SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Gašparovičova hanba (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

Treba odstrániť chaos v ústave.

Od vysloveniu nedôvery vláde I. Radičovej až doteraz si politické strany, najmä SMER, ale je treba priznať, že s aktívnym prispením KDH a SDKÚ-DS prijali zmeny v ústave, ktoré sú operatívnym riešením aktuálnych problémov (napr. ako ponechať vládu I. Radičovej vládnuť aj po vyslovení nedôvery), ktoré však nie sú v súlade s duchom a ústavnými zásadami. V súvislosti s voľbou kandidáta na generálneho prokurátora a s tým spojenou zmenou rokovacieho poriadku NR SR ako aj výrokom Ústavného súdu o možnosti pre prezidenta nevvymenovať navrhnutých kandidátov pre iné ako zákonné dôvody došlo k výraznému chaosu, tak vo výklade ako aj v aplikácii týchto ústavných záverov, čo rozkývalo celý politický systém. Z tohto dôvodu je potrebné ako jednu zo základných úloh pre nastupujúce politické sily, aby si tieto predsavzali okamžite po parlamentných voľbách zmeniť Ústavu SR tak, aby došlo k jej jednoznačnému výkladu i používaniu a obmedzila sa možnosť pre kohokoľvek z ústavných činiteľov ústavu ohýba a zneužívať pre svoje partikulárne záujmy.
 

Toto tvrdím už dávno

treba novú ústavu, aby ju nebolo možné spochybňovať.
 

 

takže o to vládna moc rozhodne nebude stáť
 
Hodnoť

 

Konecne vyvazeny komentar pana Hrabka. Tak, ako si myslim, ze boli vazne dovody na nevymenovanie Centesa za GP, boli i vazne dovody na nevymenovanie Volkaia za ustavneho sudcu. A je to jedno, ci sa s tym ustavny sud stotozni, prezident nema byt postar...
 

 

Chceš teda tvrdiť, že Gašparovič mal vážne dôvody na nevymenovanie Čentéša za generálneho prokurátora ? To si naozaj myslíš ?
 

 

Bojovali by politici pri volbe prokuratora o to, aby bol co najviac nezavisli od politikov alebo naopak ? Kedze u nas vsetky kauzy politikov su odmietnute, tak to prve je pravda...A Centes bol nominant SDKU, strany ktora ma najviac masla na hlave subezne s HZDS a Smer-om.
 

 

Miesto
tak to prve je pravda...
ma byt
tak to druhe je pravda...
 

 

Aha, rozumiem. Takže dôvodom na nevymenovanie kandiáta na gen. prokurátora môže byť to, že ho navrhnú strany, ktoré ( podľa niekoho )majú maslo na hlave. A čo tak platná legislatíva, ktorá upravuje právo politických strán viesť štát a na základe vyhratých volieb rozhodovať o dôležitých veciach, teda vykonávať mandát, ktorý strany dostali od obyvateľstva ? No ale prepáč, myslel som, že sa budeme baviť skôr v intenciách reálneho stavu a nie v zmysle, čo by bolo keby bolo, na základe nejakej fabulácie.
 

 

Videli sme vsetci, ake tanceky predvadzali pri volbe GP vtedajsia koalicia, vzajomne kontroly listkov pri tajnej volbe, vyhrazanie sa Radicovej demisiou, vstup mafiana Kocnera do ovplyvnovania a pod. Uz vtedy to mali zarazit a poziadat radu prokuratorov o navrh vhodneho kandidata, resp. 2 a oni by si vyberali...
 

 

Nepovedal si, koľko masla má na hlave Čentéš. Okrem zmätkov s kartáciou. Koľko má Fico, Dzurinda, Trnka o ostatní zo štandardných politických strán, približne vieme. Čentéš sa mi zdá v prvom rade odborník, priamy a skromný človek. Možno by nebol priebojný a veľkohubý, no bol by spravodlivý a pravdomluvný, kto sa pozerá do očí, nebol by na strane mafie a ctil by si zákony. Toľko by mi aj stačilo.
 

zaujímavý názor na ústavný súd :-)

Normálne by som mal chuť s Tebou aj súhlasiť. Ale nedá sa. Nerešpektovanie rozhodnutia súdu je protiprávne, myslím, že je to nespochybniteľné. Teda to, čo urobil Gašparovič, bez ohľadu na jeho čisto nekalé a zištné politicky "vážne dôvody :-)" je nespochybniteľne porušenie zákona a má len šťastie, že sa ho nedá v tom lepšie vykúpať napr. zosobnením finančnej náhrady. Teraz je zaujímavé ale čo bude ďalej. Jeho protiprávny krok vytvoril do rozhodnutia súdu krátkodobý právny precedens, ktorý umožnil použiť rovnaký postup, ale tentokrát na prospech veci. Pán prezident Kiska má pred sebou zaujímavú možnosť nebyť iba čisto produktom, ale byť prezidentom ako sa patrí. To je ale treba riadne vybojovať. Určite ho veľa vecí prekvapilo a nebol na ne pripravený. Bola by ale škoda, keby sa neskôr hovorilo, že je síce výboný ale mal na viac ako v skutočnosti dokázal. Zatiaľ z neho majú tí vyrehlení tajtrlíci Fico a spol. pri menovaniach nových ministrov akurát tak srandu. A to ma riadne vytáča.
 
Hodnoť

 

Ten posledný odstavec nemá chybu a hovorí za všetko.
 
Hodnoť

Nepozn8m detailné rozhodnutie ÚS

ale prečo si všetci myslíte, že sa týka dôvodov nevymenovania Čentéša? Porušenie jeho práv mohlo predsa nastať aj tým, že Gašparovič tak dlho nekonal - ak si dobre pamätám, asi rok a pol - ani vymenoval, ani nevymenoval, preňho to "bola terciálna otázka".

To je podľa mňa dostatočný dôvod na porušenie práv. ÚS nepotreboval skúmať dôvody nevymenovania.
 

 

Kvôli nekonaniu Gašparoviča je tam iné podanie.
 

Správne, pre toho starého x uja

to bola terciálna otázka.
Primárna bola, či stihne dobehnúť na WC a neposrať sa zase.
Sekundárna bola, či tam nebude chýbať papier, zase.
 

Včera Čentéš

povedal, že US podrobne skúmal dôvody, uvedené exprezidentom, pre ktoré ho nevymenoval. Dokonca vypočúval svedkov. Keď sa moderátor pýtal IG, či on tiež hovoril so svedkami alebo s Čentéšom, ex prezident povedal, že sa rozhodol na základe mediálnych výstupov a nemal dôvod sa osobne s nikým stretnúť. Záver si urob sám.
 

Presnejšie

podľa správ RSS
 

 

Áno, pozeral som to. Je to neskutočné, že tento mohol desať rokov škodiť ako prezident.
Ale odhliadnuc od neho, myslím, že prezident má mať plné právo odmietnuť kandidáta na akúkoľvek funkciu, ktorú má v právomoci vymenovať. Je predsa priamo volený a všetka moc pochádza od občanov, takže sa z princípu musí podieľať na vyvažovaní moci. Pri schválení priamej voľby sa mala prepísať ústava úplne nanovo. Teraz je ústava taký mačkopes - najhoršie riešenie, právna neistota.

Či má prezident pri odmietnutí kandidáta vôbec uvádzať dôvody - myslím, že by mal. Občania sami posúdia, či sú "svojvoľné" alebo relevantné.
 
Hodnoť

gašparovičova hanba?...

A N O !!!

tak by to MALO byť...

ale on je mečiarovská a neskôr ficovská škola...

oni to majú "zakázané" hanbiť sa alebo si nebodaj priznať chybu...
 
Hodnoť

Podstatná vec

všimnite si prosím, kvalitu práce právnikov v justícii v podobe Ústavy a iných zákonov... Všimnite si prácu právnikov, ako predsedov strán alebo vlád, ministrov v rozhodujúcich mocenských zložkách ... čo to za odborníkov vychováva slovenské školstvo už v 6., slovom v šiestich právnických fakultách ? Ako je možné, že vždy keď riadi vládu právnik, nastáva chaos, morálny úpadok a pre nich prakticky žiadna zodpovednosť ? ... Aké majú výsledky ? ... :)
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre