SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Harabin a idea nezávislosti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Vysetrovatelia, priamo podradeni pod Kalinakom v inspekcii, zabezpecuju dozor nad policajtami, ktori by sa mohli vymknut prikazom od Kalinakovych vazalov na policajnom prezidiu a jednotlivych krajov. Prave taketo usporiadanie moci je potrebne, aby nik z policajtov si nedovolil stihat politika ci oligarchu, ak nechce skoncit ako pochodzkar. Toto je realita, a prepustenie policajta na sude za 50 eur kurupciu je dovolenym gestom upozornenia na vazby v tejto dzamahiriji, i ked ho vyslal prave Hrabinov senat...
 
Hodnoť

Inšpekcii nie je garantovaná nezávislosť

Zjednodušene porovnávať nezávislosť súdnictva (sudcov) a inšpekcie MV SR (policajtov zaradených na tomto úrade) nie je prakticky možné, pretože v prípade sudcov a celej súdnej sústavy vyplýva nezávislosť zo základných ústavných princípov a v prípade inšpekčnej služby jej nezávislosť nie je garantovaná ani len v zákone o PZ, nieto v ústave. Z tohto dôvodu je pochopiteľné, že súdna moc, ktorákoľvek jej inštitúcia či jednotlivec vo zvýšenej miere majú právo (dokonca aj povinnosť) brániť svoju nezávislosť pri akýchkoľvek pokusoch zákonodarnej či výkonnej moci namierené k obmedzovaniu či regulácii jej nezávislosti.

Inšpekčná služba bola identifikovaná v zákone o PZ a zákon určil, že by mala byť súčasťou Policajného zboru. Od roku 1994 až doposiaľ sa inšpekčná služba PZ rozhodnutím ministrov a vydaním organizačného poriadku MV SR (interný normatívny právny akt) dostala mimo PZ a stala sa súčasťou ministerstva pod priame riadenie a kontrolu ministra vnútra. Jej vyčlenením z PZ došlo k priamemu vplyvu politika – ministra na jej činnosť, čo však neznamenalo a neznamená, že jej bola odňatá „nezávislosť“, ktorú v podstate nikdy podľa zákona ako inštitúcia ani nemala. Do roku 2008 v inšpekčnej službe boli zaradení len operatívni pracovníci a od tohto roka R. Kaliňák doplnil jej personálny stav o vyšetrovateľov PZ, čím došlo k zásadnej a podľa všetkého protizákonnej zmene. Vyšetrovateľ je orgán činný v trestnom konaní a jeho nezávislosť od politickej moci je garantovaná v zákone o PZ, čo sa však zásadne zmenilo, keď sa títo vyšetrovatelia dostali pod priame riadenie ministra vnútra SR. Toto je kľúčovým problémom, na ktorý poukázal senát Š. Harabína.

Preto je nesprávne tvrdenie autorov článku, že „výhodou modelu s vplyvom ministerstva je možnosť vyvodiť zodpovednosť voči voleným predstaviteľom, ak výkon polície či súdnictva nezodpovedá predstavám občanov.“ Toto možno platí v prípade súdnictva ale s inšpekčnou službou to nemá nič spoločné.

Nepochopenie tohto základného problému inšpekcie dokazuje aj tvrdenie, že „Prípad policajta, o ktorom rozhodoval Harabinov senát, je však prípadom, kde len ťažko môže ísť o prílišnú zhovievavosť inšpekcie alebo o jej zneužitie na politické účely.“ Ak vyšetrovateľ PZ bol zaradený na inšpekčný úrad, ktorý je zriadený v rozpore so zákonom o PZ a je organizačnou súčasťou MV SR a nie PZ, potom aj výkon funkcie vyšetrovateľov ako orgánov činných v trestnom konaní nespĺňa zákonné podmienky legality a legitimity a nimi vyprodukované dôkazy sú zabezpečené v rozpore s Trestným poriadkom, čiže sú nicotnými právnymi úkonmi a pre rozhodnutie súdu absolútne nepoužiteľné.

Preto v prvom kole je potrebné pre napravenie tohto nezákonného stavu inšpekčnú službu organizačne vrátiť späť do organizačnej štruktúry PZ a je na politickej moci, či zákonom zriadi organizačne samostatnú inšpekčnú službu úplne mimo PZ či MV SR, podľa českého vzoru alebo nájde iné optimálne riešenie.
 

 

Cital som prislusny rozsudok a musim povedat, ze k tejto anarchii prispeli samotni sudcovia, ked davali suhlas na odpocuvanie inspekcii, i ked v samotnom zakone sa inspekcia nevyskytuje, medzi opravnenymi subjektami je totiz uvedeny PZ SR, kde uz inspekcia nepatri. Teda , ak by nedavali suhlas, tak by o ten suhlas museli poziadat normalny vysetrovatelia, alebo by sa konecne politici zamysleli.
 

 

Inšpekčná služba nikdy nebola z PZ vyčlenená. Akt ministra vnútra, ktorý sa o niečo také pokúsil, je v rozpore so zákonom, a preto nulitný. Policajti pôsobiaci v rámci Inšpekčnej služby preto nikdy nemohli prestať byť príslušníkmi PZ.
.
Toto mal byť zámer, ktorý mal NS SR vyvodiť, ale z dôvodov mne nepochopiteľných sa oňho ani neobtrel. Namiesto toho priznali právnu relevanciu niečomu, čo sami pokladajú za nezákonné, akoby len hľadali dôvod, aj keď nelogický, na zrušenie odsudzujúceho rozsudku.
.
Navyše senát sám porušil Trestný poriadok, keď rozhodol aj o zrušení rozhodnutia o dohode a treste, pri ktorom žiaden opravný prostriedok nebol prípustný, a ani podaný.
 

 

Na Slovensku sme schvalili zakon, ktory protiustavne berie obcanom obcianstvo. Kalinak vydal vyhlasku, ktorou umoznuje obcanom za poplatok poziadat o vratenie obcianstva. Teda vyhlaska je v priamom rozpore so zakonom a je teda nulitna. A co to pomoze v praxi ?
 

 

To je tvoj osobny nazor, ze ten zakon je protiustavny. Moj nazor je, ze je sice hlupy a proti zaujmom SR, ale protiustavny nie je. A ani dostatocny pocet sudcov ustavneho sudu si nemyslel, ze by bol protiustavny.
.
Preco by ta vyhlaska mala odporovat zakonu?
 
Hodnoť

 

Harabin je dokonalým príkladom nezávislého odborníka. Preto sa mi zdá absurdné, že v týchto časoch všetci chcú, aby funkcie boli obsadzované "nezávislými odborníkmi".
 

 

Keď Harabín, ktorý bol odjakživa prepojený na všetkých politických gaunerov, z čoho profitoval lebo bol pre nich justičnou zábezpekou, hovorí o nezávislosti od politickej moci, pripadá mi to ako keby divá sviňa, ktorá prespáva v kukuričnom láne, kvíkala o tom, že divé svine kukuricu žrať nesmú.
 

 

Harabin je prepojený skôr na klasických gangstrov, ako napríklad Baki Sadiki. Harabin rád provokuje a vysmieva sa politikom pri moci, od Žitňanskej po Kaliňáka a Boreca, lebo vie, že ho nemôžu ani odvolať, ani inak potrestať.
 
Hodnoť

 

Harabinove predstavy o nezávislosti sú ako žumpa plná ho vien. Silne zapáchajú.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre