SME
Sobota, 5. december, 2020 | Meniny má OtoKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ktoré peniaze sú zlé a čo ľuďom spôsobia (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

Záchrana...

...Grécka ,kde už aj naši analytici,ekonómovia, politici tvrdili že Grécko zbankrotuje a vystúpi z ezóny sa nezrealizovalo (neveril som že vystúpi ) .Hovorí sa tomu politicky:Nevyčerpali sa všetky možnosti záchrany. Hľa Grécko sa veselo zachraňuje a jeho veritelia.Tlačenie peňazí a jeho kvantitatívne uvoľňovanie centrálnymi bankami je len odkazom komerčným bankám ,aby ešte viac núkali hypotéky ,pôžičky ,dlhopisy atď...hoci za celkom nízke úroky.Dokonca prebytočné uvolnené peniaze si môžu za nízučky úrok banky uložiť naspäť u centrálnej ECB. Nás ako Slovensko môže zachrániť v ezone len dodržiavanie paktu rastu a stability (machstrické kritéria).Mach. kritéria pri zavádzaní € nevymysleli politici ,ale ekonómovia .Ich dodržiavanie malo byť asi v duchu zacyklenia napr. 3%deficit rozpočtu nemá byť za každú cenu dodržaný,ale v zlých ekonomických časoch ho použiť.V dobrých časoch deficit má zmenšovať byť vyrovnaný,aby zadĺženie štátu sa zmenšovalo a nie zväčšovalo ako sa to deje dnes ( neprekročiť 60% hdp zadĺženie krajiny) .Aby novo vymyslené dane politikov nenaháňali staré dane a dlhy, pod rúškom aj nazývané ako ekonomické reformy a opatrenia.
 
Hodnoť

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

Draghihi fikcia :

..."že teraz musíme stimulovať ekonomiku, tak de facto vytlačíte zlé peniaze a pustíte ich do systému. Systém ich namnoží a tým vyvoláte ilúziu bohatstva. Znížia sa úroky, pomýlia podnikateľov. Klasický hospodársky cyklus súvisí s tým, že zlými peniazmi sa snažíme predstierať bohatstvo"... Vytlacit nekryté peniaze. A vysvetlovat to tým, ze nám to pomoze. Darmo. Draghi si zvykol na talianské riesenie a chce z Eura urobit talianskú líru. Zatial úspesne !
 
Hodnoť

Neviem sa zbaviť pocitu,

že autorovi mejakí mimozemšťania prezradili teoriu všetkého. A on využil ekonomické vzdelanie a prikryl ju ekonomickými výrazmi, ktoré navodzujú atmosféru, že ide o jeho vlastné analýzy. To naozaj Fero a Jožo sa stanú predsedom/podpredsedom, prezidentom/viceprezidentom FEDu/ECB a rozhodnú sa podľa nálady/teléfonátov kámošov/nátlaku mileniek vytlačiť istú kopu bankoviek? Potom ich rozdelia. Ale koľko a na základe akého klúča? A aké množstvo z nich si ponechajú? A keď ich podľa autora darovávajú, majú aspoň o darovaní nejaký doklad? A čo ak reálne darujú len polovicu a druhú prevedú na Elvisa?

A prečo ECB, keď má nekontrolovanú tlačiareň na peniaze a nikto reálne nekontroluje jej činnosť, nevytlačí presne tú sumu evrí, koľko dlhuje Grécko? Mufty by zabezpečil prepravu v igelitkách :)

A čo, milý autor so štátmi, ktoré boli pred 2-3 rokmi len krôčik za Gréckom? Také Írsko, Portugalsko, Slovinsko - tiež už mali dávno skrachovať?

Prepáč mi ten priateľský tón, ale stále ťa vidím ako vysmiateho riaditeľa zemegule v tv besedách… :)
 

ty

o ekonomii vela nevies, ze ? :)
 

A načo by som vedel

Keď si FED natlačí kedychce a koľko chce doláčov, tak ja nie som o nič horší a tlačím si tiež, akurátže evrá. Robím to len pre svoju potrebu, pólo si do Tatier zahrať nechodím, takže v pohode. Akurát fakt nechápem, že všetci kritici súčasného ekonomického systému vedia, že tlač peňazí vo velkom menežujú v USA malá skupinka iluminátov a v EÚ skupinka bruselských byrokratov. A pritom zároveň peniaze chýbajú trebárs Grékom. Kde je spravodlivosť…? :)
 

:))

za tie tlacene peniaze su nakupovane grecke dlhopisy. dokonca ich ecb akceptuje ako kolateral
takze tie peniaze idu aj grekom, ale nam nie ..zatial :D
 


Najčítanejšie na SME Komentáre