SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Krívať na obe nohy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Ja nežasnem !

Mňa chytá hnus ! Hnus z toho,že niekto má ešte odvahu takto pokrivenú históriu vydávať za pravdu ! mal som vtedy 19 rokov ,čerstvo po maturite,dosť obstojne som zvládal ruštinu /veď sa z nej maturovalo/ a tak ako píše autor som sa snažil spolu s ďalšími vysvetliť vojakom a aj ich veliteľovi,že prišli zbytočne. Ale dnes musím priznať,že to bolo dvakrát zbytočné hádzanie hrachu o stenu. Nepochopili to vtedy a ako vidím vo nepochopili to ani dnes ,či skôr dodnes.
 
Hodnoť

Armáda čakala na pokyny

Z tejto hanby sa československá armáda nikdy nespamätala. Sovietska okupácia Československa priamo zapríčinila vyše sto zabitých civilistov. Vojakov zomrelo päť - štyria spáchali samovraždu, jedného prešlo v autoparku obrnené vozidlo.
To je veľký nepomer strát, vzhľadom na to, že vojaci majú brániť civilov.
 

 

neviem ci by bolo mudre aby nasa CSLA bojovala proti armadam warsavskeho paktu pod vedenim sovietskych generalov . tych obeti by bolo viac aj na strane civilistov ....
ak by "zapad" vystupil vojensky na obranu CSSR . bola by z toho tretia svetova plna atomu a radioaktivneho spadu. okrem toho zapad mal vlastne starosti - vo francuzku studentske protesty , USA bojovali vo vietname ....
asi tak to bolo "lepsie"
 

Chápem. Ale mohlo to byť aj inak.

Jasné že Západ by nezasiahol. Ale predstavujem si to ako kubánsku krízu - čs armáda by vyšla z kasární a obsadila prístupové cesty k Prahe. Času bolo dosť, letisko v Ruzini bolo síce obsadené, ale pozemné sily boli zmätené - ľudia pootáčali cestné ukazatele a okupačné tanky blúdili.
Keby narazili na blokádu, zastali by tiež a potom by to bola hra nervov - kto vystrelí prvý? Dopadnúť to mohlo aj tak, že by sa nestrieľalo.
Asi by sa predsa len strieľalo, ako v Maďarsku '56, ale je hanba, že sa o to naši vojaci ani nepokúsili. Nanič armáda, nanič velenie. Treba si uvedomiť, ze vtedy bola úroveň vlastenectva veľmi vysoko, ľudia boli hrdí na Československo, Pražskú jar, Dubčeka a vládu. Pre nás je to teraz nepochopiteľné - dnes by za tento štát a túto vládu nechcel bojovať naozaj nikto.
 

 

Ano , vlastenectvo bolo velmi vysoke - dubcekovske pracovne soboty , zbierka na alweg ....
ale - " Historik Michal Štefanský pripomenul, že ešte pred vojenskou inváziou musel vtedajší minister obrany Martin Dzúr svojmu sovietskemu náprotivku, maršálovi Grečkovi prisľúbiť, že československá armáda nebude spojeneckým vojskám brániť v obsadení Československa. Takýto rozkaz vydal armáde aj prezident Ludvík Svoboda."

http://www.aktuality.sk/clanok...

bojovat za tuto vladu ? - vsak vlada "bojuje" proti vlastnym obcanom , ani by ma nenapadlo zodvihnut sa z fotelky :-))
 


Najčítanejšie na SME Komentáre