SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Skok do neznáma (?) (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Autor predbieha udalosti. Nehrozi odstupenie Tsiprasa ale referendom odmietnutie dohody s veritelmi, k comu Tsipras grekov vyzval. Cize skutocne turbulencie nastanu az po referende o tyzden, teraz Grekom hrozi prepad turistov.
 

prepad turistov ?!

a to uz ako ked v bankomate nie su evri a v turistovom pudilari ano?
 

 

Prepad, nie "prepadanie" turistov kvôli ich pudilárom - hoci aj taký scenár je predstaviteľný... :-)
 

V máji už mali problémy

turisti aj s takou banalitou ako je nafta, jednoducho som nemal kde natankovať, prešiel som 5 púmp, všade boli vyčerpaní. Nafta prišla až za 12hodín.
 
Hodnoť

Projekty nastavené "na večné

časy a nikdy inak" majú spoločné to, že to "inak" raz príde. Aj "tábor mieru a socializmu" bol naprogramovaný bez možnosti vystúpenia z vlaku, jachajúceho smerom k svetlým zajtrajškom beztriednej spoločnosti. Špirála dejín vraj končila v komunizme. Ak má (a musí) EÚ (príp.eurozóna) nezadržateľne rásť a mohutnieť (a nikdy inak!), nech to stojí, čo to stojí, stáva sa prevažne až výlučne ideologickým projektom. Vtedy hrozí, že zdravý rozum zostáva stáť (nasledujúci "výlomok" nie je útok na môjho drahého Jana Nerudu!) a "stojí opodál". Lebo ak mier, socializmus či hoc aj jednosmerný pohyb EÚ ubránime, aj keď neostane kameň na kameni, tak...
 

 

Pan Osusky, Grecko by malo ostat v eurozone, inac rebricek najviac skorumpovanej a zbyrokratizovanej krajiny v EU bude viest Slovensko. A neviem si ani predstavit, kde by tie nase elity doviedli Slovensko, keby obcas nemali nad sebou kontrolu a varovny ukazovak z Bruselu. Ci to vidite inak ?
 

Nuž, ak sa zamyslíme nad kauzami

niekdajších eurokomisárov či hoc i len drobnými zisteniami onoho nemeckého investigatívca pred časom, tak tam ten súbor archanjelov akosi nevidím. Ale máte pravdu, na nás dozerať treba, to vidím tak, ako Vy. Iná vec, či to grécke zrkadlo našej skorumpovanosti alebo hoc aj blokovanie prvého miesta rebríčka, o ktorom píšete, nie je PRIDRAHÉ?
 

 

To bol sarkazmus, ale dik za uprimnost.
 
Hodnoť

Mňa najviac zaujíma, ako budú

potrestaní tí, čo požičiavali tým, čo dlhy nikdy nemienili vrátiť (cigánom)?
 
Hodnoť

Pred 150 rokmi

sa rozpadali USA. Tiež bol problém s Juhom. Ale podarilo sa to zvrátiť, hoci to vyzeralo na definitívny rozchod. Ak sa to Európe podarí vez vojny, toto storočie môže napokon byť európske, tak ako to minulé bolo americké. Sme najsilnejší a najbohatší na svete, len si to musíme uvedomiť.
 

 

...uvedomiť a chrániť. Tak veru!
 
Hodnoť

...je mi jasné že junckerovi

...sa ten jednosmerný, odbrzdený euro buldozér páči ale keď to nemá spiatočku tak sa s tým nebude dať NIKDY rozumne pracovať iba likvidovať...ten ignorant svojimi dlhodobými postojmi len dokazuje že patrí do euro-praveku a nikdy sa nemal stať predsedom ek
 
Hodnoť

Verím v múdrosť španielskeho

voliča ktorý iste pozorne sleduje čo stvára grécky klon jeho podemos.Žeby si priali zažiť presne toto isté ? To hádam nie.navyše špan.ekonomika je v inej, teda lepšej kondícií ako bola pred 3 rokmi.A pozor, vládne tam pravica
 
Hodnoť

Grékom

by určite pomohol vzor reštrukturalizácie z Váhostavu ... :)
 
Hodnoť

Historiu píšu víťazi...

bez ohľadu na fakty, takže som zvedavý čo bude dovolené napísať ak sa toto premelie. Typujem niečo na spôsob 20 storočia.
 
Hodnoť

Tsipras hrá podľa iných pravidiel.

Európska únia predpokladá, že ten, kto je pred bankrotom sa tak aj bude chovať, bude mať strach a obavy a preto sa bude síce pokúšať o zlepšenie podmienok splácania dlhu, ale nakoniec sa po bežných rokovaniach dohodne a zmluvu podpíše. Takto konal a keby vyhral aj tieto voľby Samaras, ale nie Tsipras. Ten sa s najväčšou pravdepodobnosťou rozhodol, že ak by mal skočiť z útesu (bankrot), tak spoločne s Junckerom a celou EÚ. Jeho filozofia vychádza z predpokladu (Varoufakis), že dlh Grécka je nesplatiteľný a preto sú len dve možnosti, buď veľkú časť dlhu veritelia odpustia, či inak odložia do budúcnosti až tak, že ich už nikto nikdy nesplatí, alebo Grécko spadne do bankrotu. Ďalším predpokladom určenia ceny Grécka pri rokovaniach určili nielen mínusovým vysokým dlhom, ale aj ohrozením eurozóny (meny) ale aj celej Európskej únie (rozpad) a z bezpečnostného hľadiska ohrozením južného podbruška Európy, čo už je aj geopolitický problém.

Najprv sa Tsipras vyjadril, že chce znížiť dlh a to podstatne, veritelia odmietli, potom zaútočil na Nemecko a žiadal zaplatiť vojenské reparácie vo výške gréckeho dlhu, neuspel, teraz urobil určitý malý ústretový krok, no neuspel a preto sa rozhodol použiť ďalší nátlakový prostriedok - referendum a žiada občanov návrh odmietnuť (chce vytvoriť tlak a silný prostriedok pre rokovania). Predpokladá, že napriek uplynutiu lehoty záchranného programu prídu ďalšie ponuky, čiže veritelia chcú rokovať, teda znížiť svoje nároky a skutočne : ozvali sa Juncker, Merkelová, Holland a dokonca aj Obama. Už teraz je jasné, že Grécko do bankrotu nepôjde, ale bude sa hľadať spôsob jeho záchrany, čo znamená podstatné zníženie dlhu alebo aspoň ďalšie finančné injekcie pre Grékov. A ak by to všetko snaženie náhodou Tsiprasovi nevyšlo, tak sa nič nedeje, Grécko padne do bankrotu, ktorý je aj tak nevyhnutný už dávno a pred svojimi voličmi sa ukáže ako ten, ktorý chránil Grékov pred nenažratými veriteľmi, takže bude môcť ďalej politicky pokračovať.
 
Hodnoť

Jediné možné riešenie

je pustiť Grékom žilou! V opačnom prípade nám budú neustále prisatí na krku a budú nás finančne vydierať tak, ako doteraz. Táto lenivá socialistická banda si nezaslúži našu solidaritu, ani náš súcit. Jedine GREXIT, bez ohľadu na následky !!!
 


Najčítanejšie na SME Komentáre