Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Potrebujeme terapiu? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

" Ale kým našich sociálne vylúčených Rómov sme úspešne vytesnili z mysle do extravilánu, imigranti nie sú statickí."
Podiel Romov na vychode Slovenska prevysuje 10 %. A kym sa z vychodu Slovenska do Bratislavy prestahovalo cez 100 000 ludi, podiel Romov nie je 10 000 ale len par desiatok. Cim to asi bude ?
Navrhujem ombudsmanke urobit test a poslat zopar romskych uchadzacov si pytat najom resp. kupu bytu v Bratislave, ako pochodia u majitelov. Esteze nas aktivisti v Bratislave vedia poucovat, ako sa mame chovat na vychode k Romom a zbavovat nas strachu z imigrantov za peniaze z Romskych projektov a vsakovakych grantov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Problém nie sú "imigranti" ako takí, ale I-LE-GÁL-NI imigranti. O tých teraz ide.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

asi tak. Podľa mňa úplne zbytočný článok.. ako keby som napísal článok o elektromotore a vydával to za esej o vesmírnych lodiach.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Klasický rétorický podfuk autora

Používa jednotné číslo - "imigrant".
Imigrant v jednotnom čísle nikdy nebol problém. Vlastne trochu bol (napríklad Labsí svojho času, alebo Sadiki, ktorého kamarát tu straší dodnes), ale ako-tak sme to zvládali.

Problémom je to veľké-veľké množné číslo, ktoré Európu zaplavuje. K tomu nech sa pán politológ-pedagóg ráči vyjadriť. Ale na rovinu, ako chlap, bez podpásových trikov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Problém nie je ani to veľké množstvo

Veľký problém je, že Slovensko ostentatívne vytrubuje do celého sveta, že:

1. Že nie je ochotné ani náhodou zobrať z tých utečencov počty, ktoré by sa percentuálne (v porovnaní s veľkosťou krajiny a jej možnosťami) aspoň trochu približovali počtom, ktoré k sebe zobralo Nemecko, Rakúsko, Švédsko, a iní.
Nejakých 200 kresťanov, ktorých dnes ten hovorca MV uviedol na BBC, je proste výsmech snahám EÚ nejak ten prílev tých utečencov zvládnuť.

2. 1. Muslimovia a iní nekresťania na jeho "kresťanskom" území nie sú vítaní (ako to napr. pred chvíľou názorne prezentoval akýsi ch...- hovorca MV v hlavnom spravodajskom programe Newhour rádia BBC World Service), ktorý počúvajú stovky miliónov ľudí po celom svete. Globálny trapas. Za poslednú hodinu už tam trikrát hovorili, že "Slovakia says that it will only take Christians..." To sa už ani nedá počúvať. Toho ch... hovorcu z MV by mali na hodinu vyhodiť z práce za náboženský rasizmus.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ten ch.. z MV sa volá IVAN NETÍK

a redaktorka BBC ho pred všetkými otvorene obvinila z otvorenej diskriminácie...
"múdry" bol ako baterky...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ja sa cítim viac Európan ako Slovák, tak sa pozerám na problém z tohoto pohľadu. Skúsim ale pohľad Slováka:
1. Súhlasiť s nejakými kvótami nie je v slovenskom záujme. Nech nám zoberú eurofondy, to bude len dobre. Nie je v slovenskom záujme ani podporovať túto šialenosť - zobrať do Európy každého, kto v Turecku či Líbyi nasadne na čln. Prečo by sme mali opakovať chyby Švédska a Rakúska? Chyby Talianska a Grécka neopakujeme, svoju schengenskú hranicu si poctivo strážime a máme tam dobrý plot.

To snáď ten plot máme zbúrať, lebo "ploty nie sú riešením" ?!? Vážne?

2. Politická korektnosť sa dnes veľmi preháňa. (Vďaka tomu nevieme napríklad ani počet našich Rómov.) Stanovisko Slovenska, že prijme len kresťanov, mi vôbec neprijde rasistické. Keby sme vyhlásili, že prijmeme len ženy a deti, bol by to sexizmus či pedofília? Alebo prejav humanity?
Či je to nezmyselné - to je iná otázka. Osobne by som tu mal radšej slušného moslima namiesto viacerých kresťanov, čo poznám.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pri "utečencovi" ide o osobu, ktorá "má oprávnené obavy pred prenasledovaním z rasových, náboženských
a národnostných dôvodov alebo z dôvodu príslušnosti k určitej sociálnej skupine alebo zastávania určitých politických názorov, nemôže prijať alebo v dôsledku uvedených obáv odmieta ochranu svojho štátu..."
Definícia je súčasťou tzv. "ženevského" Dohovoru o právnom postavení utečencov z r. 1951. V ňom je obsiahnuté aj to, že "Zmluvné štáty sa zaväzujú dodržiavať ustanovenia tohto dohovoru voči utečencom bez rozdielu rasy, náboženstva alebo krajiny pôvodu".

Slovensko je nástupnícky štát signatára dohovoru, a je teda viazané tým, čo je tu v poslednom riadku.
Inak bez ďalších námietok. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...v poslednej vete, samozrejme.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Keď už sme právnici, tak sa pozrime, aké povinnosti a obmedzenia tento dohovor nariaďuje Slovensku. Ja ho nepoznám, tak povedz ty:
1. prikazuje, aby Slovensko prijalo všetkých utečencov bez rozdielu ich náboženstva?
2. zakazuje Slovensku vyberať spomedzi utečencov tých, ktorých prijme?
3. obmedzuje Slovensko v použití kritérií, podľa ktorých rozhoduje, či prijme utečenca?
Všeobecná otázka: Ktoré ustanovenia dohovoru Slovensko porušuje a čím ich porušuje?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Politicky s tebou nemám v tejto veci asi problém, ale čisto fakticky medzinárodnoprávne zrejme by malo ísť o dodržiavanie ustanovenia "bez rozdielu...náboženstva". Vláda si chce vyberať z celej masy len "kresťanov". Zaujímavé je maďarské hľadisko, ktoré sa díva opačným koncom ďalekohľadu: možno sú to aj utečenci, ale keď ilegálne vstupujú do Maďarska bez jeho súhlasu, tak pre Maďarsko sú to v danom momente ilegálni prisťahovalci - myslím si dokonca, že ohlásenie možnosti trestného stíhania je vlastne presadenie pohľadu na takého ilegála, čo strihá hraničné zátarasy, ako na vlamača. A to by už bola sila...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Mne sa skôr zdá, že

sa tu dlhodobo ignorujú viaceré fakty ohľadom utečencov, napríklad že:
- štatút utečencov a ich práva a sa riadia medzinárodnými dohodami schválenými na pôde OSN. Slovensko ich jednoducho nemôže ignorovať, ak sa chce považovať za pokrokovú civilizovanú krajinu. A keďže naša vláda nechápe, čo sa od nej očakáva, žiaľ, nepomôže asi nič iné, len tvrdo uvaliť na ňu kvóty.

- súčasná vlna utečencov je v prvom rade akútna humanitárna kríza, ktorú treba riešiť tu a teraz, akékoľvek zdĺhavé akademické diskusie o nejakých dlhodobých dôsledkoch pre Slovensko len brzdia konkrétne kroky, ktoré EÚ a Slovensko svoijim dielom musí rýchlo urobiť, aby ta kríza nebola ešte väčšia. To, koľko z tých utečencov tu nakoniec zostane a ich konfesionálne zloženie je v tejto chvíli úplne nepodstatné.

- Neviem aké chyby Talianska, Grécka, Rakúska alebo Švédska máš na mysli. To že tých utečencov povyťahovali z vody? Alebo že ich ku sebe zobrali a začlenili a väčšinou úspešne integrovali? Ja to skôr vidím ako prejav poctivého plnenia ich medzinárodných záväzkov a veľkorysosti, určite nie chyby.

Ja si nemyslím, že sa politická korektnosť u nás preháňa. Skôr si myslím, že mnohým, napríklad tomu hovorcovi MV Netíkovi, ešte nedochádza, že v dnešnom globalizovanom svete nespočetného množstva kultúr otvorene povedať stovkám miliónov ľudí v snáď najpočúvanejšom rozhlasovom kanáli na svete, že ich neakceptujeme, že ich považujeme za nebezpečných ľudí druhej kategórie, ak nie sú náhodou kresťania, je teda riadna arogancia a drzosť. Toto si dnes na Západe otvorene dovolia hovoriť snáď len vodcovia extrémistických strán a skupín. No neviem si predstaviť, že by tam také niečo povedal nejaký úradujúci predseda vlády, prezident alebo hovorca nejakého ministerstva. Bol by to riadny škandál. Dnes p. Netík taký škandál na BBC vyrobil.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

1. Je povinnosťou Slovenska ako súčasti Európy pomáhať pri humanitárnej kríze. Keď sa Taliansko a Grécko obrátia na Slovensko s takouto žiadosťou, napríklad budú požadovať stany, deky a potraviny pre vylovených utečencov, a Slovensko by odpovedalo, že pomôže len tým kresťanským - vtedy by to bolo nemorálne a neprijateľné.

Lenže humanitárna kríza sa nerieši prijatím obetí do krajiny, to je snáď jasné. Zemetrasenie v Nepále a na Haiti, cunami v Indonézii, zlé podmienky v Gaze, hlad v Severnej Kórei - to sa podľa teba riešilo prijatím tých ľudí k nám ??? A mnohí z nich to veľmi chceli. Ale nechali sme ich tam.

2. Štatút utečenca podľa OSN? Ten naozaj prikazuje Slovensku prijať na svoje územie nejaký "podiel" z utečencov? To naozaj myslíš vážne ??? Je to klamstvo z nevedomosti alebo zámerná manipulácia?

3. Chyba Švédska je jasná každému, kto chvíľu býva v Štokholme. Rakúšania to zvládajú lepšie, ale už aj im to prerastá cez hlavu, čoho dôkazom je žiadosť o pomoc Slovenska.
Taliansko a Grécko - to je snáď jasné, akú chybu robia: Nedodržiavajú svoj záväzok chrániť vonkajšiu schengenskú hranicu.

Je toto ďalší prípad, keď sa "16 vlád a 15 parlamentov predsa nemôže mýliť!" ?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Naivné.

Riešiť humanitárnu krízu puškami a ostnatými drôtmi je absolútne nechutné. Kriminálne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Súhlasím. Humanitárna kríza sa má riešiť jedlom, stanmi a prikrývkami.
Ostnatým drôtom sa majú chrániť hranice.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

keď čítam výplody politológov na tému imigrácie tak mám skôr pocit, že psychoterapia by sa zišla práve im. Obsah ich článkov je možne zhrnúť do pár viet - jedná sa o naprosto povrchné, dokola sa opakujúce frázy, slovné konštrukcie s tým istým vzorcom bez akejkoľvek hlbšej analýzy, bez elementárnej snahy pochopiť vzdialenejšie súvislosti a riziká, jednoducho nič, vata a zároveň dôkaz toho čo produkuje naše školstvo.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre