SME
Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nezamýšľané dôsledky (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

"masu hlúpych nazlostencov, ktorí netušia, že ich krajinu nepustošia imigranti, ale tí najlepší z vlastných"
Perkektny zasah klinca po hlavicke. A teraz ti "najlepsi z vlastnych" presadia obmedzenie nasej slobody sa zhromazdovat v mene nasej ochrany pred masou hlupych nazlostencov, tak aby aj nam sa zakazali sa nazlostit na skutocnych povodcov tejto zloby...
 
Hodnoť

Slusni na demonstracii ?

"Hitlerov otvorený obdivovateľ organizujúci demonštráciu slušných v uliciach hlavného mesta".
Neviem, ci som slusny, to nech posudia ini, no ani par volov ( ani n-parov Kotlebov ) by ma nedostal na tu demonstraciu.
Aky oraganizator, taka "slusna" masa . Obdobne ako to povedal ( cca) vlani na Pohode Fedor Gal, mam strach z takej masy. Z takych slusnych.
 
Hodnoť

Breiner

sa neprestáva svetu čudovať. Ľudia sú hlúpi, zlí a, čuduj sa svete, nevidno pokrok napriek tomu, že napohľad nič ľuďom a svetu nebráni byť lepšími. Jaj, joj, kde je chyba?
Ani mantra s tmárskymi náboženstvami akosi nefunguje, príkladov spoločnosti bez Boha je za posledných 100 rokov dosť. Aj liberalizmus skončil ako komunistická utópia, ako je to možné?

Ľahko, Breiner hľadá tam, kde nikdy nenájde.
 

 

No na cirkvi postavené štáty na tom tiež nie sú veľmi dobre. Však aj ISI je postavené na náboženstve. Prípadne môžeme spomenúť, že vatikánska banka sa používala ako práčka špinavých peňazí...
 

Nepíšem

o klerikálnych štátoch, píšem o morálke a jej súvislosti s ideológiami. Štát môže a mal by byť svetský, morálku a hodnoty radšej napr. kresťanské.

Veď sa aj píše, Bohu a kráľovi to, čo im patrí :).

Pozn. lineárnym - len mi prosím nepíšte, že váš farár chlasce a súloží, píšem o inom.
 

 

Ja chápem morálku ako nástroj všeobecnej spolupráce všetkých ľudí. Niečo na základe čoho môže spolupracovať aj čierna africká žena z kmeňovým náboženstvom spolu s potomkom aztékov, s číňanom čo verí len v moc peňazí, s američanom čo verí v boha a s arabom čo verí v alaha.
Z toho celého mi vychádza, že ak by sme si ako základ morálky zobrali morálku nejaké náboženstva tak to čo som napísal vyššie nemôžeme dosiahnuť. Už len preto, že morálka konkrétneho náboženstva primárne podporuje spoluprácu ľudí daného náboženstva - spolupráca z ľudmi iných náboženstiev sa zvyčajne okliešťuje na ich obracanie na tú ich vieru.
Podobenstvo: ak si morálku predstavím ako rebrík na konci ktorého je dokonalá spolupráca každého z každým na celom svete tak podľa mňa na rebríku akéhokoľvej náboženstva chýba určitý počet posledných stupienkov a teda sa po ňom nedá dostať úplne hore.
 

Áno,

ideál je nedosiahnuteľný, pretože spolužitie ľudí rôznych náboženstiev je možné, len ak sa tolerujú. Vzájomne tolerujú - veď Európa prijala milióny moslimov a čo sa stalo?
V súčasnosti je to tak, že islam z princípu na toleranciu nepristúpi; jednoducho nemá v ideológii klauzulu "miluj svojho blížneho ako seba samého" a ani s odpustením veľmi neráta, má ďaleko k salámizmu budhistov..

Takže moslim útočí, ničí a zabíja a keďže kresťan má povolené brániť sa, je a bude vojna. To ale neznamená zánik morálky, skôr ide o to, že hodnoty a morálku s nimi spojenú treba brániť.

Problémom súčasnej liberalizácie Západu je relativizácia hodnôt pod vlajkou absolútnej osobnej slobody a rovnosti práv a "práv", pod čím sa väčšinou predstavuje presadzovania svojho bez potreby ohľadu na iných.
Relativizácia hodnôt spôsobuje, že dnešný zhýčkaný západniar (ktorými sme aj my) nie je ochotný dať za idey to, čo moslim. Dlho boli výnimkou Američania, ale aj tam to už koroduje a keď ich bude ľavicová liberálna Európa ďalej opľúvať, vykašlú sa Američania na ňu a budú si hľadieť svojho.

Záver - ak sa ISISu nedá náhubok na Blízkom východe a európski moslimovia neprestanú byť rakovinou Európy (či už podobrom či pozlom), bude vojna.
 

 

To že existuhe zopár moslimov extrémistov neznamená, že celý islam je zlý. A kresťanstvo tiež nie je žiadna sláva - viď naše posledné referedum. Žiadna snaha o pochopenie či porozumenie. Len hektolitre špiny. Akoby nemohlo byť manželstvo aj homo a ak ho kresťan nechce tak nech ho neuzavrie a hotovo.
 

Prikladám

inú mieru dôležitosti pôsobeniu islamu a kresťanstva v súčasnej dobe.

Že existuje len zopár moslimov extrémistov je tak grandiózny nezmysel, že naň ani nemá zmysel reagovať, stačí si urobiť prehľad tlače.

Čo sa posledného referenda týka - prečítaj si prosím ťa ešte raz tie otázky a nájdi v nich "tie hektolitre špiny".

Dať do jednej úrovne neochotu zrovnoprávniť homozväky s manželstvom s tým, čo robí moslimský svet je závažne nekorektné. A to som použil eufemizmus.
 
Hodnoť

Sranda,

rovnako si občas pomyslím, že sa mi podarí zomrieť skôr ako všetky dôsledky našej hlúposti nás dostihnú v plnej miere. Rovnako, že som už za polovicou. Teraz neviem, či je to príznak múdrosti alebo senility:-)
 

 

Múdrosti. Kebyže senility, nevieš si spomenúť - za čoho som polovicou?
:-)
 
Hodnoť

 

Tak, tak.
"Aj úplná náboženská sloboda má neželané dôsledky."
No kto by bol pred pár rokmi povedal, že toto Breiner napíše? Katolícka cirkev zrazu nevyzerá ako tá najdebilnejšia vec na celom svete. (Alebo to myslel inak? Mohol by to trochu rozviesť.)
 

 

Neviem či katolicismus je to čo nás spasí... a pochybujem, že si to myslím Breiner.
 

 

Beiner napísal, že sloboda nás nespasila. (Podľa mňa nás spasila, ale o to nejde.) Zaujímalo by ma, ako si Breiner predstavuje riešenie, ako by sa mala náboženská sloboda obmedziť.

Zakázať určité náboženstvá? To nie je prakticky možné, alebo áno? Dnes chodí sociálka na kontrolu do domácností, ak má nahlásené podozrenie z týrania dieťaťa. Možno vznikne nejaký úrad, ktorý bude takto kontrolovať nahlásenie pri podozrení na moslimskú vieru.

Ale jednoduchšie by bolo zaviesť jediné povinné štátne náboženstvo. Urobil to starý Rím, aj Robespierre, ale katolícka cirkev v tom má predsa len najväčšiu prax. Čo na to Breiner?
 

Odpadol

by od hnusu, podľa jeho príspevkov by mal v svojom okolí radšej 6 mešít ako 1 kaplnku.
 

Ešte,

prečo myslíš, že zakázať náboženstvá dokázateľne hlásajúce násilie a neznášanlivosť, je nemožné?

Možno by to stačilo na zmenšenie nebezpečenstva vojen, ale napr. partokracia a následná korupcia s protekcionizmom sa nestratí.

Čo sa všeobecne úpadku týka, ľudstvo zrejme potrebuje prefliaskať nejakými nešťastiami; v histórii opakovaná vec.
 

 

Zakázať je ľahké, ale ako to chceš dodržiavať? Obnovíme invizíciu?
Ako chceš dokázať, že nejaké náboženstvo hlása násilie a neznášanlivosť? Štatistikou? Tá to nedokáže - percento slušných moslimov vysoko prevyšuje percento tých teroristických.
Alebo z histórie jeho šírenia alebo z jeho svätých kníh? Potom by to aj kresťanstvo malo nahnuté.

S tým prefackaním súhlasím. Šťastie plodí závisť, lakomosť, nenávisť. Nešťastie je to, čo dokáže v ľuďoch prebudiť ich lepšiu stránku - spolupatričnosť, obetavosť, pomoc blížnym.
Lenže - kto z nás preferuje nešťastie pred šťastím?
 

Netreba

štatistiky, stačí primeraná miera intelektu a porovnať princípy náboženstiev

Štatistiky totiž dokážu aj to, že slušných komunistov bolo namraky, ale vôbec im nevadilo, že komunistická ideológia hlásala triednu nenávisť.

Na kresťanskej ideológii ťažko nájsť neprijateľné - ako jediné hlása lásku k blížnemu a súčasne princíp odpustenia.
Najhlúpejší spôsob ako hodnotiť ideológie je poukazovať na ich zneužitie a ešte im to dať aj za vinu.
 
Hodnoť

ah,

deziluzia dorazila aj k panovi breinerovi...
 


Najčítanejšie na SME Komentáre