SME
Piatok, 27. november, 2020 | Meniny má MilanKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Normandský formát (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Nesúhlasím s autorom

že členstvo Ukrajiny v NATO nie je v hre. Naopak, bolo by to najlepšie riešenie pre Ukrajinu aj Európu, aj keby sa formálne vzdala Krymu a Donecka. Hranica NATO je totiž jediná hranica, ktorú Rusko nemôže beztrestne prekročiť, a Rusko si to veľmi dobre uvedomuje.
Veď preto sa tak zo všetkých síl snaží, aby hranice NATO boli od neho čo najďalej, aby mohlo loviť v čo najširších kalných vodách. Kde je NATO, tam ruská expanzia končí. Gruzínsko si to dobre uvedomuje a už to dochádza aj Ukrajine.
 

Prečo sa Rusko nesnaží o vstup do NATO?

Že iné hodnoty?
(Neúcta k životom a majetkom ľudí je síce Rusku vlastná, no nie je ani hodnotou.)
 

Rusko nemá iné hodnoty

Vlastne má - pohodlnosť, lásku k vodke a túžbu po území a hrdosť na šíru vlasť.
Ale to nie je to hlavné, čím sa líši od západnej civilizácie. Podstatné sú jeho predsudky a komplexy zo západu. Je veľmi podobné moslimskému svetu: Západ nenávidia, boja sa ho a túžia po jeho vysokej materiálnej úrovni života. Všetky tri pocity zároveň.

Jednoducho povedané - Rusko nie je súčasťou Západu preto a len preto, že sa súčasťou Západu necíti.
 
Hodnoť

Jednou z poziadaviek

proruskych militantov na Ukrajine je neutralita Ukrajiny. Ta ale skoncila utokom Ruska na Ukrajinu. Takze na jednej strane poziadavka zachovania celistvosti krajiny ako principialny postoj Ukrajinskych predstavitelov, na druhej pozidavka neutrality ako predstava Ruska ktoru presadzuje prostrednictvom svojich militantnych "zastupcov" na Ukrajine. Konflikt ukazal, ze ak chce Ukrajina plnit zavazky asociacnej dohody, musi si okrem ineho co najskor zabezpecit bezpecnost krajiny. A to aj v pripade mieru. Ukrajina musi stale respektovat fakt, ze na vychodnej hranici nema slusneho suseda. Ci sa to bude niekomu pacit, alebo nie, Ukrajina bude do buducna potrebovat obrovsku sumu penazi na ochranu svojich hranic na vychode krajiny. Tuto ochranu si pravdepodobne nebude schopna zabezpecit vlastnymi prostriadkami / financnymi a technickymi/ a co je hlavne, nebude mat na to ani dostatocny odborny ludsky potencial. Takze logicky prichadza do uvahy clenstvo v NATO. Konieckoncov, uz len clenstvo v tejto aliancii usetri Ukrajine obrovsku sumu na obranu. A to, ze Ukrajina peniaze na obranu bude potrebovat ukazuje sucasny konflikt.
 
Hodnoť

Ak chce Ukrajina prežiť, musí odobrať

Rusom na svojom území volebné práva.
Bude to spravodlivé, rozumné, ťažké ale štátotvorné.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre