SME
Nedeľa, 6. december, 2020 | Meniny má MikulášKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ficove balíčky a investícia do hlúposti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť

 

Akceptovali by ucitelia zvysenie platov znizenim ich poctu :
A/ Optimalizaciou regionalneho skolstva
B/ Rusenim premnozenych a nekvalitnych vysokych skol ?
Ak ano, da sa to riesit.
 

 

Nie. Neakceptovali by sme to.

Trafili ste klinec.

Toto je otázka ktorú stačí položiť a učitelia stíchnu ako myši.

Radšej za menej, ale s istotou, že neskončím na pracáku.
 

Ja by som si tým "neakceptovaním"

nebol taký istý.
K otázke A/ - myslím,že učitelia by s tým až tak veľký problém nemali. Horšie by to však bolo s rodičmi. Nie každý rodič si môže dovoliť svoje dieťa voziť do školy autom. A nie všade máme hromadnú dopravu nastavenú tak,aby deti došli načas do školy a aby z nej aj v poriadku docestovali. A nakoniec - nie všetci rodičia musia mať zákonite pochopenie pre denno denné cestovanie svojich detí do školy. Ver že viem o čom hovorím.Sám pochádzam z dediny,kde bola malotriedka pre 1 - 5 ročník a potom od 6 triedy som denne cestoval do susednej obce.
K otázke B/ prečo sa pýtate učiteľov. Ak vysoká škola nespĺňa štandardy na vysokú školu - tak ju ministerstvo môže zrušiť.Teraz - len pred pár dňami ak sa nemýlim práve minister tak urobil. Takže vysoké školy sú otázkou na štát a nie na učiteľov !
Ale ako poznám našich politikov - tak ak by aj nejaká optimalizácia prešla výsledok by bol presne ten istý ako pri tých povestných balíčkoch. Optimalizácia by možno ušetrila napr.: 20 miliónov,ale na platy učiteľov by ostalo maximálne 2 milióny. A v tomto prípade aj ja poviem,že to radšej nechať tak ako je a dôrazne protestovať !!!!!!!!!
 

 

No veď to. Optimalizácia, racionalizácia, polovica učiteľov príde o prácu, a za ušetrené peniaze by zriaďovatelia, obce, mestá, kraje nakúpili nové autá starostom, primàtorom, županom. Napríklad.
 

Anton

Ďalší ozembuch, ktorý si myslí, že natlačíme do triedy 40 detí a tým sa zníži počet učiteľov. Ak tomu nerozumieš, nedrístaj! A určite by to nebola polovica učiteľov, ale človek s neukončenou základnou školou nevie o čom to je, ale to mu nebráni drístať ! Musel by si vedieť napr., že triedy sa na niektoré predmety delia, napríklad laboratórne cvičenia, po prvé by sa do labáku nevmestili a museli by stáť v trojstupe, tiež počet pracovných miest(školy majú haly ako v závode?!, bezpečnosť pri práci, aby to učiteľ stihol sledovať?!?! Podobne telesná výchova, jazykové vyučovanie, pracovné vyučovanie. Na to sú predpisy, takže predstava, že je to len tak odoka je smiešna, ale ako som v úvode napísal.Na Slovensku platí, že do politiky, futbalu a školstva sa vyzná každý. Len k poslednému bodu, je odborník aj keď nedokončil ani základnú školu?!
 

 

Nereagujte na moje komentáre.
 

 

Draxler urcite nezrusil ziadnu vysoku skolu. 2 nepovolil zalozit a jednej zatial stopol 1 ucebny progam.
 

 

Ano, akceptovali by to. Najde sa minister skolstva, ktory by sa na to odhodlal?
.
BTW. pod optimalizaciou skolstva nemam na mysli automaticke rusenie skol ktore budu mat menej ako administrativne stanoveny pocet ziakov. Rozumiem pod tym racionalne premyslenu skutocnu optimalizaciu, zodpovedajucu miestnym podmienkam.
 

 

Presne. Optimalizaciou nie je myslene len redukcia, zalozena len na znizovani nakladov.
 

StefanR

Drístaš ako obvykle! no, čo s takým rozumom?! ale dovolím si urobiť z teba somára, lebo inak nedáš?!
A/Optimalizácia regionálneho školstva: sú predsa normované počty, pri ktorých sa delia triedy. V málotriednych školách sú menšie počty detí, ale to nie je preto, aby mali čo učitelia robiť, ale z nejakých dôvodov: dochádzanie detí, problém prifariť školu k väčšej škole, kde je nedostatok tried, postoj rodičov k tomu aby 6 až 10 ročné deti chodili do školy tých cca 15 km, ale to je spojené aj so zabezpečením dopravy ale aj ich bezpečnosťou. Predstav si, že by z niekoľkých dolín zvážali deti,,koľko spojov na to treba doviezť, ale aj odviezť, stravovanie detí, dozor na zastávkach atď. Tiež aj problém, keď v malej obci zrušíš školu, môžeš zrušiť aj obec, ľudia odídu. Viď vyľudnené koncovky dolín s dožívajúcim obyvateľstvom.
B/Rušenie nekvalitných a premnožených VŠ tiež nie je záležitosť učiteľov, lebo nejde len o učiteľské prípravky.
 

 

Pripajam sa k Antonovi89. Nereaguj na moje komentare.
 

Re: pocet ucitelov

Poctom zamestnancov v skolstve zaostavame za vyspelymi statmi, pocet ucitelov by som preto neznizoval. Prezamestnanost vo verejnej sprave je skor sposobena nafuknutou policiou, neefektivnym uradnickym aparatom, vysokym poctom sudcov a prokuratorov, a podobne. Myslim, ze na Slovensku jednoducho neprikladame vzdelaniu a vede velmi velku dolezitost, a mame celkovo ine priority. Potom to tak aj vyzera: pozrite si napriklad preferencie politickych stran.

http://tomasmeravy.blog.sme.sk...
 
Hodnoť

 

podla mna je v tom zamer - mat nevzdelanych volicov
 

 

je to očividné
 
Hodnoť

Niet sa čomu čudovať.

Je to veľmi dobrá otázka - prečo balíčky a vlaky zadarmo áno a prečo učitelia nie. Myslím, že preto, lebo i keď je vzdelaný národ základným predpokladom vyššej životnej úrovne občanov a celkovej prosperity štátu, čo vie každý, dokonca i Fico a jeho vydarená vláda, hlúpemu národu sa jednoducho omnoho ľahšie vládne, lepšie povedané taký národ sa omnoho ľahšie okráda. A o to tu beží. Keby to totiž tak nebolo, keby prvou prioritou tých, ktorí sú pri moci, nebolo kradnutie až do bezvedomia, učitelia by sa už dávno nemali na čo sťažovať.
 

 

Ten človek a jeho pajtáši samozrejme nebuduje štát, lebo to oni nevedia - buduje len systém svojej vlastnej moci a odvodenej moci svojich poskokov. Na takúto politiku nebolo treba nijaké "samostatnééé Slovenskóóóó", na to by stačilo by aj takou guberniou ako Čečna.
 
Hodnoť

Prečo?

To sa pýtate vážne? Veď je to úplne jasné - každému, kto rozumie tej otázke.
Lenže podstatní sú tí, ktorých tá otázka nezaujíma. Tí sú zároveň aj odpoveďou.
 
Hodnoť

 

Ficko nepotrebuje vzdelaných. Ich hlas je neistý, skôr nie ako áno. Radšej sprostých a veľa. To je živná pôda na vyhratie volieb pre takého politika ako je Fico.
Zníženie počtu miest by učitelia akceptovali. Vyriešilo by sa to poslaním aktívnych dôchodcov na zaslúžený odpočinok. Ostatne, na kultúrnu krajinu máme priveľa žiakov v triedach. Potom je aj taká úroveň vzdelávania. Dať to do súladu s priemerom v kultúrnych štátov a ešte nám učitelia budú aj chýbať.
Prečo si tak veľa ľudí spája reformu školstva s úsporami a s tým spojené prepúšťanie učiteľov. Čo tak nešetriť na školstve, prípadne aj zvýšiť, ale za tie peniaze vyžadovať ďaleko vyššiu úroveň vzdelávania. Tak aby sme prestali tak očividne zaostávať za kultúrnym svetom. Nie že nie sú peniaze. Sú, ale nie je politická vôľa. Tam nie sú očividne vidieť výsledky okamžite, takže peniaze Fico, a vôbec politici ako takí, nemajú záujem a radšej peniaze rozhajdákajú na sprostosti.
 
Hodnoť

 

Pán minister školstva i páni odborári by si možno mali nalistovať uhorský tzv. Apponyiho školský zákon č. 26/1907. Práve ten, na ktorý národovci z dobrých dôvodov nadávajú. V texte by zistil, prečo bola maďarská školská politika tých čias taká úspešná: nielen pre sankcie, ale určite aj pre apponyiovský systém tabuľkových učiteľských platov.
 
Hodnoť

Kaviarenskí povaľači...

takto perfektne nazvali takýchto darmožráčov ako je autor článku v Česku. Vystihli to úplne presne !!!
 

1 2 >

Najčítanejšie na SME Komentáre