SME
Piatok, 4. december, 2020 | Meniny má Barbora, BarbaraKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Nielen platy sú jediným problémom školstva (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť

Nadpis je logický nezmysel

"Nielen platy sú jediným problémom školstva" znamená, že ešte niečo iné okrem nich je JEDINÝM problémom školstva? To sa dá? :)
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

Plat 1200 Euro je komunistická lož.
Práca 2 hodiny je denne je primitívne komunistické klamstvo.
Každý učiteľ má normálny pracovný fond, ako každý zamestnaný človek, má len o 5 dní dovolenky dlhšie, ako každý zamestnaný človek, a ak počas prázdnin detí už nemá náhradné voľno, má NEPLATENÉ voľno.
Som rád, že komunisti takto klamú pred voľbami, aby aj učitelia, ktorí predtým volili Fica pochopili, aké nehorázne klamstvá je schopný tento komunista šíriť.
Na teba neútočím, ty si tu len jeho poskok bez vlastného názoru.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť

 

Pán redaktor nezavádzajte ľudí.Fico nehovorí že platy učiteľov nie sú zlé,on hovorí že im zo všetkých štátnych zamestnancov za 4 roky pridal na platoch najviac. /22%/.
 

 

> Fico nehovorí že platy učiteľov nie sú zlé,on hovorí že im zo všetkých štátnych
> zamestnancov za 4 roky pridal na platoch najviac. /22%/.

a) to hovorí Fico. To ešte nehovorí nič o tom, či je to pravda alebo nie.
b) ak jednoducho sčítaš percentá, tak nedostaneš správny výsledok, pretože základ, z ktorého sa percentá počítajú, sa mení.
c) povedal niekto niekedy koľko tých 22% je v eurách?
d) hovorí tých 22% o učiteľoch na školách ktoré nespadajú pod ministerstvo školstva? Hovorí o zvýšení taríf alebo o skutočne vyplatených peniazoch učiteľovi? Odkiaľ ten údaj vlastne je?
e) je to dosť? Ak mám niekto plat 100€ tak mu môžeš pridať aj 200% a stále je jeho plat mizerný. Takže z akého základu sa počítalo tých 22%?
f) áno je možné, že spomedzi štátnych zamestnancov im pridal najviac. Percent. Takému sudcovi stačí pridať ročne necelé jedno percento, aby zvýšenie predstavovalo viac eur ako pri učiteľovi. Na druhej strane tiež sa čudujem, že sa iní štátni zamestnanci nesťažujú. Či vlastne sťažujú. Napr. zdravotné sestry.

> Môže si dnes rodič, ktorý detailne neštuduje platové tabuľky,
> vytvoriť nejakú predstavu o tom, koľko učitelia naozaj zarábajú? Ťažko.

No a prečo si rodič tie tabuľky nenaštuduje? Sú dostupné na webe prinajmenšom za posledných 10 rokov ( http://www.rastos.org/opinions... )

Nech už ste v tejto debate na ktorejkoľvek strane - svoj postoj založte na faktoch. A ak ich nemáte tak sa na ne pýtajte. Všetkých. Učiteľov, ministra, premiéra, novinárov. A potom si ich overte z nezávislého zdroja. V dobe internetu to nie je až také ťažké.
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

 

a-e, daj si modre sukno z oci a zisti si statistiky o priemernych platoch v skolstve. Najdes tam za jednotlive typy skol (zakladne/stredne/...) a aj osobitne pedagogov.
Ak podla tych statistik vychadza ze ucitelia vsade (okrem blavy) maju 120% z priemerneho platu a ak je to pravda mam otazku - maju mat dovod strajkovat?
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

 

> a-e, daj si modre sukno z oci a zisti si statistiky o priemernych platoch v skolstve.

Moja prvá myšlienka: Povedz mi prečo sa opierať o štatistiky, keď plat učiteľa je pevne daný tarifnou tabuľkou? Štatistika je veda, ktorá sa zaoberá zberom a analýzou náhodných údajov. Platy učiteľov nie sú náhodné. Variabilita vzniká osobným ohodnotením, príplatkami za kredity, triednictvo, atď - ale táto variabilita by nemala vstupovať do rozhodovania o tom, či učitelia dostávajú dosť alebo nie. A to preto, že tieto príplatky objektívne nie sú také, že ich môže dosiahnuť každý, kto chce.

> Najdes tam za jednotlive typy skol (zakladne/stredne/...) a aj osobitne pedagogov.

Máš pravdu, buďme konštruktívni a poukážme na fakty. Určite ma budeš vedieť nasmerovať a dať linku (tak ako som to spravil ja) na fakty, ktoré prispejú k debate. Ja som sa na webe Štatistického úradu hrabal a nenašiel som dáta, ktoré by uspokojivo odpovedali na otázku "odkiaľ sa tie dáta vzdali a akú skupinu ľudí popisujú". Ale možno to tam niekde je. Prosím pomôž mne (aj všetkým, ktorí nie sú schopní to nájsť) a daj linku, ok?
 

 

"ale táto variabilita by nemala vstupovať do rozhodovania o tom, či učitelia dostávajú dosť alebo nie" - len kvoli objektivite ked sa porovnaju s priemernymi platmi do ktorych variabilita vstupuje uplne rovnako ...

ocenujem ze si dal linky, mne sa ich nechcelo hladat www.uips.sk/sub/uips.sk/images/JC/rady/radtab21.xls
, ale dal som si namahu a nasiel zdroj:
http://www.uips.sk/statistiky/... na spodku: priemerna mzda zamestnancov v rezorte skolstva
 

Bež naspäť za svojim učiteľom

a nechaj sa doučiť význam percent!
A to o čom hovorí, že im zvýšil o 22% (ak to je pravda, neviem, prečo práve toto by mala byť pravda)?
Ak mali 600 a zvýšil im o 22%, dostali pridané o 132, skončili na 732. To už ináč vyzerá, nie? A prečo tie percentá nevztiahne aj k nárastu priemernej nominálnej mzdy v hospodárstve? To by už aj percentuálne bolo menej pekné.
Rozdiel medzi ficom a tebou okrem iného je, že RF vie čo znamenajú percentá a vie ako s tým oblbovať, ale ty to nevieš a preto mu tie blbosti žerieš a dokonca šíriš ďalej.
 

Tak som si to pozrel,

a ak očistím ten údajný 22% nárast miezd učiteľov o koeficient nárastu miezd v hospodárstve, tak sa učiteľom zvýšilo lan asi o 10%.
 

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

Hospodárstvo je

terminus technicus.
 

Ked rastu platy v hospodarstve

neznamena to automaticky, ze maju aj ucitelom.

Si uplne mimo. Vo veci si zaujata a strasne stranna. Nemala by si na tuto temu vobec diskutovat.
 

Ty skôr vôbec nerozumieš,

čo som napísal (nie napísala).
Nikde nepíšem, že ak rastú platy v hospodárstve, musia rásť aj učiteľom. Viem čo znamená priemer, napríklad priemerná mzda v hospodárstve. Ja som písal o priehľadnom klamnom marketingu Fića a o naivných (alebo rovno hlúpych) ficoidoch, ktorí to bez rozmyslu šíria dalej, a ešte tomu aj veria.
Btw. Obe strany - učitelia aj vláda - používajú ako parameter pomer priemerných platov učiteľov voči priemerným platom v hospodárstve. Ako orientačný štatistický parametrér je to pomerne výpovedné.


Btw2.: Dovolím si aj naďalej sám rozhodovať, o čom budem diskutovať
 

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 

Čítaj s porozumením:

Nie ja porovnávam nárasty platov, ale Fico, a ja som poukázal, že zamlčaním súvisiacich informácii je to jeho porovnanie nekorektné.
Druhý tvoj odstavec je veľmi zriedkavá konin a aj na tomto fóre, a že sa tu teda dá všeličo nájsť! Okrem iného: Pracujú aj poobede, neberú šesťnásobné platy oproti iným, autá má kto vyrábať, takže sa ich nevyrába menej a to najdôležitejšie, ale isto pre teba najmenej pochopiteľné: Aj učiť niekto musí.
 

1 2 3 > >>

Najčítanejšie na SME Komentáre