SME
Piatok, 22. január, 2021 | Meniny má ZoraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

ČSR: Štafetový kolík ponižovania (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

výročie 28 októbra

Tak toto je opravdu "vydarený" článok k výročiu vzniku ČSR, ktorý mal byť už dávno štátnym sviatkom i v SR. Autor použil akýsi "pfilozofický" koncept porovnávania Čechov, Nemcov, Slovákov a prirodzene mu medzi riadkami vyšlo že práve Česi sú tie najväčšie k**vy, keď väčšinovo stáli za vznikom ČSR, aby si podrobili Slovákov. Nemá cenu polemizovať s textom, chvála bohu sa nezmienil o tých v diskusiách stále opakovaných nezmysloch (vražda Štefánika, Dubčeka, Tisa, zničenie zbrojného priemyslu na SR atď. ) Chcel by som mu len pripomenúť, že zmena systému (a teda i Slovenska) sa určuje tak, že sa porovná stav na konci so stavom na začiatku a získa sa výsledná zmena. Ide mi o stav slov. školstva a inteligencie v roku 1918 a 1938. Na začiatku pokiaľ viem tu nebola žiadna slovenská uni a tuším 1 stredná škola kde sa učilo po slovensky a na konci sledovaného obdobia bolo (aj za pomoci Čechov) vybudované slov. školstvo a výchova slov. inteligencie tej krvi národa. Už len za toto by si 28.október zaslúžil byť štátnym sviatkom. Howgh.
 

Trvale obchádzaná pointa

V roku 1918 (vraj) Slovensko nemalo inteligenciu. Z rozsahu "pomoci" staršieho brata v rokoch 1918 - 1938 možno usudzovať že Slovensko nielen v roku 1918, ale ani v roku 1938 nemalo ľudí schopných, na vlastnom území, vykonávať ani profesie školníkov či sprievodcov vo vlakoch. To netvrdím ja, ale svojho času to v ČT povedal ak náš historik Kamenec. A zožal hysterickú reakciu "najrenomovanejšieho" českého historika na československé dejiny (meno si nespomeniem).
Otázkou ktorú zatiaľ nikto verejne nepoložil - kde nabral starší brat v roku 1918, po mnoho storočnom rakúskom útlaku, taký prebytok štátnych zamestnancov a inteligencie, že mohol nimi plne zabezpečiť fungovanie svojej časti štátu a ešte aj Slovenska a Podkarpatskej Ukrajiny ?
A chýbajúca slovenská inteligencia ? Keďže tu nebola žiadna univerzita, tak naši vysokoškolskí profesori pôsobili, logicky, v Budapešti. Ani tým niekoľkým, čo hlásili na novú Univerzitu Komenského, do služieb nového štátu "nebylo vyhověno". To sú fakty ktoré sú tabu aj po 100 rokoch a tabu aj zostanú.
A neoslavovanie 28. októbra ? Slovensko sa prihlásilo k ČSR 30. októbra 1918. Jednoducho pred 100 rokmi nebol internet a správa o vzniku štátu putovala do Martina z Prahy 2 dni. Deň prihlásenia sa k ČSR je našim pamätným dňom. To síce nájdete v kalendári ale ani v jednom médiu či u nejakého historika. Nebodaj u českého. A 23 rokov po zániku oslavovať vznik štátu, ktorý rozpustil demokraticky zvolený parlament ústavným spôsobom je už fakt paradox hraničiaci s fraškou. Tohtoročná je dovedená takmer do dokonalosti.
 
Hodnoť

Myslím,že by sme mohli prestať

s tým samobičovaním. Faktom,je že na Slovensku nebol inteligencie. A nie len to. Temer nebolo priemyslu. Česi sem prišli nie len preto,aby nám pomohli "vyučiť" našu novú inteligenciu,ale aby pomohli spravovať "veci verejné",lebo tam tá inteligencia chýbala a nedala sa "vyrobiť" z večera na ráno.Bolo treba napríklad riadiť železnice,budovať nové cesty či stavať fabriky. My sme vtedy na to nemali. Ale! A na to nezabúdajme - ak niekde pracujete 20 rokov,tam obvykle "zapustíte korene".Zvyknete si a obvykle poviete prečo by som odišiel ?Takto nejako to bolo s tými čo sme ich potom na slovensku obviňovali,že zabudli odísť.Ak tu chce niekto tvrdiť,že nič nevybudovali - iba námatkovo spomeniem Dubnica existovala už za prvej republiky a po rozpade ČSR si ju celú prenajal H.Goring. Takže nie že nič nebolo . Bolo a sa budovalo,len niektorý to nechcú vidieť a zakrývajú si pred tým oči.
Pripájam sa k názoru "Zilvar-a" - mal by to byť aj náš sviatok.
 
Hodnoť

 

Celé je to pomýlené, počínajúc pseudoteóriou o akomsi "zlome", končiac tými "dvomi muchami". Nijaký "zlom medzi Čechmi a Slovákmi sa r. 1918 nekonal, žili sme dovtedy v dvoch rozličných štátoprávnych a ústavných kontextoch a tradíciiách: jedni v tzv. "Predlitavsku" so zastúpením na Ríšskom sneme vo Viedni, druhí v tzv. "Zalitavsku" so skromným zastúpením v Uhorskom sneme v Budapešti. Česká politika nemala veľmi dlho o Slovensko nijaký záujem, a nemala ani nijakú teóriu o "prečíslovani Nemcov" až do chvíle, kým ju do úvah o spoločnom štáte nedokopala slovenská a česká loby v Amerike, slovenskí a moravsko-českí nadšenci z kultúrnych kruhov, M. R. Štefánik, a napokon i T. G. Masaryk pod tlakom svojich amerických krajanov, Seaton-Watsonových vízií rozdrobenia Habsburskej monarchie, i na základe vlastných úvah. Slovenská "politika" sa do poslednej chvíle alebo ešte aspoň hodne dlho počas Veľkej vojny, pohrávala/zahrávala s predstavou o autonómii Horného Uhorska v rámci Maďarska. Isteže slovenským katolíkom bol milší maďarský klerikalizmus ako tzv. neznabožstvo Čechov, ale v osudových chvíľach prevážili možné benefity a aj prirodzené priateľské sympatie nad takýmito ideologickými drobnosťami. Tie, samozrejme, časom nabrali na sile, lebo boli dobre vykrmované aj z Budapešti, a napokon zohrali svoju rolu aj pri konečnej dezintegrácii. Ešte sa uvidí, či to bolo naozaj terno.
V ďalšom sa pripájam k dvom diskutérom nado mnou.
 
Hodnoť

k demokracii

Vznik Československa zanamenal posun od "žalára národov" k demokracii.
Kto toto nepochopil a rýpe sa v sprostostiach, ukazuje svoju malosť.
Preto si myslím, že nekonečné diskusie my Slováci, vy Češi sú fakt primitívne.
....................
Sme nemá potrebu význam 28.októbra pripomenúť.
Jasne dokazuje svoju primitívnosť.
.......................
Bolo napísaných veľa slov o význame tohoto veľkého sviatku.
Nuž, pripomeňme si ich každý ako vie, v tichu svojho vlastného bytia.
Možno nie sú k tomu potrebné noviny
 
Hodnoť

tiež

.. ma dosť nepríjemne prekvapilo a zaskočilo, že Sme nevenujú tomutio dňu v podstate nič (okrem tohto dosť čudného článku, ktorý sa "rýpe v sprostostiach" ... 28. oktober by mal byt jednym z nasich najvyznamnejsich sviatkov ... som presvedceny, ze bez CSR by nebolo ani dnesnej SR ...
 
Hodnoť

V kontexte súčasných vzťahov

Čechov a Slovákov hrozný článok.
Pán Čech, vy ste si svoju "vzdelanostnú a priemyselnú úroveň" vyhnali Benešovými dekrétmi z Česka.
 
Hodnoť

Trestný čin

Organizovanie rozdelenia ČSR bol v podstate podľa vtedy platného Trestného zákona trestný čin "Rozvracania republiky". Rozhodli politici bez referenda. Som presvedčený, že neodstrániteľné a neriešiteľné problémy, pre ktoré sa mala rozdeliť republika neboli, bola to hlavne túžba po moci Slovenských politikov (vlastný prezident, predseda vlády, parlamentu....) a presvedčiť časť "stáda" vhodnou, premyslenou, falošnou, populistickou propagandou nebol problém. Jedine zjednocovanie štátov (USA, Nemecko, Taliansko) ich robí silnejšími, vyspelejšími, kultúrnejšími, takmer vo všetkom dosahujú lepšie výsledky- šport, veda, .... Opak je Balkanizácia. Systém: rozdeľuj a panuj vyhovuje mocným a už sa to začína u nás prejavovať. Sme v oveľa ponižujúcejšom a závislejšom postavení voči silnému západu, ako napr. za 1. ČSR (samozrejme aj vďaka vývoju po 1948). To potom ad absurdum- pokračujme ďalej, bojujme za vyhlásenie Bratislavského kraja za samostatný štát a ešte lepšie samotnej Bratislavy, veď prečo by mala doplácať na zaostalý zvyšok Slovenska? A prezident je viac, ako primátor....(To ironizujem -pre nedôvtipných).
Tak aspoň by sme mali vyhlásiť deň vzniku ČSR za sviatok a náležite si ho uctiť.
 
Hodnoť

ČSR pomohla

Slovákom vymaniť sa zo zaostalosti Uhorska. Nepripisujme však väčšinové zásluhy za vznik ČS republiky Masarykovi a Benešovi. Úroveň spriemyseľňovania Slovenska od roku 1918 sa viedol pre Slovákov v submisívnej polohe, čoby bez kolíka. Videli sme to pri zamatovom delení majetku ČS fed. republiky, kde podstatná časť podnikov s pridanou hodnotou bola umiestnená v Čechách. Napriek tomu, na históriu by sme nemali zabúdať ani 28. októbra ... :)
 

Pravdou ale je, že podniky

s "pridanou hodnotou" sa v Čechách vyskytovali (Škodove závody Plzeň, Kolben-Daněk Praha, Poldi Kladno, sklárne, porcelánky ba i ten Pilsner Urquel) už za monarchie. I Horné Uhorsko bolo priemyselnejšie ako pusta, ale porovnať s českými krajmi sa sa to nedalo. Ten rozdiel sa nevyrovnal ani po 75 rokoch, ale nepochybne sa zmenšil. A nezmenšil sa úspešným exportom oštiepkov ale transfermi peňazí (investícií) a technológií. Ani Volkswagen sme "nevymysleli" v Devínskej Novej Vsi. A je hádam celkom logické, že v kraji s dlhšou priemyselnou tradíciou si "pridanú hodnotu" podržím...
 

Apropo, ale aj tak ma veľmi teší

ráz všetkých príspevkov vyššie...
 

no veď práve

nemohli presúvať už zabehané podniky za monarchie ... čiže logicky, ak by bol seriózny záujem o vyrovnané spolužitie, tak rozmiestnenie podnikov s " s pridanou hodnotou" by bolo v konečnom dôsledku v parite ... :)
 

 

Máte úplnú pravdu. K rozdielnej diferenciácii obyvateľstva prispeli aj zákony o dedičstve. Čechy sa riadili nemeckými zákonmi, hospodárstvo dedil ako celok najstarší syn a súrodencov musel vyplatiť. Mladší súrodenci často odchádzali do učenia remeslu, do roznych zamestnaní, najma v priemysle.Na Slovensku podľa práva uhorského dedili gazdovstvá súrodenci rovnakým dielom, ľudia zostávali v poľnohospodárstve a podiel remeselníkov/robotníkov stúpal podstatne pomalšie.Bol to jeden z faktorov vývoja odlišnej "priemyselnej tradície".
 

 

patrí pod príspevok Dr.Osuského, prepáčte.
 
Hodnoť

Česko...

...bez Slovenska v roku 1918 by nevzniklo. Teda Československo. Veľmoci by neuznali samostatné Česko . Vedela to v tej dobe politická garnitúra Masaryk,Beneš,Śtefánik. Práve preto vznikali za 1 sv.vojny československé légie.Légie boli zostavené a štát ešte nebol vzniknutý. Źiadna veľmoc v tej dobe by bez armády neuznala nový štát. Potvrdením je aj Mníchovska dohoda z 38. o odstúpení Sudet Nemecku. 4 veľmoci sa dohodli a Československo muselo odstúpiť územie,či sa im to páčilo alebo nie. Veľmoci vždy rozhodovali . Dnes mi pripadá že oslava 28 októbra a vznik Československa na Slovensku je nežiadúca ,tak ako za komunistov kde sa síce učilo na školách, že 28 októbra 1918 vznikla republika ,ale to bola tá zlá buržoazna kapitalistická. Komunisti k 28 októbru vzniku ČSR prifárali deň znárodnenia a v 68 vznik federálnych republík. 3 akože sviatky v jednom dni.Je hanbou že na Slovensku to nieje štátnym sviatkom ,ale možná že sa dožijeme toho, že raz bude ,tak ako sa to podarilo komunistom v 1988 uznať 28 október ako štátny sviatok.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre