SME
Utorok, 10. december, 2019 | Meniny má Radúz

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V komunikačnej vojne (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Vôbec nejde o Matoviča.
Súhlasím s autorom článku v tom, že samou podstatou súčasnej "kauzy" Fico - Matovič nie je prípadná trestná činnosť pri predaji spoločnosti (daňový podvod či klamstvá I.M), ale fakt, že existuje reálne podozrenie, ktoré začína presakovať cez medializované informácie, že politická medializácia a vyšetrovanie prípadu sú navzájom prepojené, koordinované a policajné orgány vyšetrovania sú zneužívané v predvolebnom boji proti politickému oponentovi. Možno to ostatným opozičným stranám vyhovuje, že si Fico vybral za svoj mediálny terč Matoviča, no nemali by zabúdať nato, že takýto flagrantný spôsob zneužívania polície v predvolebnom období je priamym útokom voči slobodnej a férovej politickej súťaži, čo priamo útočí na demokratické a právne základy ústavného zriadenia, čo je aj opozícia povinná chrániť a postaviť sa proti tomu.
Jozef Šátek
Že bude práve pán Šátek bagatelizovať úplne jasné porušovanie zákona a to iba z účelovej politickej zaujatosti, to som si kedysi nevedel predstaviť... :( -vraj podstatou nie je trestná činnosť... daňový podvod... ?! Ak by bolo naše súdnictvo naozaj spravodlivé, malo by byť úplne jedno ako sa dôkazy získajú, ak budú na súde preukázané, nech je vinník (vinníci) potrestaní. Podľa mňa vrcholom pokrytectva našej "korektnej" spravodlivosti (skôr je to napomáhanie zločinom), ak napríklad súd nemôže vziať do úvahy trebárs videonahrávku len preto, lebo zločinec s nahrávaním dopredu nevyslovil súhlas! :)
jis
<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

 

Nič nebagatelizujem, len konštatujem, že skutočnou podstatou medializovanej kauzy R. Ficom proti I. Matovičovi je zneužitie procesu vyšetrovania a jeho výsledkov v predvolebnom boji a vysporiadanie sa s politickým oponentom, inak sa tomu hovorí putinizácia politiky.

Poznám trestné činy podvodu, úverového podvodu, subvenčného podvodu a poistného podvodu, avšak v trestnom zákone márne hľadám tzv. ficov "daňový podvod", to preto, lebo žiadny takýto trestný čin náš trestný zákon nepozná. Je to len Ficom vymyslený mediálny pojem. Podľa zverejnených informácií sa vedie trestné stíhanie vo veci predaja spoločnosti I. Matoviča, avšak trestná kvalifikácia je - skresľovanie údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, takže ak tento skutok I. Matovič spáchal tak nie je "daňový podvodník" ale "skresľovač údajov", čo Fico mediálne nepoužíva, lebo to tak pekne neznie a nemalo by to taký mediálny cveng.
 

 

Vsetky policajne zlozky SR su permanentne zneuzivane politikmi na dosahovanie vkastnych cielov. Ve velka skoda ze toto nedokazali (nechceli) ukoncit dzurinda s pittnerom.
 

 

Nechcem sa vracať príliš do minulosti, ale Dzurinda s Pitnerom boli práveže tí, čo to celé začali, resp. oproti Mečiarovi posunuli do úplne nového levelu. Za Mečiara nepamätám také prípady, že by sa trestné konanie masívne používalo v politickom boji. Mečiar samozrejme mal pár excesov, ako napríklad odvezenie prezidentovho syna do Rakúska, ale že by si dovolil držať oponentov len tak vo väzbe, tak to si nepamätám.

Toto začalo až s nástupom Pittnera a spol. Spomeňme si napríklad na duševne chorého prokurátora Serbina, ktorému "zázrakom" boli prideľované všetky politické kauzy, lebo sa vedelo, že on keď dôkazy nemá, tak si ich bez problémov vymyslí a trestne stíhaný za to nikdy nebude, pretože vzhľadom na jeho stav ho kedykoľvek možno zbaviť svojprávnosti (čo sa aj neskôr stalo). No a takýto "elitný prokurátor" riešil väčšinu mediálne známych politických kauz, napríklad všetky Lexove.
 

 

Ved preto som spomenul ich mena v spojeni s lutostou ze to nedokazali...lebo boli pre mna najviac doveryhodni...ale kovac ml. Palacka a branisko, boj s lexovcami...su dokazom ze aj im vyhovovalo vyuzivanie roznych praktik mimo zakon. A vyzivst menej ci viac...je nieco uplne ine ako to zastavit. Z menej sa moze stst viac hned na druhy den po vyhlaseni vysledkov volieb, z nicoho az po niekolkomesacnom upravovani zakonov v nr sr.
 

 

Neskutocna senilita.
Za Meciara sa len unasalo a vrazdilo a zneuzivana bola priamo SIS.
 

 

schutz bagatelizuje a ty suhlasis so schutzom , pri vsetkej ucte ...
relativizovanie chyb, nepravosti a pochybeni politikov vedie k tomu, ze tieto su stale hrusie, stale vyraznejzie, stale "zavaznejsie" ako so schultzom pisete ...

nerozporujem fakty, ktore pises , tie sedia ... ale ten, kto dnes nema problem s porusenim A nebude mat problem , ked bude mat moznost , s porusenim B ... to by sme si uz mali vsetci uvedomit
 

 

Takže keď niekto skresluje údaje v hopodárskej a obchodnej evidencii, to nie je daňový podvod?
 

 

Takto nazvaný trestný čin "daňový podvod" v slovenskom trestnom zákone neexistuje. Ak sa jedná o daňový delikt, tak musí ísť o trestný čin, pri ktorom páchateľ skráti určitý druh dane napr. DPH, daň z príjmu FO alebo PO a zníži tak príjem štátu o určitú konkrétnu výšku dane, čím sa dopustí napríklad trestného činu skrátenia dane.

V prípade Matoviča podľa medializovaných informácií polícia vyšetruje pre podozrenie zo spáchania trestného činu skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, ktorý spočíva v tom, že neznámy páchateľ v rozpore so zákonom o účtovníctve neuchoval do určenej doby predpísané účtovné doklady a evidenciu. Samo o sebe tento trestný čin nedokazuje skrátenie dane.
 

 

Matovič určite to svoje účtovníczvo zlikvidoval len preto, aby sa neprišlo na to, že na daniach zaplatil štátu oveľa viac, že?
 

OK, a co daňová kontrola

ktorá v tom case uz u Matovica prebehla - ak boli nálezy a doruby, tak musia byt i správy a v tych správach zoznam dokumentácie, ktorú Matovic ku kontrole predložil. U nas si danovaci stale robili kópie zo zvláštnych prípadov a pod. Tie kontroly predsa boli za Ficovej vlády.
 

 

Vďaka za vysvetlenie. Ako na to pozerám, skreslovenie údajov má tiež celkom slušné trestné sadzby, akurát sa musí dokázať rozsah škody, čo predpokladám nebude jednoduché, keďže účtovníctvo je v zbere. A tiež predpokladám, že by sa muselo dokázať, že v tom zbere skončilo na Matovičov pokyn, čo je tvrdenie proti tvrdeniu (a proti zápisnici DU).
 

toto mi nieco pripomina

"politická medializácia a vyšetrovanie prípadu sú navzájom prepojené". To mi silno pripomina pripady, ked Urad boja proti korupcii svojho casu (cca 2003) vysetroval kauzy udajnej hospodarskej kriminality, ktore sa neskor ukazali, ze ziadnymi kauzami neboli a existovali iba v hlavach daniela lipsica a vladimira palka. Zato informacie o vysetrovani sa zo spisov okamzite dostavali na Palkove tlacovky a do novinovych clankov moniky zemlovej. Nic nove pod slnkom, Fico politicke a medialne zneuzivanie danoveho ci policajneho vysetrovania nevymyslel. Su volici, ktori su na zneuzivanie statneho aparatu vratane policie a danovych organov citlivi. Ti su ale dostatocne inteligentni aj na to, aby nevolili matovica. A aj dostatocne inteligentni na to, aby vedeli, ze prax, ktoru tu momentalne predvadza Fico, nie je v slovenskych pomeroch novinkou a bola intenzivne vyuzivana aj v casoch vlady pravice.
 

ale

to všetko neospravedlnuje Matoviča,že je daňový podvodník §
 
Hodnoť

 

Fascinuje ma, pre koľkých je hlavný problém AKO sa Fico dostal k dokumentom a nie čo je obsahom tých dokumentov. Zaujímalo by ma, či ste podobne úzkostliví boli aj pri kauzách ako:
1. Gorila
2. Ficov hlas
3. Harabin telefonuje so Sadikim
4. Sulík raňajkuje u Kočnera
5. Hudek telefonuje s Lexom
atď.

Lebo ani jedna z týchto kauz sa nezaobišla bez zverejnenia dôkazov, ktoré nebolo možné získať čisto legálnou cestou. A všetky podľa mňa boli vo verejnom záujme.

Matovič je politik, predseda strany a preto verejnú kontrolu musí strpieť viac ako bežní občania. Pre mňa je preto porušenie jeho "daňového tajomstva" nepodstatným detailom, oproti tomu, čo sme sa vďaka tomu dozvedeli.
 

Co take sme sa?

Ja som sa dozvedel len to ze u Matovica bola danova kontrola 2,5 roka a stale ten chlap nesedi. Ze predal svoju zivnost a ze jeho zdanene prachy isli jemu.

Tak co si sa este dozvedel?
 

 

Čo som sa dozvedel? Napríklad nasledovné:

1. Že jeho učtovníctvo skončilo v zbere. Kto za to právne zodpovedá sa môžeme hádať, ale isté je, že toto sa bežne poctivým podnikateľom nestáva.

2. Že uzavrel zmluvu o predaji podniku, pričom ale (podľa jeho slov) nechcel predať podnik (rozumej Vandák nemal pokračovať vo vydavateľskej činnosti), ale iba postúpiť pohľadávky. To sa normálne robí zmluvami o postúpení pohľadávok, ktoré však nespôsobujú "presun" učtovných dokladov. Minimálne podozrivé, ak nie rovno nelegálne.

3. Že umelo navýšil kúpnu cenu. V skutočnosti to "predával" Vandákovi za milión, do zmluvy ale napísal 122 miliónov a na zaplatenie mu dal 121 miliónov z vlastných peňazí. Ďalšia mimoriadne podozrivá vec, za normálnych okolností nemáš žiaden dôvod to takto robiť.

4. Že vlastne o žiaden predaj nešlo, pretože Vandák mu z toho milióna nič nezaplatil (povedal Matovič). Napriek tomu to nijako neriešil, Vandáka nežaloval - alebo že by od začiatku vedel, že o predaj nepôjde?

5. Ďalej sme sa od MAtoviča dozvedeli, že Vandák robil u nich kolpoltéra (roznášača) a že mal v tom čase finančné ťažkosti a ťažkosti s alkoholom. No a od takto "kvalifikovaného" človeka Matovič čakal, že bude úspešnejší vo vymáhaní pohľadávok, ako on sám a že mu zaplatí milión :-)

Nestačí? Ešte stále tvrdíš, že všetko boli štandardné, nevinné operácie?
 

Teda co ten Matovic urobil?

A z toho vymenovaneho co presne je "danovym podvodom", z ktoreho ho Fico obvinuje?
 

 

A čo presne bolo trestné či protizákonné na nahrávke "Ficov hlas"? Čo presne bolo trestné či protizákonné na pití koly s Haščákom či na raňajkách s Kočnerom?

Tu sa bavíme o verejných funkcionároch a o ich etike, trestnosť nech riešia orgány na to určené. Myslím, že väčšina normálnych ľudí nemá problém pochopiť, že od politikov sa čakajú vyššie etické štandardy ako len "nepáchanie trestných činov".

A problém Matovič a je v tom, že sám sa stavia do polohy "arbitra etiky" u druhých politikov, pričom sám vo vlastnom biznise koná zjavne neeticky, na hrane zákona (a možno aj za hranou zákona, ale to nech riešia príslušné orgány).
 

Dakujem

ze ste mi to vysvetlil.
 

 

Hlas podobný Ficovmu na nahrávke hovorí o nezákonnom financovaní politickej strany.

Trestnosť nech riešia orgány na to určené - ale tu rieši trestnosť predseda vlády s nezákonne získanými dokumentami na tlačovej besede.
 

<< < 1 2 3 4 5 6 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME Komentáre