SME
Utorok, 1. december, 2020 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Načo sú v tejto ťažkej dobe idealisti (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Iná pecka, tento text v denníku SME. Takéto dopady vstupu Penty do SME a odchodu polovice redakcie som teda nepredpokladal.
.
Žijeme naozaj v zaujímavej dobe - pravicovo populistický SMER sa vyhlasuje za ľavicovú stranu. A jeho politika "realistického" podkladania sa oligarchii a rozkladania štátu dostáva ľavicové facky z novín, ktoré sa pokladajú za pravicové.
 
Hodnoť

prečo si myslíš,

že realista nemôže byť aj idealista? A z koľkých idealistov sa stali realisti ale ideály im zostali? Len už nelietali v oblakoch, dokonca sa zapojili aj do tých bojov a dokázali sa na ľade šmýkať lepšie ako predtým tí realisti. A dokonca nezačali kradnúť. Sledovala som viacero Tvojich debát v rtvs - máš s tým neustále problém, všimla som si.
 

K+

Krasne si to vystihla.
Vdaka. Netreba nic pridavat.
 
Hodnoť

 

a mozno som len nepochopila - toto je akoze vase sebapolutovanie?
 
Hodnoť

 

Velmi dobré, Mišo Havran je stále lepší.
 
Hodnoť

Ideály sú ciele a dobré ciele.

Ľudia sú ohromne premiešaní, preto sa zaoberať iba čistými realistami/idealistami je márnosť. Takí ani neexistujú, alebo ich je nepodstatné množstvo.
No pokiaľ dokáže autor hodnotiť rovnako Hitlera a Franka, tak tu niet pomoci.
Ešte si myslím, že idealisti nemali v ZSSR proti komunistom prakticky žiadnu šancu.
 
Hodnoť

snažím sa predstaviť si

trojku v bordeli v Bangkoku so štyrmi transvestitmi, ale nedokážem to.
Je teda jasné, že nie som idealista, ale realista.
 
Hodnoť

idealista musi byt realista

Lebo potom spusti amnestiu, ktorej nasledky si neuvedomi, alebo zakaze zbrojovky a dosledky si neuvedomi.
 
Hodnoť

Najnebezpečnejší sú

Najtvrdší realisti, od hlavy po päty zahalení v rúchu idealizmu. Naoko nemilosrdne kritizujúci "realistov" z pozície dobre hranej mentálnej nadradenosti. Autor už takmer dozrel do tejto pozície.
 
Hodnoť

Úprimne povedané som prekvapený

že nemám čo kritizovať. Len si myslím, že väčšina ľudí tento názor nezdieľa, alebo určitá menšina má veľmi extrémne sociálne darwinistické názory na ktoré politické sily jednoducho odpovedajú. Na to, aby tieto sily odišli, nestači alebo netreba ich stigmatizovať, ale v diskusii presvedčiť. Dúfam, že sa v politike presadí skôr koalícia základov právneho štátu a nie ako na Slovensku hybrid ľavice a pravice alebo v Dánsku stredopraví s extrémnou pravicou.
 
Hodnoť

 

Som realita.
 

 

Toto SME.sk je podarene, kvôli chybajucej funkcii edit dopadnem ako v tom vtipe: na dovolenke Slovák na bare si pýta pohár vody a barmanovi hovorí - I'm water. ;)
 
Hodnoť

 

Michal, aj "chalani", ktorým adresuješ svoju poslednú vetu, sú idealisti. Len veria v iné idey, možno ešte nereálnejšie, ako ty. A, samozrejme, majú resp. používajú iné nástroje.
 
Hodnoť

Ideálne je, keď

si reálne uvedomíte, že je večer a mladý. Dobrá večera a fľaška vína nám reálne vyženie všetkých ideálnych idealistov. Pekné sny moji Slováci!
 
Hodnoť

 

Velmi dobre sa to cita, mohlo to mat kludne aj zopar stran...
 
Hodnoť

Tí dvaja na fotke

boli až príliš tvrdí pragmatici s následkami pre nevinných.
 
Hodnoť

Dobre

napísané, s "duchom" článku sa stotožňujem, aj keď je jasné, že svet ľudí, ich povahy, slasti, strasti a názory nie sú čierne ani biele. Neexistuje čistý idealista ani čistý realista, ale autor článku to ani netvrdí. Skôr existuje nejaký súbor vlastností a skúseností, ktoré vás pri nazeraní na konkrétny spoločenský problém preváži viac na stranu realizmu, alebo idealizmu. Idealistov svet potrebuje, ale myslím si, že dobrý politik nikdy nie je idealista - nech už presadzuje akúkoľvek agendu. Aj na zrušenie otroctva, postupné sociálne výdobytky zamestnancov, presadzovanie rovnosti, ľudských práv atď, na to všetko bolo treba realistov. Ideál musí vždy uviesť do praxe realista. Aj hnedý mor môže zastaviť len realista. Hoci, možno trošku nakazený idealizmom :)
 
Hodnoť

 

Nečakane sme sa dosť dozvedeli o mladosti pána Havrana :) ale podobne ako viacerým, ani mne sa nezdajú jeho definície, lebo potom mi vychádza že som skôr idealista, o čom teda pochybujem :)
Ako napísal nuvoloso, nedá sa to vyhraniť čiernobielo. Napríklad podľa autora za Slovenského štátu sa núkali do služieb posluhovačov Tisa samí neveriaci realisti :) a v odboji proti Hitlerovi a Stalinovi boli len samí zbožní idealisti :) Smiešne, viac k tomu netreba čo dodať.
Škoda toho, lebo inak to bolo napísané vtipne a zo začiatku sa mi zdalo, že napíšem autorovi konečne pochvalu :)
 
Hodnoť

síce celkom

príjemne sa čítajúci článok , ale

Tá definícia realistu je len metódou vyrovnávania kognitívnej disonancie ľudí, ktorých rozhodnutia postrádajú etický rozmer. Nazvú to realizmom a hne´d je to OK.

Lenže realista je človek, ktorý vidí realitu taká aká je.

A takáto realita nie je:
"svet je surový, neférový, že v ňom víťazia väčší psi, s krajšími asistentkami"

To je len časť reality. Svet je aj celkom férový. Neschopný človek sa neuplatní a zlodej sa dostane do väzenia.

Ak je to na Slovensku inak a realita je o niečo horšia: neschopní riadia ministerstvá a zlodeji behajú po slobode ...... to nie je dielo realistov ani idealistov, ale hajzlikov, ktorými sa ľudia dali ohlúpnuť práve preto, že uverili tomu, že "svet je surový a neférový a silní (potenciálni záchrancovia) sú tí psi s krajšími asistentkami"
 


Najčítanejšie na SME Komentáre