SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ako chrániť ľudí, čo oznámia korupciu? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Cele riadenie nasej spolocnosti je postavene na to ,ze volby su u tom, kto smie kradnut. A tu si schvalime zakon, ktory hovori, ze kradnut na nizsich urovniach bez suhlasu tych vyssich, sa nesmie.
 
Hodnoť

Pre korupciu impotentný zákon.

Ak netrpíme stratou pamäti, ako tomu býva veľmi často u väčšiny Slovákov, tak potom je treba sa pýtať, prečo prijatie tohto zákona trvalo ministerovi vnútra R. Kaliňákovi tak dlho, t.j. od roku 2008, kedy ho začal pripravovať, keď ministrom bol od tejto doby celých päť rokov ?

Po prijatí tohto zákona neočakávam žiadne radikálne zmeny v aktivite občanov v nahlasovaní korupcie, to preto, lebo tzv. ochrana svedka podľa tohto zákona je len "jednou" z príčin, pre ktoré občania korupciu nenahlasujú. Ako je zvykom, príslušné orgány (polícia, ministerstvo vnútra i prokuratúra) zúžili daný problém len nato, že takýto svedok je ohrozený zo strany korupčníka. Pravdaže tomu tak nie je, keďže nie sú vyriešené problémy s nedostatkami v odbornosti, morálke a úniku informáciií zo strany orgánov činných v trestnom konaní (vyšetrovateľov a prokurátorov), ich ochote a schopnosti profesionálne a aktívne zvládnuť dokazovanie, maximálne zrýchliť celé prípravné konania a maximálne urýchliť súdne pojednávanie. Ak tieto podmienky nebudú splnené, najmä zvýšená dôveryhodnosť polície a prokuratúry v súvislosti s vyšetrovaním korupcie, všetky ostatné pokusy o zvýšenie jej odhaľovania sú len zavádzajúcim prekrývaním podstaty uvedených nedostatkov.
 
Hodnoť

Odpoveď pre pána Šátek

Pán Šátek,

snahou MV SR bolo zahrnúť do tohto zákona aj ochranu svedaka. Whistleblowing ako téma sa však trestného konania dotýka iba okrajovo. Ide skôr o nastavovanie preventívných opatrení vo firmách a organizáciach. Či to bude úspešné, závisí od dotknutých subjektov. Tento prístup je prevládajúci v týchto rokoch v celom zapadnom svete. Preto hodnotenie o jeho impotentnosti je minimálne predčasné.

Ale inak súhlasím, čo sa týka príčin nedôvery pri nahlasovaní trestných činov a rovnako neočakávam posun v tejto oblasti.
 
Hodnoť

 

Problém ohlasovania korupcie je, že obvykle to absolútne nikam nevedie.
Ktorý blázon by ohrozoval svoju prácu len pre to, aby sa po rokoch uzatvorilo vyšetrovanie s tým, že skutok sa nestal? To už by musel byť fakt padnutý na hlavu.
 
Hodnoť

Na takýto zákon na Slovensku nie je

dostatočne vyspelá občianska spoločnosť. Ešte dlho to budú využívať prevažne úchyláci, aby sa niekomu pomstili.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre