SME
Utorok, 19. január, 2021 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

O slušnosti dvadsaťpäť rokov po... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Pekna, ale naivna idea. Na Zapade sa zlodejom, demagogom a zlatokopkam nedostava spolocenskeho uznania. U nas zaplnaju titulne stranky medii a potom vysvetlujme ostatnym, ze slusnost sa vyplaca. Majsky, ktoreho Sipox bol Socialnej poistovni dlzny par stomilionov korun si chodieval na polovacky s ministrom zahranicnych veci a kavickoval s prezidentom. Paska, ktory nechal sekeru v konsolidacnej banke 150 mil. Sk a dalsich 60 mil Sk na danovom urade, sa stal 2 x predsedom parlamentu. Na zapade by sa nedostali ani do lokalnej televizie a slusni ludia by im ani neodpovedali na pozdrav. A zial, ryba smrdi od hlavy...
 

Neviem,

či tie Vaše výpočty hriechov konkrétnych ľudí sedia, predpokladám, že asi áno. Ja osobne to vidím ako dôsledok sovietizácie ducha a morálky a pripájam sa k názoru, že iba spoločenským neprijatím neslušnosti, podvodov, zlodejín a neporiadku sa pohneme z bahna. Chvalabohu, že môžeme už slobodne cestovať, prijímať informácie aj s iných zdrojov ako z totalitnej propagandy, napriek tomu ozdravovanie názoru, čo je prípustné a čo neprípustné v našej spoločnosti prebieha len veľmi pozvoľne. Vo všeobecnosti sa mi zdá, že slušní ľudia u nás na svoju slušnosť doplácajú na úkor neslušných (Majských a pod.) Iná cesta ako spoločenské odsúdenie "moskaľov" neexistuje.
 
Hodnoť

chyba keep smiling, co je jednoducha

cesta k zlepseniu atmosfery
stacilo by,keby zamestnavatelia
dali taketo zadanie svojim zamestnancom
napr. v bille - centrali je personal
v porovnani s tym vo vidni nevychovana
sebranka
 

"Lurke"

Tvoj príspevok mi dal jeden nápad. Ak by to v Bille naozaj chceli - možno by pomohlo,aby načas vystriedali časť personálu.Teda časť personálu z Billi napríklad v Senci by šla pracovať na mesiac do Viedne a časť personálu z Viedne do Senca. Tí naši vo Viedni ak by sa nesprávali tak ako sa očakáva by prišli o miesto a tí Viedenský by pre zmenu ukázali ako so správať k zákazníkovi aj na Slovensku !
 

 

Nehovorím, že nemáš pravdu s tým porovnaním Billy u nás a Viedni, ale je fakt, že v maloobchode sme sa najviac priblížili slušnosti. Kazdá pokladníčka v Bille, Lidli a Tescu pozdraví kazdého zakazníka, ktorý je na rade. A to nie je málo. Navyše má aj vizitku s menom.
Porovnajme to s oblasťami, kde pretrváva socializmus - trebárs zdravotníctvo alebo štátne úrady. Viete si predstaviť, že by napríklad lekár pozdravil pacienta?

A keep smiling - to chýba nám všetkým. Aj zákazník by sa mal usmievať, nielen predavačka. Ako keby sme sa vyžívali v zlej nálade a v tom, akí sme ukrivdení a nedocenení.
 
Hodnoť

Observateur

Tvoja sovietizácia je velmi zaujímavá.Nie som obdivovatel Ruska,ale mám zdravý slovenský rozum a ten mi hovorí-zlodej je zlodej.Ani sovietizovaný,ani amerikanizovaný.Ale si spomýnam,že najvačší zlodeji su americkí bankári,ktorí boli usvedčení z krádeže miliárd USD,ktoré spreneverili sporitelom v USA a zato sedia na doživotie v base.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre