občanské války, kde podporují fašisty.
1948 - 1953 - Voje nská akce na Filipínách. Rozhodující role v represivních operacích pro ti 
filipínským lidem. Smrt tisíců Filipínců. Americká armáda zahájila kam paň proti
 levým silám v zemi ještě v době, kdy ti bojovali proti japonským útoč níkům. Po válce
 Spojené  státy přivedly k  moci řadu loutek, včetně prezidenta, diktátora Marcose.
 V roce 1947 byly finančně podporovány pro americké síly kvůli otevření amerických
 Vojenských základen na Filipínách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1960 - 1965 - Kongo / Zair. V červnu 1960 Lumumba se stal prvním premi érem Konga od získání 
nezávislosti. Belgie si ale ponechala kontrolu nad nerostným bohatství m
 v Katanga, a významní  úředníci Eisenhowerovy správy finanční zájmy a spojení v této provinci i
1961 - 1964 - Brazílie. Po příchodu prezidenta Goularta k moci by la země na cestě k nezávislé
zahraniční politice, obnovila vztahy se socialistickými zeměmi, vystou pila proti
 blokádě Kuby, omezila příjmy z vývozu TNC, znárodnila dceřiné společn osti ITT a
 pokračovala v provádění  ekonomických a sociálních reforem. Navzdory skutečnosti, 
že Goulart byl velký statkář, Spojené 
státy jej obvinily z „dominance komunistů ve vládě“ a byl  sesazen ve vojenském převratu..
1961 - Američané zabíjejí preziden ta Dominikánské republiky Rafaela Trujillo,
1961 - Kuba.  V roce 19 61, CIA měla k dispozici rozpočet (560 milionu dolarů), který šel na

financování zvláštní skupiny „Mongoose“, která zorganizovala bombardov ání
 kubánských hotelů a dalších objektů, napadala dobytek a zemědělské pě stování, 
přidávala toxické chemikálie do vyvezeného cukru z Kuby atd. Na začátk u roku 1961 
Spojené státy zrušily  diplomatické vztahy s Kubou a vyhlásily ekonomickou blokádu. 
V dubnu zorganizovaly  ozbrojený útok kubánských  kontrarevolucionářů v Zátoce sviní.
1962 - Guatemalský diktátor Mig uel Ydigoras Fuentes potlačí s pomocí Američanů lidové povstání, 
stovky lidí se pohřešuje, je široce rozšířené mučení a zabíjení, země  se ponořila do teroru. 
Američany vyškolení absolventi nechvalně známé „School of the Americas “ byli dobří 
zejména v mučení a masových vraždách civilistů.
1963 - El Salvador.  Zničení disidentů s protiamerickými názory.
1963 - 1966 - Dominiká nská republika. V roce 1963 byl demokraticky zvolen nový prezident 
n Bosch. Vyzval zemi k pozemkové reformě, zajištění lidí levným bydlením ,
 umírněnému znárodnění  podniků a omezení nadměrného  využívání země 
zahraničními investory.   V září 1963 byl Bosch svržen ve vojenském převratu, se souhlasem
 Spojených států. Spojené státy poslaly na pomoc pro potlačení povstání 23 000 vojáků.

1963 - Američané aktivně pomáhají straně v Iráku zničit všechny komu nisty v zemi. Mimochodem, 
s pomocí CIA se Saddám Husajn dostal k moci a pak bojoval s Amerikou n enáviděným
 Íránem.
1964 - Krvavé potlačení panamských národních sil, které po žadovaly vrácení práv k Panamskému 
průplavu.
1964 - Amerika podporuje vojenský převrat v Brazílii, voj enská junta svrhla zvoleného prezidenta 
Joao Goularta. Režim Generála Castelo Branco je považován za jeden z

 nejkrvavějších v dějinách  lidstva.
1964 - Kongo (Zair). Amerika podporuje příchod k moci dikt átora Mobutu Sese Seko, který se 
později stal známým svou krutostí a ukradl zbídačené zemi miliardy dol arů.
1964 - 1974 - Řecko.  Dva dny před volbami, v srpnu 1967, byl  v zemi proveden vojenský převrat, 
aby se zabránilo opětovnému příchodu k moci premiéra George Papandreou .
1965, kdy proběhlo znárodnění ropy v Indonésii, Washington a Lond ýn opět reagovaly 
provedením převratu, při němž byl dosazen diktátor generál Suharto.
n1965 - Vojenská pomoc proamerickým vládám Thajska a Peru.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre