SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Grexit ako vyslobodenie (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Tešíme sa, že sa Brusel pokúsi nás znova nadchnúť. Najmä tou rozpočtovou úniou, ktorá umožní prelievanie peňazí medzi štátmi.. to už budú miliardy chodiť do Grécka automaticky, ani sa nás nebudú pýtať, len vyberú dane a pod ho do Grécka -- to bude komunizmus
 
Hodnoť

 

Splácanie dlhu sa dá odkladať do aleluje. Ale každodenné kŕmenie je predsa len únavné. Únos Európy sa už raz Grécku konal, toto je živé a smutné déja vue. Neskonči to dobre.
Karl Marx by asi povedal, že Grécka kríza je len prejavom (reprezentantom) všeobecnej krízy kapitalizmu; k tomu treba dodať v tom istom duchu, že problém imigrantov je len prejavom všeobecnej kríza feudalizmu a problém Ukrajiny je prejavom všeobecnej krízy socializmu. A pred toľkými všeobecným krízami jednoducho niet úniku. :-)
 
Hodnoť

A nie je náhodou tento autor

absolventom ŠPUK-u? Tak sa totiž "potichu" označovala VUML ! Pre neznalých :ŠPUK - škola pre udržanie koryta a VUML - večerná univerzita Marx - Leninizmu. Už včera sa prezentoval článkom :"Koniec európskeho sna". Aké sna?Vari takého,že niekto si bude nadeľovať ako Jánošík ? Že "zjedol včera to mal mať na zajtra"? Ak to bude koniec takéhoto sna - tak sa len dobre stalo ! A dnes - aké odpustenie dlhov ? Pamätám dobre čo musela Slovenská vláda predať,aby dosiahla zníženie zadlženia po Mečiarovi a nikto nepovedal,že by nám snáď mohli aj niečo odpustiť ! A či bude Grexit pre Grékov vyslobodenie ? Ja si myslím,že skôr áno,ale nie ja a ani europolitici sa rozhodli,že Grécko ostane /aspoň zatiaľ v eurozóne/ .Stačilo,aby Grécky premiér odmietol prijať podmienky /ach bože také ponižujúce/,alebo parlament a Grexit je na svete ! Je to ich vôľa,ale ak chcú ostať,tak musia plniť podmienky /aj my sme museli/.Nevidím žiadny dôvod,aby Gréci dostali čo i len milimetrové odpustenie. Hovorí sa,že každý štát má takých politikov akých si zaslúži.Je v tom veľká pravda - totiž - zvolili si ich oni sami /aj tých posledných/. A Európa musí spolupracovať s takými akých si zvolili ..........A nový program pre Európu ? Ešte sme sa nenaučili /a nie len my/rešpektovať ten doterajší.Mohol by som tu pripomenúť ix prípadov hlavne o Grécku,keď tieto myšlienky "nového spoločenstva" boli brachiálne porušené nie len Bruselom ,ale aj samotnými vládami členských krajín. Treba najprv to čo komunisti nikdy nevedeli - poriadok. Ako povedal Masyryk :"nebát se a nekrást"! Hlavne tá druhá časť - nekradnúť nám akosi nejde.A až to budeme všetci vedieť a hlavne sa podľa toho aj chovať,potom môže uvažovať o novom programe pre Európu !
 

Na Grecku

mas moznost vidiet, ako funguje politika EU.
Ono politiku neurcuju politici, ale vztah dlznik - veritel.
 
Hodnoť

Cieľ na dosah vydlák z valala má pravdu

V Československu existovali transfery z Čiech na Slovensko. To umožnilo zdvihnúť ekonomicky Slovensko ale zároveň vytvoriť dopyt pre výrobky, ktoré sa vyrábali v Čechách. Mnohé České podniky si pokryli fixné náklady a prehupli sa do zisku len vďaka rozšírenému trhu o Slovensko.

V USA viac ako 50% federálnych daní sa prerozdeľuje od bohatých štátov únie k chudobnejším.

Bratislavský región je medzi prvými piatimi najrozvinutejšími v EU, dokonca vyššie ako Praha. Ale zbytok regiónov je žiaľ na konci EU. Nie náhodou preto, že kapitál sa po 89tom stiahol do Bratislavy a nielen že sa neprerozdeľoval do chudobnejších regiónov ale ani sa pôvodne investovaný kapitál v nich nereprodukoval.

V 70tych rokoch bolo potrebných cca 60 originálnych ideí, kým sa jedna dostala na trh. Dnes je ich potrebných viac ako 300.
Malý, národný trh už nevie zaplatiť ani aplikovaný výskum a vývoj, nie to základný.

Tu je ekonomická podstata nutnosti štátu v rozmeroch cca 400 mil. obyvateľov, ktorý vie reprodukovať investičné náklady spojené s aplikovaným výskumom a vývojom , ináč EU stratí konkurencieschopnosť.

História z renesancie učí, že silné štáty sa nedajú zjednotiť.

200 rokov ekonomicky dominovali mestské štáty ako Florencia, Miláno, Janov, Rím, Neapol.

Chudobnejší sever Európy vytvoril na národných základoch síce chudobnejšie ale rozsiahlejšie trhy.

Pretože silné mestské štáty neboli schopné takýto trh vytvoriť, presunula sa po 200 rokoch ekonomické centrum na sever Európy do Nemecka, Holandska a Francúzska.

Pokiaľ chýbajú peniaze v štáte, štát má tri možnosti:

1. Požičať si od obyvateľov štátu
2. Požičať si z cudziny
3. Urobiť kolečko - vydať nové peniaze a cez infláciu ich znehodnotiť

Keďže peniaze štát nevie ( politicky je to samovražda) splatiť priamo ( príliš vysoké škrty vo výdavkoch), cesta nových pôžičiek je cestou politicky neschodnou.

Politicky priechodnú cestu predstavuje tretí model - vydanie peňazí a následne ich postupného znehodnotenia cez infláciu.

Zadĺžením štátov je možné dosiahnuť ich oslabenie a teda predpoklad zjednotenia.

Zároveň, cez vyvolanie krízy, je možné zharmonizovať hospodárske cykly v jednotlivých štátoch

Je možné veľmi pekne ukázať, ako v Grécku:

1. Štát cez zmluvu v roku 2004 vyňal časť dlhu z účtovníctva na cca 6 rokov
2. Súkromný kapitál - banky - zadĺžil štát ( Grécko), hlavne cez dodávky vojenskej techniky
3. V januári 2010 v Davose na tento dlh poukázal G. Soros a odkryl pripravené oslabenie štátov EU cez dlh
4. Spustila sa hystéria o páde eura cez postupné rúcanie ekonomík Grécka, Španielska a Talianska
5. Euroval zablokovala malá strana na malom Slovensku - riešenie: právo veta pri hlasovaní v EU sa zmenilo na 90%tné kvórum
6. Vytvorením eurovalu sa presunul dlh zo súkromnej sféry do verejnej - rozhodujúcu časť dlhu zaplatia verejné peniaze
7. Regulovanou infláciou bude možné v budúcnosti zlikvidovať dlhy podobne ako to bolo v minulosti na úrovni národných vlád, napr. Veľkej Británie, Nemecka a pod. - splácanie Gréckeho dlhu je odsunuté do "nekonečna"

Vedľajším príjemným efektom v Grécku bude privatizácia štátneho majetku - zrejme ekonomickými špičkami Grécka s pomocou zahraničného kapitálu, ak ho vôbec budú potrebovať.

Základný cieľ - cez problémy Grécka zvýšiť centralizáciu EU sa dosiahol - ohlásené je otvorenie prístupových zmlúv a ich rekonštrukcia.

Nuž a za to treba zaplatiť. Zaplatí si to ako vždy cez verejné peniaze občan, dnes občan EU.

Alternatívy zjednotenia EU cez politické prostriedky vojny zlyhali.
Možno len veriť, že tento proces zjednotenia v réžii bankárov nezlyhá.
 
Hodnoť

Strašné, socialistické a zlé

názory.
Gréci mali mať Drachmu vytlačenú už dávno.
 
Hodnoť

taranie bez argumentov, cudaci

trapia tsiprasa po nociach,
co ale navrhuje tento cudak?
zvysenie dph spomali hosp.rast
zislo by sa uviest aj cislo zvysenia
grecka ekonomika sa nenadychne
- doteraz dychala? zamlciava sa jej
struktura, reformy penzii su nutne/bohemizmus/
ale dlhodobe - pozrime na predcasne dochodky
/aj kadernicky su zdravotne ohrozene/
chybaju korektne statisticke udaje - co
znaci dlhodobe riesenie, snad nie su rozvojova
krajina, smetiari sa takymito expertami menia
na pravdu
 


Najčítanejšie na SME Komentáre