SME
Pondelok, 18. január, 2021 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Číslo účtu na podporu špičkovej vedy (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Autor je jeden z tých lepších bývalých ministrov školstva...ešte z federácie.
 
Hodnoť

a čo takto

nechať rozhodovať niekoho múdrejšieho? Napríklad zahraničné vedecké inštitúcie. Keď si vedec zoženie grant zo zahraničia, náš štát mu prispeje takou istou, alebo niekoľkonásobnou sumou. Proste - dobrému sa pridá ešte viac, než ako už má. Tak sa zväčší rozdiel medzi dobrými a tými ostatnými, a to ide, nie?
Hlavne nenechať rozhodovanie na Slovákoch a slovenských inštitúciách. Šafárenie v slovenskej vede sa blíži šafáreniu v slovenskom zdravotníctve.
 
Hodnoť

Všetko

zle - tomuto štátu dochádzajú odborníci. Bez vedcov to ešte nejakú dobu vydržíme, bez odborníkov prestane fungovať aj to, čo ešte akotak funguje.
 
Hodnoť

Romantiku zmeniť na ekonomickú prax

EU má svoj ekonomický zmysel v tom, že len trh s cca 400 mil. spotrebiteľov vie amortizovať výsledky vedy a výskumu ( základného s rizikom 1:300), národné trhy to už nie sú schopné, nech je to Nemecký či Francúzsky trh samostatne.

Národný trh vie zaplatiť aplikovaný výskum a vývoj pracujúci s rizikom 1:5 a menej.

To je ekonomický zmysel EU ako federálneho štátu. A vo vzťahu k tomuto poznaniu je vhodné prijať stratégiu vo vede a výskume na úrovni štátu

Z toho vyplýva:

1. Základný výskum má zmysel v SR riešiť len v spojení s EU inštitúciami zapojením sa do medzinárodných projektov v dvoch úrovniach:
- pripojením sa do projektu, ktorý riadi niektorá z inštitúcií EU alebo národných inštitúcií
- vyššia úroveň - inicializácia projektu z úrovne SR financovaná cez EU s medzinárodnou účasťou

Podľa posledných systémových výskumov sa riziko zo 70tych rokov 20 teho storočia 1:60 posunulo v roku 2010 na 1:300, t.j. možno očakávať, že len jedna z 300 myšlienok základného výskumu a vývoja sa dostane do praxe

2. Úroveň aplikovaného výskumu a vývoja.

V tejto úrovni sa pracuje s rizikom 1:5 a menej. Štandardný typ financovania tohto rizika by mohol byť nasledovný:

Štát : 1/3
Strategický investor : 1/3
Rizikový kapitál súkromného typu: 1/3


Tým sú pokryté všetky možné riziká a zostáva už len povedať, že APVV by mohla byť agentúrou zastupujúcou štát.

Banky by mali vytvoriť rizikové fondy s príslušným investičným profilom pre zodpovedajúci sektor.

Úlohou strategického investora je adaptácia technológie pre trh - efektívne uvedenie technológií alebo produktov na trh.

APVV by malo mať aj zložku, ktorá bude financovať práce spojené s prípravou legislatívnych výstupov, kde často je to legislatíva, ktorá určuje ekonomické bariéry adaptácie výsledkov aplikovaného výskumu do praxe.


To sú jednoduché systémové riešenia. Nie je potrebné si základný výskum romantizovať - je to nutná ale zároveň ekonomická kategória. Národný štát však samostatne na základný výskum nemá ale zároveň ho musí držať a spolupracovať tam, kde sa vyprofilovala možnosť medzinárodnej spolupráce alebo investovať do oblasti, ktorá je pre štát strategická.

Zbytok sú skôr peniaze, ktoré síce deklarujú využitie v podobe vedeckých článkov, ale pokiaľ sú len na úrovni vedomostí, sú neefektívne vynaložené a v zásade suplujú sociálny systém. Aj preto je v skutočnej vede a výskume málo peňazí - sú rozptýlené s nízkou koncentráciou do efektívnych výstupov. A tak odborníci odchádzajú ešte pred tým, ako zistíme, že sme mali odborníka - pracujú tam, kde ich zaplatia.

Zvyčajne to nie je SR.
 

 

Podme to zjednodusit - stat by si mal najskor jednoznacne urcit oblast, ktora bude strategicka :)
 

 

A čo tak spýtať sa autorov vízií a stratégií ?
 
Hodnoť

A co takto urobit poriadok

v slovenskej vede? Ved SAVka v sucasnej forme je socialisticky prezitok, Stale pocuvame ze chybaju peniaze, ale v skutocnosti chybaju vedci, len o tom nikto nehovori. Stavaju sa rozne nove centra vyskumu bez personalneho zabezpecenia. Jazykovedny ustav mame nato, aby boli v rozhlase jazykove okienka (citat P. Sajgalika). Kricat dajte peniaze je to najjednoduchsie.
 


Najčítanejšie na SME Komentáre