SME
Streda, 11. december, 2019 | Meniny má Hilda

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Moji krajaňja Slovenskí, ňeopúšťajme sa (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Mám taký dojem, že sa to s tými štúrovcami už preháňa. A viete vôbec, že dnes je výročie vzniku prvej Československej republiky? Za riekou Moravou majú dnes sviatok. Kedy to napadne aj našich tupcov v parlamente?
hujikzeleny
Ty mi citas myslienky. Na bolsevikov v palamente sa mozem akurat tak v****t, ale skutocnost ze o tom zaryte mlcia aj vsetky media je alarmujuca. Vyzera ze Slovakov nezaujima to, ze ich krajina bola volakedy sucastou jednej z najvyspelejsich demokracii na svete.
zolo1
<< < 1 2 3 4 > >>

 

Preco v suvislosti mediami, ktore funguju na nasom medialnom trhu, spominas Slovakov? Slovaci su len Europania, globalizacia nas uz dlho skulturnuje a jedine media a ich vlastnici rozhoduju, o com sa pisat bude a o com nie. V tomto zmysle sme len konzumenti predplatenych informacii.
Inak s tvojou myslienkou suhlasim - 1. CSR bola pre nas, Slovakov, vyrazny posun vpred, preto by "politicky korektne media" mohli aspon "priniest kvety".
 

 

Myslim, ze si nedocenil vyznam partie okolo L.Stura, rovnako ako parlamentni tupci nevedia docenit vyznam 1. CSR.
 

Tých to nenapadne

nikdy. Ale zase na druhej strane schválili 17. november ako štátny sviatok, napriek tomu, že na Slovensku sa toho dňa nič významné v súvislosti s týmto sviatkom nikdy nestalo.
 

 

My sme mali schvalit 16.november.
 

Myslíš,

že pre necelé 3 stovky ľudí, ktorí ničím nepohnuli a k ničomu neprispeli a ani sa nimi v tom čase nikto nezaoberal, by bolo potrebné vyhlásiť štátny sviatok?
 

 

Trepes ***** Obe demontsracie odstartovali revoluciu. Len na Slovensku bola o den skor.
 
Hodnoť

Detská fáza nášho jazyka.

To predimenzované použitie mäkčeňov na spoluhláskach mi pripomína detské žvatlanie. Takáto reč udržuje aj dospelých na trochu pubertálnej úrovni. Vidím to všade okolo seba. Premiera (detských) emócií nám bráni udržať rozum a rozvahu po dlhšiu dobu. Preto sa nedopracujeme nikdy k vedomostne charakterizovanej societe. 50-roční puberťáci sa chvastajú "najkrajšími" ženami na svete, "plodnými" vedcami, "bohatou" históriou, či "najzdravšie" produkovanými potravinami. Všetko na úrovni detského žvatlania. Napomáha tomu aj predimenzované používanie samohlások a, e, i, o ,u, ô... Samohlásky sú náročné na použitie vydychovaného vzduchu do hlasiviek. Preto sa náš dabing nedá počúvať, ak sa prekladá z jazyka s malým počtom samohlások. Napríklad, Čech vysloví naše "po-ve-dať" ako jednoslabičné "říct", či v angličtine "say". Chudáci naši herci. Obdivujem jazyky, ktoré už pred tisícročím boli "stvorené" pre náročný a zodpovedný život. Naša reč je určená na bezstarostný život, čo nás bude otravovať čím ďalej viac.
 

 

za poslednu dobu najvatši blabol
 

 

co ju povedat taliani ked chcu dabovat slovensky film.
 

charakter jazyka

Používanie mäkčeňov je znak typický pre Slovanov. Ď, Ť, Ň, Ľ sa inde takmer nevyskytujú, ostatné mäkčene áno, ale tie sú v podstate iná fonetická kategória, len s rovnakým diakritickým znamienkom. To, že napr. ruština viac používa "mäkčene" ďalej tým mysliac hlásky ďťňľ s akýmkoľvek zápisom (azbuka nemá znamienko ˇ) a dokonca ich vynucujú napr. na l (čo pôsobí na západniara blbo), čeština nemá ľ vôbec, a to ako jediný slovanský jazyk. Keď Štúr navrhoval nezapisovať ľ, bol si vedomý toho, že Stredoslováci to ľ aj tak vyslovia, či tam mäkčeň je alebo nie je. Jednoducho hipsterské písanie bez diakritiky, limitované na jedno písmeno. Z rovnakého dôvodu nerozlišoval i a y, pretože vo výslovnosti medzi nimi nie je rozdiel, a hoci v staroslovenčine bol a v poľštine stále je, slovenčina už v časoch Štúra vyslovovala tieto hlásky rovnako. Ide o odlišné hlásky, ktoré časom získali rovnakú výslovnosť. Preto rozlišujú význam a ich zachovanie uľahčuje rozlíšiť slová cudzincom, ktorí sa slovenčinu učia. Keby sme ich písali rovnako, bolo by to ľahšie pre nás, ale ťažšie pre nich.

Nazvať ženu najkrajšou znamená zaradiť ju do nejakej triedy výnimočne pekných ľudí (podľa subjektívneho vnímania - krása je v oku pozorovateľa). Nie je to v rozpore so striktným porovnaním a maximom súboru. Tiež "plodný" vedec nemusí byť len fyzicky plodný - teda otec. Nie je problém rozumieť prenesenému významu, pokiaľ človek chce. Tieto ustálené výrazy sú niekedy nelogické, ale v týchto prípadoch (najkrajšia žena, plodný vedec, bohatá história a zdravá produkcia potravín) sú v poriadku. Neviem, čo myslíte pod "úrovňou detského žvatlania". Je to práve prebytok samohlások? Ak má jazyk prebytok samohlások, tak ich prúd musí byť rýchly. Španielski hovoriaci ľuia hovoria rýchle prúdy slov, ktoré sú plné (samo)hlások, po preklade napr. do angličtiny to znamená menej hlások, teda pomalšie tempo. Angličtina si túto výhodu zrozumiteľnosti hneď kazí veľkým počtom homofónov a slov s podobným znením. V prípade zvyknutia si na ich významy to je v poriadku. Malým počtom hlások sa dá odkomunikovať veľa. Zrejme to považujete za "jazyk stvorený pre náročný život". Upozorňujem Vás, že čínske jazyky majú tiež túto "ekonomickú" výslovnosť, kde jedna slabika je väčšinou celé slovo a výška tónu ešte zväčšuje hustotu informácie. Na druhej strane, keď je jazyk "redší", prečo by "nás" to malo čím ďalej viac otravovať? To, že povieme dlhšie slovo ako v češtine či angličtine, môže byť výhoda: strata jednej hlásky pri poruchovom kanáli (napr. šum) je menej významná ako pri jedoslabičnom slove.

Zaujímavé je, že charakteristiky jazykov stovrených pre "bezstarostný" život (ako ich ja chápem) majú svahilčina a malajčina. Obe majú ľahkú gramatiku, nemajú diakritiku a nechýba im, používajú medzinárodné slová a predsa sú zrozumiteľné pre hovoriacich malými kmeňovými jazykmi. Navyše sú neutrálne a neutláčajú pôvodnú kultúru ako koloniálne jazyky. Jednoducho so svojím kmeňom hovoríš materinským jazykom a s cudzím hovoríš miernou modifikáciou, ktorú si sa naučil v škole. Toto chýba Európe, aby existovala európska verejnosť. Teraz existujú iba národné verejnosti v štátoch, ktoré nemajú spoločnú bázu na vzájomné ovplyvňovanie sa. Všetko, čo vieme o iných národoch, česť výnimkám, je z médií. Spoločná európska verejnosť (nemusí to byť európsky národ) vznikne len vtedy, keď budú Európania hovoriť medzi sebou. Vďaka programu Erasmus sa to už čiastočne deje. Pomohli by spoločné európske médiá, ale najmä spoločný jazyk. Veda používa angličtinu (arbitrárne), ale tá nie je neutrálna. Potrebujeme esperanto pre Európu.
 

Tiež som

rozmysľal nad tým , prečo sa nemôže esperanto povinne vyučovať na celom svete. Dorozumiem sa tak s kazdym, takto na to potrebujem vedieť 50 jazykov.
 

Slovenčina je detinská

Ďakujem hosmich za vecné pripomienky.
Tých 50-ročných puberťákov som uviedol ako príklad, že jazyk formuje človeka. Tie tam príklady ("najkrajšie" ženy, ...) sú samy osebe pravdaže gramaticky správne. Chcel som vyjadriť, (asi sa mi to nepodarilo jednou vetou), že mnohí slovenskí chlapi sú narcisti, chvastúni a nevyzretí. Ostali v tom matkinom ťuťuli muťuli, sú čačaní, prehačaní, Eduško a Maťko fňukajú, hoci v Amerike by to boli už Ed a Matt, pretože zdrobnelín majú menej ako šafránu. Zdrobneliny pridávajú zbytočnú emocionálnu informáciu, niektorí ľudia si ich priam vyžadujú. Keď oslovím susedu Marta, tak si myslí, že sa hnevám. Áno, sme po jazykovej stránke národ holubičí, nejaký cudzinec si to na nás všimol. Ženám taký jazyk svedčí, ale mužov zženšťuje.
 
Hodnoť

 

Prečo je gramatika taký strašiak? Je to len pár základných pravidiel, ktoré sa učia od základnej školy, takže by tam mal byť nejaký časový priesto na naučenie sa. Alebo aspoň na nalepenie sa. Zachovajme Ypsilon! Štúr bol fešák! A aj Janko Kráľ! A aj niektorí ostatní, na ktorých mená si už nepamätám!
 

 

Celú dekádu sa šprtáš pravopis! A aj tak ho máš LEN napozeraní! Ňrbolo bi efektívňejšie sa naozaj vzďelávať vedoosťami! Namiesto SPROSTEJ kopi praviďiel, ktorá má vždi aj tak víňimki! A stále viac a viac cudzích slov, ktoŕe tie víňimki pridávajú! Namiesto toho abi sme tie cudzie slová poSlovenčili! Tak SLOVENČINU tími cudzími slovami plzňíme!
 
Hodnoť

28.10.1918 vznikla ČSR

Několik stovek českých učitelů se naučilo Štůrovu slovenštinu a odjelo na Slovensko učit - po slovensky! Slovenský učitele nebyli. Když Slovensko napadla Maďarská republika rad tak přijeli český vojáci a Maďary vyhnali.
A dneska? Zapomenout ...
 

pekný rozhovor s F.Mikloškom

Hodnoť

 

Tak sa to tu zvrhlo na jazykový kútik. Od podtaty veci radšej preč, čo najďalej. Áno: Neopúšťajme sa! A neutekajme pred základnými problémami k zástupným témam!
 

 

"od podstaty"...
 
Hodnoť

 

ze prave sme.sk sa da na zbytocne romantizujuci a naivne nekriticky pohlad na shtoorovcov...

pritom to bol prave pristup sturovskej generacie - nie velmi vzdelanych, v podstate skor narodne nadsenych amaterov, co sposobil, ze svk dlhodobo zaostalo tak za ceskom ako i madarskom a zaostava dodnes:

boli to sturovci co vykastrovali svk dejiny o ich uhorsku cast a kralov, co prisli s mytom 1000 rocnej poroby a utlaku, co sfalsovali a zromantizovali dejiny velkej moravy len aby nasli oporny bod vo svojom anachronickom rojceni, co boli tak pomyleni a nezorientovani vo svetovej politike, ze s chocholmi na hlavach sa vybrali bojovat za vieden s vysledkom 0, aby sa potom pripli k velikemu totu dubisku, co sa uz vtedy potacalo spite k zemi, a co nakazili narodobuditelstvo komplexom menejcennosti, antisemitizmom (stur a vajansky) a mytom o plebejskej ulohe, co odcudzili aristokraciu a zemianstvo aby napokon skoncili pri dedinskom nacionalizme s pologramotnymi rolnikmi a vakuom veci na ktore by mohli byt hrdi, kedze kazdeho co nemal rodoluby svk povod nepovazovali za sucast kultury.

a tak miesto zakladania akademie vied ako madari, zakladali maticu slovensku, ked botanik holuby pripravi atlas slovenskej flory, tak sa mu batko skultety vysmeje, ze vsak naco, to mohli spravit i cudzinci, ked kmet chce zalozit geologicku zbierku v martine po vzore viedenskeho prirodovedneho muzea, tak starec vajansky s apohrdavo vyjadri, ze naco tam vlaci hrbu sena a kamenia, ked sladkovic napise marinu, tak ho idu zozrat ze preco pise erotiku a nebudi narod, ked marothy-soltesovu zvozia za jej tvorbu a ztak,z e ta sa da na kurzy sitia a varenia pre slovenske devuchy, a ked sa studovany clovek ako lajciak vratil zo studii v parizi, tak kaurat ho dali ku kravam a na faru kde lisky davaju dobru noc, lebo bol az prilis kriticky, a co ma co poucovat. a dalo by sa pokracovat banselom az po stodolu.

sturovci a ich klony zgniavli cele generacie racionalne zmyslajucich ludi, vysmiali ich a vytvorili si amatersku, zato slovensku semi-intelektualnu vrstvu s janosikovskymi rysmi a strachom zo vsetkeho cudzieho, plnu lacneho tarania a zapecnickeho pisalkovania a politologov a tapakovskych buditelov a maticnych folkhistorikov a socialnych pracovnikov a svatoplukovych gul a nestastnych popolvarov, no bez vedy, bez muzeii, bez kritickeho myslenia a odstupu.

kulturu, co pretrvava dodnes v malosti, zavisti, spine a kradnuti. nieco ako mentalna hlavna stanica. a dedicstvo otcov si sam nechaj pane ;)
 

Ďakujem.

Za sumár všetkého, čo si roztrúsene, po troške a neraz aj skryto myslíme. My, mysliaci.
 

<< < 1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre