Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O ľuďoch a internetových trolloch (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Áno, ale...

Z vecného hľadiska je podstata obsahu článku pani Appelbaum určite namieste. Myslím si však, že sito, ktoré zachytáva vplyv trollovských komentárov na vedomie spoločnosti, je pomerne husté a preto k veľkým škodám zatiaľ nedochádza. Na druhej strane je dobré tento problém evidovať a hovoriť o ňom, totiž už to samoosebe bude pôsobiť ako preventívna obrana. Názory na obmedzenie anonymity sa určite budú rôzniť, avšak prinajmenšom v krajinách s krátkou históriou demokracie by to mohlo byť spoločnosťou vnímané ako ústup od demokratických princípov. Demokraticky nevyzrelá spoločnosť totiž na limity skutočnej demokracie reaguje pomerne nedôverčivo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

O možnje potrebe obmedzenia anonymity

som v jednom svojom príspevku písal už dávno, pred Ukrajinskou krízou. Teraz je to ešte výrazne horšie.
Je možné, že bez anonymity by som prestal písať :) ale aj všetci tí hlupáci.
Pozri, v normálnom svete sa anonymami nikto nezaoberá, vo virtuálnom si dokonca aj premiér pomohol "pivom". A rôzni platení anonymi totálne zničili diskusie - už ich naozaj nestojí za to čítať. Chodím sem stále menej, občas napíšem jeden / pár príspevkov a to je všetko. Diskusie pod politickými článkami sú stále horšie. A som presvedčený (bez dôkazov), že u nás ich zneužil práve Smer - Fico je jednoducho zo starých čias školení politík, ktorí vie (a aj jeho okolie) ako si udržať popularitu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Suhlas, bolsevici boli v propagande neprekonatelny, nestitia sa ziadnej spinavosti a Fico je zo starej bolsevickej skoly.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Anonymita nie je nutná pre slobodu

Najlepšie by bolo, keby každý vedel o každom všetko. Všetci by sme boli slobodní rovnako ako keď nikto nevie o nikom nič.

Internet je posledný slobodný priestor na našej Zemi. Vlastne ešte jeden taký priestor existuje - otvorené more. Pevninu si rozparcelovali štáty. Ale na mori neplatí jurisdikcia nikoho, lode sa plavia úplne voľne a každý násilný akt proti lodi na otvorenom mori sa chápe ako pirátstvo a odsudzujú ho všetky krajiny sveta.
Ale všimnite si - každá loď sa musí plaviť pod neanonymnou vlajkou, mať uvedené meno a domovský prístav. To je podmienka a takto to úspešne funguje už stovky rokov. Internet, ako nové médium ešte prakticky v plienkach, by mal prijať túto osvedčenú koncepciu - slobodu založenú na neanonymite.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Takže už žiadne nicky? Celé meno a rodné číslo je východiskom? A to má akože očistiť diskusie od trolov? Ako si to budú normálni diskutéri overovať, či diskutujú s plateným diskutérom alebo s normálnym človekom len opačného názoru? Ak si budú jednotlivé diskusné fóra viesť databázu diskutérov, kto zaručí, že údaje odtiaľ si nestiahne nehajá služba a nezneužije ich proti normálnemu diskutérovi? Celé to tu začína byť choré. Platených diskutérov tento systém nezničí, budú si len dokonalejšie vytvárať svoje identity. Jediné, čo sa stane, že sa odradia ľudia chodiť na diskusie, niekomu asi začínajú byť príliš "demokratické". Každý priemerne inteligentný diskutér podľa mňa dokáže identifikovať toho plateného už po pár príspevkoch. A jednoducho ho môže ignorovať, potom jeho príspevky budú mať váhu prdu vo vetre. Nie je nutné nás vodiť za ručičku v tomto si myslím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nikto normálny nechce diskutovať s plateným diskutérom. Tak ako nikto normálny nechce, aby sa vedľa neho po ulici prechádzali burkou zahalené postavy. Keď som s niekým v kontakte, chcem mu vidieť do tváre.

Bohužiaľ, na internete a vôbec v digitálnom svete ešte prevažuje paranoja a väčšina ľudí tam chce chodiť zahalená v burke. Ale verím, že postupne sa zdravé inštinkty a civilizácia presadí aj tam.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Ja napríklad nemám v nicku pravé meno preto, lebo okrem politických debát diskutujem hlavne v tých odborných. A tam by ma to mohlo poškodiť v zamestnaní, ktoré robím ak by zistili, kto som. Naša spoločnosť ešte žiaľbohu nie je pripravená na slobodnú prezentáciu názorov. Určite netrpím paranojou. Takže ak sa niečo ako neanonymné diskusie vymyslia, odídu z nich ľudia, čo chcú povedať niečo k veci alebo poradiť len preto, že by ich to mohlo ohroziť. Na jednom nemenovanom výsostne odbornom fóre vystupujem normálne pod svojím občianskym menom, s tým problém nemám. Napríklad tu na Sme je to ale iné. Ľudia dokážu byť zlí a zákerní len preto, že má niekto opačný názor. Jasné, že by zmizli trolovia, vymyslené argumenty alebo osobné slovné útoky, ale na toto je tu admin.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ľudia sa boja

a to je presne ten problém. Chýba občianska statočnosť, zvaľujeme zodpovednosť na iného, kto nás má ochrániť, napr. admina. Keď je veľká väčšina ľudí zbabelcov čo sa nepostavia proti zlu, diskriminácii, zneužitiu, keď proste chýba morálka a prevažuje lenivosť a nezodpovednosť, tak je to so spoločnosťou zlé.
A je to zacyklený problém - ľudia sa boja alebo sú pohodlní vystúpiť proti zlu, zlo sa rozmáha, ľudia nadávajú ako je tu zle a že "niekto by s tým mal niečo robiť".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Nemyslím si, že sa každý bojí. Ako príklad uvediem seba. V civilnom živote v zásadných veciach nerobím kompromisy a ozvem sa vždy keď je treba. Tu si ale iba kvôli diskusii nebudem robiť zbytočné problémy, nemá to žiadny zmysel. Podstatné je ako sa človek správa, nie ako o tom hovorí na diskusii podľa mňa. Pohodlie alebo občianska statočnosť s tým nemá nič spoločné v diskusiách.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Budes mat lepsi pocit,

ak namiesto svojho nicku pouzijem svoje prave meno ?
Co ak sa volam napr. Josef Zezdisral ?
Budem pre teba hodnovernejsi ako muro62? Trollov s ukazkovymi priezviskami tu bolo pred casom niekolko desiatok a mali pre mna tu istu vypovednu hodnotu ako nicky plk.kgb, alebo oreo 12.
pitu 077 ma pravdu. co bude nasledovat? rodne cisla, ico, alebo dic ? kazdy rozumny clovek dokaze vytesnit z povedomia prispevok trola podobne ako stupidne reklamy pocas kvalitneho filmu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Za prvej svetovej vojny

Briti zaviedli tak zvané Q-Ships. (Čudné lode alebo lode pasce) Boli to britské lode plávajúce zo skrytov identitou plaviace sa pod zástavou neutrálnych štátov. Keď sa nemecká ponorka priblížila k takejto lodi aby ju skontrolovala podľa medzinárodných predpisov neutrálnu zástavu stiahli a na sťažeň vyletela britská zástava a odkryté delá roztrielili nemeckú ponorku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Presne tak

Anonymitu treba zrušiť. Aby sme vedeli, kto nám rozvracia náš drahý, milovaný, opatrovateľský štát. Však mi tých ľudí potrebujeme poznať len pre ich vlastné dobro. Aby sme ich mohli vrátiť späť na "správnu" cestu :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A ovecky tomu este tlieskaju... My si tu slobodu tusim ani nezasluzime, ked si ju nechame tak lahko a ochotne brat.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zial

niektori trollovia su neanonymni a jasne pomenovani, a kvalite ich prispevkov to aj tak nijako nepomaha : (
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tiež si

myslím, že anonymita už nie je potrebná.
Každý by si mal stáť za svojim názorom.

Dnes som si zmenil profil, aby som zrušil anonymitu môjho nicku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

oni to však myslia inak

Ja si však myslím, že oni si pod zrušením anonymity nepredstavujú to, že reťazec znakov "klolan2005" doplníš dvoma ďalšími, ktoré vyvolajú dojem, že ide o tvoje pravé meno. Pretože je to len (falošný) dojem a ten mieru anonymity nijako nezmenšil.

Im ide o ako-tak verifikovateľnú väzbu na skutočnú osobu. Ideálne väzbu na iné elektronické identity (napr. cez SMS). A istý Edward Snowden nie tak dávno detailne popísal, na čo je takáto identifikácia vhodná.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

iba upozorňujem

Slovo "oni" je pojem zo slovníka konšpiračných teórií.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to už neplatí

Áno, pred prípadom Snowden som si to myslel aj ja. Že výraz "oni" je v tomto konrétnom prípade (bavíme sa tu o konkrétnej "konšpirácii") konšpiratívne. Dnes však už vieme, že globálne odpočúvanie nie je konšpirácia a vieme aj, kto približne sú "oni".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vidím, že všetkých nás raz dostanú (konšpiračné teórie).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

uz

druhy utok v tomto tyzdni na v podstate rovnaku komunitu diskuterov:-)....to som zvedavi kolki sa v tom clanku najdu a opat si tu vyleju mozog utokmi na autora,resp redakciu sme.sk....myslim, ze trollov precenujeme, podla mna je dobre ze si tu vypisuju svoje nezmysly, jednak mame moznost precitat co si myslia ludia podobneho razenia a nie je ich malo ....a jednak je to casto celkom zabavne.
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre